Robot hybrydowy, który robi wszystko

2017-09-06
Robot hybrydowy, który robi wszystko

To pytanie często zadają nasi klienci, którzy mają dylemat: kupić robota hybrydowego czy kupić robot odkurzający i dokupić drugiego robota, który posłuży wyłącznie do mycia (mopowania)? Na to pytanie postaramy się krótko odpowiedzieć opierając się na naszym 10 letnim doświadczeniu w sprzedaży i serwisowaniu robotów odkurzaczy i myjących różnych marek.

Roboty - fakty i mity

Sprzedawcy i spece od marketingu kuszą klientów hasłami tajemniczo brzmiącymi jak Robot hybrydowy, Robot 2 w 1, Odkurzanie i mycie w jednym cyklu.
Oczywiście sama idea jest słuszna, robot powinien szybko, dokładnie i najlepiej w jednym cyklu odkurzyć i umyć nasze podłogi.

Należy jednak pamiętać, że każdy model robota ma określone zastosowanie i nie ma jednego modelu, który jest doskonały i zawsze spełni nasze oczekiwania. Jeśli np. mieszkamy w mieszkaniu, którego podłogi nie posiadają powierzchni większej niż ok. 50 do 70 m2 to taki robot hybrydowy może zdać egzamin. Należy jednak pamiętać, że głównym jego zadaniem musi być codzienne systematyczne odkurzanie.

Odkurzanie to podstawa

Jeśli będziemy pozwalali robotowi na pracę codzienną (do tego właśnie został stworzony) to nie będziemy dopuszczali do intensywnego zabrudzenia a tym samym nasz robot będzie pracował łatwiej a my będziemy mieli zawsze czysto w domu. Należy pamiętać, że roboty hybrydowe mogą pracować w kilku programach:

  • jako wyłącznie odkurzanie
  • wyłącznie mopowanie
  • odkurzanie i mopowanie w jednym cyklu pracyAle użycie np. programu odkurzanie i mycie w jednym cyklu nie gwarantuje nam dobrych efektów. Nawet jeśli producent podaje, że w tym programie robot ma zasięg akumulatora np. 80m2 to pozostają inne ograniczenia, które najczęściej są pomijane przez producentów. Te ograniczenia to chociażby małe powierzchnie ściereczek, które już po ok. 15 do 20m2 są po prostu silnie zabrudzone (podobny efekt jak przy ręcznym myciu, kiedy musimy kilka razy mopa umyć aby dalej myć podłogę).  Tak więc teoretycznie robot może myć większą powierzchnię ale jakość mycia będzie miała wiele do życzenia. Zatem lepiej traktować dodatkową funkcję mopa jak extra dodatek, który uzupełni zalety naszego robota i może w naszym mieszkaniu zda egzamin ale mopowanie będzie wymagało np. podzielenia pracy na kilka etapów tak aby mopować jednorazowo nie więcej niż 20 do 30m2.

Najlepszy przyjaciel człowieka?

Mycie podłogi

Jeśli jednak mieszkasz w domu o powierzchni np. 150m2  albo dużo większej to funkcja hybrydowa albo zupełnie się nie sprawdzi albo zastosujesz ją wyłącznie do oddzielnych małych pokoi o pow. max. 20 do 30m2.

Radzimy więc aby właściciele dużych domów starali się wybrać raczej 2 osobne roboty. Najważniejszy to dobry robot odkurzający najlepiej z funkcją skanowania powierzchni i funkcją doładowania akumulatora oraz wznowienia pracy w miejscu gdzie robot zakończył poprzedni cykl odkurzania. W drugiej kolejności można rozważyć zakup robota mopującego. Obecnie producenci bardzo usilnie pracują nad ulepszaniem tych drugich i na rok 2018 jest planowana premiera kilku nowych robotów mopujących, które znacznie zwiększą ich możliwości. Może zatem warto poczekać?

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel