Jaki odkurzacz do sadzy i popiołu?

2020-10-27
Jaki odkurzacz do sadzy i popiołu?

Któż by nie chciał kominka we własnym domu, który nie tylko zapewnia przyjemne ciepło, ale równie koi nerwy, działając uspokajająco. Występują tu jedyne w swoim rodzaju doznania dźwiękowe i wizualne. Rozluźniają odgłosy strzelających płomieni i widok palącego się ognia. Jego posiadanie to nie tylko same miłe doznania, gdyż zawsze po wypaleniu się drewna pozostaje w nim dużo sadzy oraz popiołu, czyli zanieczyszczenia, które trzeba usunąć. Bez obaw, mając do dyspozycji odpowiedni odkurzacz do tego rodzaju nieczystości, szybko sobie z nimi poradzimy. Jaki model wybrać? O czym pamiętać przed zakupem?

Gdy w kominku wygasa... 

Na palący się w kominku ogień można patrzeć nieustannie: działa on hipnotyzująco, kojąc nerwy, zapewniając wspaniały relaks. Niestety to, co dobre musi się skończyć, co w przypadku paleniska wiąże się z pracami sprzątającymi. Wystarczy kilka szczap drewna, by pozostało po nich dużo produktów ubocznych spalania, głównie sadzy oraz popiołu. Ręczne usuwanie tych nieczystości jest bardzo męczące, może powodować również większy bałagan.

Pozostałości procesu spalania są tak drobne i lekkie, że z łatwością dostają się do każdego zakamarka, a także, unosząc się, osiadają na różnych przedmiotach. Używanie zwykłego odkurzacza do ich usuwania nie jest dobrym pomysłem, gdyż taki sprzęt przeznaczony jest do zupełnie innego typu zanieczyszczeń - kurzu, sierści zwierząt, piasku itd. Tu potrzeba profesjonalnego sprzętu - dedykowanego odkurzacza do sadzy i popiołu.

Odkurzacz do sadzy i popiołu - czym się charakteryzuje? 

Już nawet neduży, o niewielkiej mocy, profesjonalny odkurzacz tego rodzaju, zapewni komfort podczas usuwania nieczystości z paleniska i jego okolic. Wszystko dlatego, że to urządzenie specjalnie skonstruowane do takich zadań. Z jednej strony mamy odpowiednio zabezpieczony przed pyłem silnik, z drugiej - filtry końcowe, które zapobiegają usuwania sadzy na zewnątrz. Nie ma więc obaw, że to, co wciągnięte przez urządzenie wydostanie się z niego, powodując jeszcze większy bałagan. Jego budowa została przemyślana w każdym calu, dzięki czemu bez problemu dostaniemy się nim wszędzie, nawet w najbardziej ciasne przestrzenie kominków.

Jaki odkurzacz - z workiem czy bez? 

Nie ma wątpliwości, że warto zaopatrzyć się w taki odkurzacz, jeśli mamy w domu kominek. Nim jednak kupimy odpowiedni model, oceńmy, czy lepiej sprawdzi się sprzęt z workiem, czy bez. Te pierwsze to po prostu ulepszone i wzmocnione odkurzacze domowe, w których zastosowano wydajniejsze filtry. Są bardzo praktyczne i łatwe w obsłudze, szczególnie że usunięcie worka z nieczystościami jest czynnością prostą. Niestety, nie chronią tak skutecznie przed zapyleniem, co modele bezworkowe.

Te zaś działają na trochę innej zasadzie niż tradycyjne odkurzacze, szybciej, efektywniej pochłaniając nawet najdrobniejszy popiół i sadzę. Co więcej, skutecznie zapobiegają wtórnemu zapyleniu pomieszczenia. Są też przeważnie większe niż modele workowe, a więc pojemniejsze, usuwając więcej zanieczyszczeń. Jedynym mankamentem jest ich opróżnianie, ale i do tej, początkowo niewdzięcznej czynności, da się przyzwyczaić. Zdecydowana większość profesjonalnych odkurzaczy do sadzy i popiołu to właśnie modele workowe. Producentem wartym polecenia jest EOLO.

Odkurzacze EOLO - dlaczego warto? 

Odkurzacze EOLO radzą sobie nie tylko ze zwykłą sadzą i popiołem, ale również z tłustymi pozostałościami z grilla. Bez trudu oczyścimy jego palenisko, tak samo jak uprzątniemy pozostałości po spalaniu również piecach oraz kotłach CO na paliwo stałe. Nadają się również do innego typu zanieczyszczeń, usuwając dokładnie pyły budowlanej. A niektóre modele EOLO umożliwiają nawet zbieranie zanieczyszczeń mokrych, w tym samej wody.

Jaki model EOLO warto zarekomendować? Praktycznie wszystkie z serii MOTOR ONE, bo w każdym z oferowanych tu odkurzaczy zastosowano najnowsze rozwiązania, przede wszystkim silnik z wysokowydajnym systemem filtracyjnym. To urządzenia o wysokiej trwałości, cechującej się niskim zużyciem energii. Są tak zaprojektowane, aby dostać się w najciężej dostępne miejsca, a ich użytkowanie jest komfortowe, nie sprawia żadnych problemów eksploatacyjnych.

Model LP32 H200 INOX GT jest bardzo uniwersalny, bo poza możliwością usuwania sadzy, pyłu, nadaje się też do innych zanieczyszczeń, zwłaszcza budowlanych, w tym taki groźnych jak azbest. Nie ma przeszkód, by stosować go w domu - do prostszych, mniej skomplikowanych zadań, jak i przemyśle. Zastosowane w nim rozwiązania, szczególnie profesjonalny system filtrujący i zdolność do wytwarzania siły ssącej (m.in. za sprawą silników typu by-pass), sprawiają, że żadne, nawet najbardziej uciążliwe, zabrudzenia nie mają szans. Zależnie od modelu, w odkurzaczu EOLO stosuje się filtrację przeciwbakteryjną o podwójnej porowatości, filtry HEPA, tradycyjne filtry papierowe lub specjalny system filtracyjny z użyciem wody. Zawsze można też zwiększyć możliwości odkurzacza do sadzy i popiołu, wyposażając go dodatkowo w dostępne akcesoria.

Mając kominek, nie możemy więc zapomnieć o kupnie specjalnego odkurzacza, który poradzi sobie z powstałą podczas spalania sadzą i popiołem. Ale - jak wskazaliśmy w artykule - służy on także do innych zadań, usuwając najbardziej uciążliwe zanieczyszczenia różnego rodzaju.

 

pixel