Jakie odkurzacze dla alergików wybrać?

2020-08-25
Jakie odkurzacze dla alergików wybrać?

Dlaczego objawy alergiczne są tak silne?

Ocenia się, że co trzeci człowiek doświadcza w życiu objawów alergii. Czasem są one słabsze i nie są zbyt powtarzalne, nie wywołują więc nieprzyjemnych doznań. Gorzej jak mają dużą intensywność i występują regularnie. Tak się dzieje, gdy układ odpornościowy człowieka za bardzo chce obronić organizm przed zewnętrznymi czynnikami. U osób, które nie mają problemu z alergią działa on bez zarzutu, inaczej to się odbywa u alergików - tu występuje predyspozycja do nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego.

Wywołuje to szereg objawów alergicznych. A te mogą się pojawiać praktycznie cały czas, bo do grupy alergenów zaliczamy wcześniej wspomniane roztocza domowe (żyjące w kurzu), pyłki roślin, sierść zwierząt, ale też dym z papierosów, pleśnie i inne grzyby. To zawsze nierówna walka, bo jak widzimy - alergeny są wszędzie i występują pod różnymi postaciami. Na szczęście można ograniczyć ich zapędy. Ostudzi je odpowiedni odkurzacz, którego będziemy używać regularnie.

Co ze starym odkurzaczem?

Nim zmienimy model na nowy, przekonajmy się, czy posiadany przez nas odkurzacz rzeczywiście nie spełnia należycie swojej funkcji, czy po prostu niewłaściwie o niego dbamy. W tym celu sprawdzajmy zawsze, czy worek odkurzacza nie jest już pełny. Jeśli tak jest, wymieńmy go. Oceńmy stan szczotki, upewniając się, że wokół niej nie ma żadnych dużych zanieczyszczeń lub włosów. To może oczywistości, lecz zanim zainwestujemy w lepszy sprzęt, warto ocenić, czy obecny model rzeczywiście nie daje sobie rady z alergenami, czy po prostu wymaga trochę troski, by wrócić do optymalnej sprawności.

Odkurzacz dla alergika - najważniejsze cechy

Wybierając nowy odkurzacz, który ma poradzić sobie ze wszystkimi zabrudzeniami, także z alergenami, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejsze, by był mocny, niezawodny, funkcjonalny i wykonany z materiałów najwyższej jakości. Niezwykle istotne, by zawierał filtr HEPA, który ma prawie 100% skuteczność (a dokładnie 99,97%) w wychwytywaniu najmniejszych cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona. Bez problemu usuwa najdrobniejsze zabrudzenia, do jakich zaliczamy pyłki, roztocza, łupież zwierząt domowych czy inne składniki znajdujące się w kurzu.

Równie ważne są też inne czynniki. Zaliczamy do nich na pewno wysoką moc ssania, co zapewnia szybsze, skuteczniejsze usunięcie zanieczyszczeń. Im ta moc jest większa, tym lepiej. Konieczne jest też to, aby wybrany przez nas model zatrzymywał pył i alergeny. Pomagają w tym tzw. filtry cykloniczne, które wykorzystują się siłę odśrodkową, by efektywnie usuwać cząsteczki.

Robot sprzątający - bezobsługowy i skuteczny w walce z alergenami

Można kupić tradycyjny odkurzacz z filtrem HEPA, lecz znacznie korzystniej pokusić się o nowoczesny model, który nie wymaga obsługi. Tak działają roboty odkurzacze, coraz bardziej popularne i dostępne, bo nie kosztują tak dużo jak dawniej. Optymalnym połączeniem korzystnej ceny, wysokiej jakości wykonania i funkcjonalnych możliwości, są roboty sprzątające marki iRobot.

To urządzenia zachwycające nowoczesnym, designerskim wyglądem, zaawansowaną automatyzacją i dużą niezawodnością działania. Nowatorskie rozwiązania technologiczne sprawiają, że modele iRobot idealnie wyczyszczą każdego rodzaju podłogę. Najbardziej kultową serią marki iRobot są roboty Roomba, klasyczne, pierwsze na rynku, roboty odkurzacze z prawdziwego zdarzenia. Używane są nie tylko w domach prywatnych, ale również biurach i innych obiektach użytkowych.

Wszystkie roboty odkurzacze Roomba zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązania ułatwiające codzienne sprzątanie - automatyczne wykrywanie brudu, łatwość poruszania się wzdłuż krawędzi, odkurzanie narożników czy zdolność mapowania sprzątanego pomieszczenia, dzięki czemu cały proces porządkowy jest jeszcze bardziej efektywny. Spośród różnych modeli Roomba są też dostępne w sam raz dla alergików - z filtrem HEPA.

Jednym z nich jest iRobot Roomba 782e, w którym dodatkowo zastosowano pojemnik na brud II generacji AeroVac. IRobot Roomba 782e sprząta w oparciu o opatentowany 3-stopniowy system czyszczący. Swoją pracę efektywnie wykonują dwie przeciwbieżnie obracające się szczotki i ogromna siła ssąca, skutecznie usuwająca brud, kurz i sierść zwierząt z podłóg każdego rodzaju. Filtr HEPA utrzymuje zaś idealnie czyste powietrze w całym domu - wolne od pyłów i alergenów (o wielkości do 0,3 mikrona). Na uwagę zasługują też inne modele iRobot wyposażone w filtry HEPA, między innymi Roomba 980 i Roomba 966.

Chcąc mieć więc mieszkanie wolne od alergenów i innych dokuczliwych zanieczyszczeń, warto zainwestować w porządny robot odkurzacz wyposażony w filtr HEPA. Najlepiej sprawdzają się tu nowoczesne roboty sprzątające, które nie tylko radzą sobie z usuwaniem alergenów, ale robią to samodzielnie, nie potrzebują bowiem naszej obsługi.

pixel