Kosiarki automatyczne, czyli piękny trawnik bez wysiłku!

2021-05-24
Kosiarki automatyczne, czyli piękny trawnik bez wysiłku!

Wiosna raduje i sprawia, że znacznie więcej czasu spędzamy na dworze, napawając się piękną słoneczną aurą. To jednocześnie czas, gdy przyroda z całą mocą budzi się do życia, co każdy może zauważyć po tym, w jakim tempie rośnie trawa. Żeby ukrócić jej zapędy, zaczynamy ją kosić, tracąc na to sporo czasu i sił. A można inaczej, co zapewniają kosiarki automatyczne!

Jak “sprawić” sobie piękny zielony dywan?

Któż nie marzy o pięknym, zadbanym, soczyście zielonym trawniku. Jego uroda wzbogaca wygląd każdego ogrodu, lecz żeby faktycznie tak było, potrzeba odpowiednich działań pielęgnacyjnych. Ważne, by go nawozić, podlewać, ale i regularnie przycinać, dzięki czemu nie tylko będzie zdrowy oraz mocny, lecz również wyjątkowej urody. Ręczne koszenie jest dość czasochłonne, ale nie jesteśmy na nie skazani - wystarczy kupić kosiarkę automatyczną i zapomnieć raz na zawsze o tym zajmującym obowiązku. Podczas gdy to nowoczesne urządzenie będzie równo i wedle Twoich wymagań przycinać trawę, Ty oddasz się błogiemu relaksowi bądź przeznaczysz ten czas na inne obowiązki.

Jak działa robot do koszenia trawy?

Kosiarka automatyczna określana jest bardzo często jako robot ogrodowy, co nie dziwi, bo mimo że robi to samo, co tradycyjna kosiarka, to wykonuje swoje zadania w sposób inteligentny, bazując na zaawansowanych rozwiązaniach programistycznych. Pozwala to urządzeniu pracować bez naszej kontroli. Samodzielnie porusza się po wyznaczonym obszarze, sprawnie omija przeszkody, jak meble ogrodowe czy inne przedmioty, które pojawiają się na jego drodze. Wyposażony w wydajny silnik akumulatorowy i zaawansowany system obrotowy z 4 podwójnymi nożami tnącymi, gwarantuje, że trawnik zawsze będzie prezentował się idealnie.

Nowoczesne roboty do koszenia trawy zostały wykonane z trwałych, odpornych na negatywne warunki pogodowe, komponentów, co w pełni chroni je przed deszczem czy zbyt mocno palącym słońcem. Wystarczy go zaprogramować, by pracował w ustalonych godzinach. Nie trzeba też się martwić, jak się rozładuje, bo w tej sytuacji wróci po prostu do stacji dokującej, gdzie naładuje akumulatory litowo-jonowe. Co równie ważne, robot do koszenia trawy został tak zaprojektowany, by nie stwarzał zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Wszystko dzięki czujnikom (np. pochylenia i podnoszenia) zapewniającym bezpieczeństwo.

Kosiarki automatyczne to rozwiązanie praktycznie dla każdego, bo sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba regularnie przycinać trawę. Są więc odpowiednie zarówno do przydomowych ogrodów, jak i miejsc publicznych, gdzie parki, skwery i inne zielone miejsca wymagają właściwej pielęgnacji. Wszędzie tam trawa stanowi główną część ozdobną, więc koniecznie trzeba zatroszczyć się o jej dobry wygląd.

Wybieramy robota do koszenia trawy - na co zwrócić uwagę?

Jeszcze kilka lat temu dostęp do robotów do koszenia trawy (ale też innych, na przykład sprzątających, do mycia podłóg itd.) był mocno ograniczony, a co gorsza - ich cena nie zachęcała do zakupu. To się zmieniło i dzisiaj coraz więcej osób stać na kupno tego sprzętu. Nim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę.

  • Jednym z ważniejszych parametrów jest wydajność kosiarki, co pozwala nam określić, jaki obszar uda się jej wykosić na jednym ładowaniu. To niezwykle kluczowa informacja, którą producent powinien podać, żebyśmy wiedzieli, czy dany sprzęt sprawdzi się w przypadku naszego ogrodu. Niektóre modele potrafią też wykrywać miejsca, w których trawa rośnie szybciej i intensywniej, dzięki czemu może częściej w nich bywać, by zapanować nad jej wzrostem.
  • Im bardziej inteligentny sprzęt, tym lepiej - przed kupnem więc dokładnie się dowiedzmy, w jakim stopniu sprzęt radzi sobie w terenie. Pomagają mu w tym specjalnie czujniki kolizji, pozwalające kosiarce ominąć znajdujące się na trawniku przedmioty. Bardzo przydatny jest również moduł GPS, dzięki któremu zawsze precyzyjnie ustalimy lokalizację urządzenia.
  • Programowanie kosiarek przed pracą jest zazwyczaj bardzo proste, bo służy do tego albo panel sterowania, albo (w bardziej zaawansowanych modelach) aplikacja mobilna. Ta druga opcja jest znacznie wygodniejsza.
  • Praktycznym rozwiązaniem jest też czujnik pogody. Gdy tylko wyczuje zbliżający się deszcz, wymusi powrót kosiarki do stacji dokującej. Pamiętajmy jednak, że to zależy od modelu, bo niektóre z nich są odporne na opady deszczu, więc nawet, gdy zaskoczą kosiarkę w pracy, to nie zostanie ona uszkodzona.
  • Robot do koszenia trawy powinien też zapewniać maksimum bezpieczeństwa, między innymi być wyposażony w automatyczne wyłączanie noży tnących w momencie, gdy kosiarka zostanie podniesiona lub przewrócona.
  • Przed kupnem warto też ocenić, jakich czynności konserwacyjnych wymaga robot, Przeważnie nie są zbyt skomplikowane i czasochłonne - wystarczy go wyczyścić co jakiś czas, niekiedy też niezbędna jest wymiana noży tnących.

Biorąc te wszystkie parametry pod uwagę, z pełnym przekonaniem można polecić kosiarki marki Gardena - ciche, zwrotne i w pełni zautomatyzowane. Są proste w obsłudze, łatwo się nimi steruje (zdalnie, za pomocą aplikacji), zapewniają efektywną pracę. Roboty Gardena mogą bez problemu pracować w każdych warunkach pogodowych. Nadają się do różnych ogrodów, także tych o skomplikowanych kształtach i zlokalizowanych na trudnym terenie (wzniesienia, pagórki, skarpy).

Szkoda czasu na koszenie trawy przy użyciu tradycyjnych kosiarek, kiedy dostępne są dedykowane roboty do tego celu. Zdecydowanie warto zainwestować w taki nowoczesny model!

pixel