Smugi na oknach i płytkach - jak temu zapobiec?

2022-07-11
Smugi na oknach i płytkach - jak temu zapobiec?

Mycie okien i płytek nie należy do najprzyjemniejszych czynności, bo to dość żmudne i zajmujące prace. To tym bardziej niewdzięczne zadanie, że często osiągnięty efekt, nie jest taki, jakiego byśmy oczekiwali. Wynika to głównie z tego, że na oknach i płytkach pozostają smugi. Mimo więc poświęconego czasu nie możemy powiedzieć, że czyszczone powierzchnie nienagannie lśnią. Jaki więc jest sposób, by sobie z tym poradzić? Jak zapobiec smugom na oknach i płytkach?

Skąd się biorą smugi na oknach po umyciu?

Można się naprawdę zdenerwować i zniechęcić do mycia okien, gdy praca, którą włożyliśmy w wymagające i czasochłonne zadanie, nie przyniosła zadowalających rezultatów. Tak jest w dużej mierze z myciem okien, bo to dość męczące i nielubiane zadanie, szczególnie gdy zamiast czystego okna widoczne są nieestetyczne smugi. Skąd się w ogóle biorą? Jak cieszyć się czystym oknem bez smug? Czy robot do mycia podłogi pomoże nam w wypolerowaniu posadzki z płytek?

Dobra informacja jest taka, że można ograniczyć ich ilość, wystarczy stosować się do kilku ważnych zasad. Najważniejsze to wiedzieć, jak myć okna. Trzeba pamiętać o odpowiedniej pogodzie i porze dnia. Przeważnie okna myjemy, jak na dworze jest słonecznie i upalnie, lecz taka aura wcale nie jest najwłaściwsza, by czyścić okna. A to dlatego, że promienie słoneczne intensywnie padają na szyby, przez co woda szybciej paruje, a to już prosta droga do tego, by na oknach pozostały nieestetyczne ślady po kroplach, w tym zacieki i niestety smugi. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy też myć okien podczas mroźnej pogody, gdyż wilgoć na oknach może zamarzać, co znacząco utrudnia mycie, a co gorsza może nawet spowodować zarysowanie powierzchni szyb.

Żeby więc zminimalizować ryzyko pojawienia się smug i innych zanieczyszczeń, warto myć okna w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Inna odpowiednia pora to, gdy świeci słońce, lecz promienie nie padają bezpośrednio na okno, które czyścimy.

Domowe sposoby na smugi na oknach

Wiemy już, dlaczego na oknach pojawiają się smugi, dzięki czemu możemy ograniczyć powstawanie tych nieestetycznych śladów. Dowiedzmy się teraz jakie są domowe sposoby na okna bez smug, które każdy może wykorzystać we własnym zakresie, zwłaszcza że wystarczy mieć pod ręką to, co praktycznie w każdym domu, a więc ocet, płyn do mycia naczyń czy amoniak. Przydatne są też takie składniki, jak kwas cytrynowy, gliceryna i olej lniany.

Zacznijmy od najprostszego sposobu, bo potrzebujemy tu tylko wodę i ocet. Przygotowujemy miksturę w proporcji 1:9, a następnie spryskujemy nią szyby i wycieramy do czysta, na przykład papierowymi ręcznikami. Kolejnym sposobem na mycie okien bez smug jest skorzystanie z soku z cytryny (4 łyżki) i około 3 litrów wody. Taka prosta receptura, a jest zabójczo skuteczna, o czym warto przekonać się samemu!

Kolejny banalny sposób to wykorzystanie wody i płynu do mycia naczyń, którego wystarczy niewielka ilość. To samo powiemy o mieszance wody i gliceryny. Już jej kilka kropel sprawi, że szyby staną się odporne na powstanie nieestetycznych zacieków, w tym smug. Olej lniany zaś sprawdzi się szczególnie, jeśli okna są dość mocno zanieczyszczone. Wystarczy rozprowadzić go na szybach na około godzinę, po czym zmyć i przystąpić do właściwego mycia szyb.

Jak i czym myć okna w domu, aby nie było smug?

Domowe sposoby są w większości przypadków niezawodne, by efektywnie oczyścić okno i nie martwić się o smugi. Jednak nie zapominajmy, by do mycia okien używać odpowiednich akcesoriów. Najlepiej zdają egzamin ściereczki z mikrofibry (określane też jako mikrofibra do okien). To miękkie kawałki tkaniny poliestrowej, cechujące się tym, że mają bardzo cienkie włókna, dzięki czemu skutecznie usuwają brud z czyszczonej powierzchni. Ogromnym plusem jest też ich duża chłonność wody. Do czyszczenia szyb wystarczą ściereczki mikrofibry o niskiej gramaturze. Zamiast ściereczki z mikrofibry można też stosować papierowe ręczniki, ściereczkę lub gumową ściągaczkę do szyb. Jednak te wszystkie sposoby nijak się mają do nowoczesnych rozwiązań - robota do mycia okien lub myjki parowej. Jeśli chcemy oszczędzić czas i mieć pewność idealnie wyczyszczonych szyb, powinniśmy pomyśleć o zakupie tego typu sprzętów.

Robot do mycia okien i myjka parowa - rozwiązanie problemów smug

Robot do mycia okien to rozwiązanie, które zyskało na popularności w ostatnich latach, głównie dlatego, że to urządzenie stało się dostępne dla wielu osób. Z jego pomocą nie musimy już tracić cennego czasu i sił na mycie szyb, bo ten nowoczesny sprzęt sprzątający zrobi to za nas. Ma niewielkie rozmiary i zostało wyposażone w szybko rotujące się dyski, do których przyczepiono chłonne ściereczki. Mogą być suche lub nawilżone specjalnym detergentem. Robot został tak zaprojektowany, by skutecznie przyczepić się do szyby bez ryzyka, że spadnie. Robot doskonale wie, jak się poruszać, bo odpowiada za to specjalnie oprogramowanie, w którym zastosowano różne, nowoczesne czujniki.

Alternatywą dla robota do mycia okien jest myjka parowa do szyb, którą z takim samym pozytywnym efektem czyści nie tylko okna, ale też płytki, lustra i inne tego typu powierzchnie. Rozpuszcza ona brud i jednocześnie dezynfekuje. Zanieczyszczenia usuwane są przez specjalną ściereczkę wykonaną z mikrofibry.

Podsumowując, chociaż smugi i inne zanieczyszczenia pozostające na szybach, potrafią mocno denerwować, to istnieją sposoby, by sobie z nimi poradzić. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, kiedy najlepiej myć okna, po drugie, używać do tego odpowiednich środków i wreszcie po trzecie - oszczędzać siły i czas, inwestując w nowoczesnego robota do mycia okien lub przydatną myjkę parową.

pixel