Prezent na 2020 rok? Robot sprzątający!

2019-11-07
Prezent na 2020 rok? Robot sprzątający!
W 2020 roku będzie wiele okazji, by sprawić bliskiej osobie wspaniały prezent. Mowa nie tylko o urodzinach i imieninach, ale także o różnych świętach jak Boże Narodzenie. Jako że w naszych domach coraz częściej goszczą nowoczesne, ułatwiające życie, urządzenia, warto pomyśleć o kupnie robota sprzątającego. Można być pewnym, że obdarowana nim osoba bardzo się ucieszy, gdyż to prezent niezwykle praktyczny, sprawdzający się w większości domów.

Kto to wszystko posprząta? Może robot?

Gdyby przeliczyć, ile rocznie czasu tracimy na sprzątanie domu, zapewne zebrałaby się pokaźna suma godzin. Wiadomo, obowiązków z tym związanych jest bardzo dużo, lecz bez wątpienia ogromną ich część zajmują dwie z nich - odkurzanie i mycie podłóg. W zależności od metrażu mieszkania trzeba przeznaczyć na to sporo czasu kosztem innych, na pewno ciekawszych, zajęć. Jak to mówią niektórzy - niestety, samo się nie zrobi… A jednak!
Od kiedy na rynku pojawiły się roboty sprzątające, wszystko się zmieniło, gdyż domowe powinności porządkowe spadły na barki kogoś innego - robota, który nie narzeka, nie strajkuje i zawsze jest gotowy do działania. Tak, te nowoczesne roboty odkurzacze i mopujące rozpoczęły prawdziwą rewolucję! I choć na samym początku, gdy dopiero debiutowały, zrażały do siebie wysoką ceną zakupu, to przez ostatnie lata wszystko się zmieniło. Nie tylko więc możemy sobie sprawić taką pomoc, ale i uszczęśliwić takim prezentem solenizanta!

Robot sprzątający odzyska stracony czas

Każdy to wie - na uporządkowanie całego domowego rozgardiaszu trzeba przeznaczyć sporo czasu. Niektórzy starają się to robić regularnie, codziennie podejmując czynności porządkowe mające utrzymać ład w ryzach, inni decydują się na to raz na jakiś czas. Są też tacy, którzy sprzątają, dopiero gdy już nie ma innego wyjścia, bo mieszkanie wygląda jak po przejściu niszczycielskiego huraganu. Niezależnie, w jakiej grupie jest osoba, której chcemy sprawić prezent, możemy być pewni, że robot sprzątający będzie wymierną pomocą w domowych obowiązkach, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu.

To właśnie jedna z głównych zalet, gdyż zamiast odkurzać i myć ręcznie, możemy w tym czasie słodko się relaksować, czytając książkę, oglądając film bądź po prostu leżeć i myśleć o słodkich migdałach. Co więcej, dobrej jakości roboty sprzątające pracują niezwykle cicho, nie wydając męczących, a niekiedy niepokojących odgłosów. Pozwalają więc odpocząć, a nawet się zdrzemnąć. Po obudzeniu humor będzie dopisywał, bo lśniące podłogi na pewno ucieszą. Solenizant doceni taką optymistyczną wizję!

Roboty sprzątające - inteligentne bestie

Nowoczesne urządzenia są coraz bardziej inteligentne, także roboty odkurzacze i roboty myjące podłogi. Wszystko to dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, które pozwalają tak zaprogramować ten sprzęt, aby porządkował mieszkanie w dokładnie wyznaczonym przez nas czasie. Roboty sprzątające nie znoszą brudnych powierzchni, więc walczą z nimi z całych sił, kończąc dopiero, jak już wszystkie podłogi lśnią. Docierając do każdego zakamarka, usuwają większe i mniejsze zanieczyszczenia. Radzą sobie znakomicie z przeszkodami, z łatwością je omijając. Niestraszne im niebezpieczeństwa, jak upadek ze schodów, bo są wyposażone w czujniki, które wykrywają zbliżające się zagrożenia.

Wiedzą, co robić - nie potrzebują naszej pomocy

Tradycyjne odkurzacze i mopy do mycia podłogi potrzebują oczywiście naszego wsparcia. Bez tego są nic niewarte. Roboty sprzątające wręcz przeciwnie - są w pełni samodzielne, co oznacza, że możemy je pozostawić same w domu, a te bez żadnych przeszkód wykonają swoje prace porządkowe. Gdy już skończą swoje powinności, posłusznie wrócą do stacji dokującej, gdzie będą się ładować i czekać na kolejne wyzwania. Jedyne, co musimy zrobić to opróżnić pojemnik, do którego lądują zanieczyszczenia. Oszczędzamy więc nie tylko czas, ale i pieniądze, ponieważ nie musimy inwestować w specjalne worki do odkurzacza.

Co dodatkowo?

Robot sprzątający to wspaniały pomysł na prezent także pod kątem dodatkowych funkcji, jakie zapewnia. Weźmy model Roomba 980, który bez trudu uruchomimy, nawet gdy przebywamy poza domem. Odpowiada za to specjalna aplikacja iRobot HOME. Pozwala ona wydawać polecenia urządzeniu niezależnie od tego, w jakim miejscu akurat się znajdujemy. Zachwycają też inne ułatwienia, na przykład technologia vSLAM, umożliwiająca urządzeniu swobodnie poruszać się po domu. Ciekawe są też Raporty Clean Map, pokazujące stan wyczyszczenia podłóg. Pamiętajmy jednocześnie, że powyższe rozwiązania spotykane są w coraz większej ilości robotów sprzątających, nie tylko w przypadku marki iRobot, ale też innych: Xiaomi, RoboJet, Mamibot itd.

Ważne też jest to, że sprzęt nie zajmuje dużo miejsca, gdyż roboty sprzątające mają kompaktowe rozmiary, łatwo więc je przechowywać nawet w małym mieszkaniu. Możemy być więc pewni, że taki sprzęt na prezent to strzał w dziesiątkę. To tym bardziej dobre rozwiązanie, że z roku na rok nasze życie staje się coraz bardziej wygodne, a urządzenia odkurzające i roboty myjące podłogi wpisują się w trend tych zmian. Ta wzrastająca powszechność i dostęp do robotów oznacza jednocześnie, że nie są one tak drogie, jak przed laty, dzięki czemu taki prezent nie obciąży mocno naszego budżetu.
pixel