Robot odkurzający dla seniora - jaki wybrać?

2021-01-11
Robot odkurzający dla seniora - jaki wybrać?

Planując prezent dla babci lub dziadka, warto zastanowić się nad sprzętem, który ułatwi im codzienne funkcjonowanie, zwalniając ich z męczących domowych obowiązków. Biorąc to pod uwagę, nie dziwi, że roboty odkurzające cieszą się coraz większą popularnością także w tym segmencie konsumentów. Nim jednak go kupimy, powinniśmy pomyśleć nad tym, jaki model będzie najbardziej odpowiedni - łatwy w obsłudze i maksymalnie intuicyjny. To ważne, bo seniorzy nie są przecież tak zaznajomieni z nowymi technologiami jak młodsze osoby. Na co więc zwrócić uwagę? Co wybrać?

Czy da się polubić sprzątanie? Pewnie tak, ale dla większości osób to raczej przykry obowiązek, który szybko męczy, a czasem zniechęca, gdy nie widać efektów naszej pracy. Dla seniorów, którzy mają już swoje lata i nie zawsze czują się w formie, to tym bardziej dojmujące. Często jednak nie mają wyjścia - muszą posprzątać mieszkanie, co zajmuje mnóstwo czasu i zabiera wiele sił. A można im oszczędzić tych nieprzyjemności, inwestując w robot odkurzający. Jeśli mamy taki plan, powinniśmy się zastanowić nad tym, jaki model wybrać. Najważniejsze, by był łatwy w obsłudze, bez nadmiaru skomplikowanych funkcji. Co można polecić?

IRobot Roomba - od niego wszystko się zaczęło

Szukając sprawdzonego robota sprzątającego, nie możemy pominąć marki iRobot, która jako pierwsza stworzyła te nowoczesne urządzenia. A było to w 2002 roku, czyli w zupełnie innej technologiczne epoce. Firma jednak na tym nie poprzestała, rozwijając w kolejnych latach serię robotów odkurzaczy, ulepszając je, dodając im coraz więcej nowoczesnych funkcjonalności. Nieprzypadkowo roboty odkurzacze Roomba wybierane są bardzo często nie tylko do sprzątania podłóg w domach, ale też w innych miejscach, jak biura i obiekty użytkowe.

Jak wspomnieliśmy, roboty Roomba są stale ulepszane, dzięki czemu działają jeszcze skuteczniej i szybciej. Polecamy zwłaszcza modele z serii 900, w których pierwszy raz zdecydowano się na dodanie nowatorskiego systemu nawigacyjnego - iAdapt. Zaprojektowany, by budować w pamięci plan pomieszczeń, zapewniając tym samym maksymalną efektywność czyszczenia podłóg. Na uwagę zasługuje też technologia vSLAM, która mapuje pomieszczenie. Chociaż iRoboty Roomba są bardzo nowoczesne, to jednocześnie łatwe w obsłudze, zapewniając, że każda osoba, nawet bez wcześniejszego doświadczenia, szybko nauczy się z nich korzystać.

Xiaomi - chińska odpowiedź

Xiaomi - znana i ceniona chińska marka - z powodzeniem działa też na rynku nowoczesnych robotów sprzątających. Oferuje solidne, jakościowe i funkcjonalne modele, które są tańszą alternatywą dla droższych urządzeń. Mimo niższej ceny niczego im nie brakuje - zapewniają skuteczne czyszczenie każdego rodzaju podłóg. Udaje się to osiągnąć za pomocą dużej mocy ssącej, pozwalającej usuwać nie tylko kurz, ale i większe odpadki. Do obsługi wystarczy smartfon z zainstalowaną dedykowaną aplikacją. Roboty Xiaomi wyposażone są w specjalne czujniki laserowe, dzięki którym następuje skanowanie i analizowanie układu pomieszczenia. Gwarantuje to dotarcie do każdego miejsca. Robot sprawnie omija przeszkody, zachowując 1 cm dystans od ściany.

Co z bogatej oferty Xiaomi warto polecić? Na pewno robot myjący podłogi Roborock Vacuum S5 MAX, w którym w porównaniu do poprzednich modeli, zwiększono zbiornik na wodę. Ma teraz pojemność 280 ml, a nie jak wcześniej 150 ml, dzięki czemu ten odkurzacz sprzątający może umyć podłogę o powierzchni 65 m2. Ulepszony został też pod względem dłuższego czasu działania, co pozwala mu sprzątać aż 180 minut na jednym ładowaniu. Żywotność baterii jest też zaoszczędzona za sprawą nowej wydajnej nawigacji, która sprawia, że robot szybciej kończy pracę.

Ecovacs Deebot U2 - dlaczego to dobry wybór?

Doskonałym rozwiązaniem dla seniora są też roboty odkurzacze marki Ecovacs, zwłaszcza DEEBOT U2. Skutecznie usuwa brud i plamy, do czego wymiernie przyczynia się połączenie funkcji ssania oraz wycierania. Skanuje pomieszczenie, co pozwala na precyzyjne sprzątanie podłogi ze wszelkich zabrudzeń. Pozytywnie zaskakuje wydajność ssania, która jest 2,5 raza większa niż standardowo. Robot zapewnia dostęp do różnych trybów czyszczenia - poza ogólnym (automatycznym) są też dedykowane do sprzątania określonego obszaru (czyszczenie krawędzi i czyszczenie punktowe).

Sterowanie, tak samo jak wcześniej wymienionych modelach - Roomba i Xiaomi - jest bardzo łatwe i intuicyjne, gdyż została do tego celu zaprojektowana specjalna aplikacja na smartfona. Co równie ważne, model ten pasuje w sam raz do inteligentnego domu, w którym występuje więcej nowoczesnych urządzeń, które wyręczają z obowiązków, ułatwiając codzienne funkcjonowanie.

Jak widać, wybór jest dość spory, bo wielu producentów oferuje intuicyjne, łatwe w obsłudze i w pełni funkcjonalne roboty odkurzacze, które z powodzeniem mogą używać także seniorzy. Jeśli więc szukamy pomysłu na prezent, warto pomyśleć o kupnie tego urządzenia.

pixel