Jaki kształt robota sprzątającego wybrać?

2022-06-08
Jaki kształt robota sprzątającego wybrać?

Roboty sprzątające powoli, ale sukcesywnie zmieniają przyzwyczajenia w zakresie tego, jak porządkujemy swoje mieszkania. Już nie musimy ręcznie zamiatać i myć podłóg, bo zajmie się tym ten nowoczesny robot. A co ważne - swoje zadanie wykona w sposób perfekcyjny. Zdecydowanie warto zainwestować w ten sprzęt, ale nim staniemy się szczęśliwymi posiadaczami robota do podłogi, warto, abyśmy co nieco się o nim dowiedzieli, zwłaszcza o jego kształcie. Co powinniśmy o tym wiedzieć? Jaki kształt robota sprzątającego wybrać? Dlaczego to tak ważne?

Oferta rynkowa różnych robotów czyszczących jest przebogata, dlatego każdy, kto chce kupić własny sprzęt, ma ku temu obiecujące możliwości. Wszystko z tego powodu, że te inteligentne urządzenia dostępne są w różnych cenach, zapewniają różne funkcjonalności i możliwości. Najważniejsze to dopasować idealny sprzęt do własnych celów, lecz istotne, aby koszt zakupu urządzenia nie był jedynym wyznacznikiem, bo istnieją inne ważne parametry, które trzeba wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest kształt robota!

Roboty sprzątające - jakie kształty mamy do wyboru?

Poszukując robota sprzątającego, wiele osób zwraca uwagę - co oczywiste - na to, ile dany sprzęt kosztuje i jakie zapewnia korzyści. To kluczowe kwestie, o jakich trzeba pamiętać, lecz jednocześnie nie można zapominać o innych, jak omawiany w tym artykule kształt robota. Nie wiedzieć czemu, ten czynnik jest w mniejszym stopniu brany pod uwagę. Niesłusznie, o czym przekonamy się w dalszej części tekstu. Na początek jednak dowiedzmy się, jakie kształty odkurzacza są do wyboru?

Najpopularniejsze są modele o okrągłym kształcie, które oferuje praktycznie każda firma zajmująca się produkcją i sprzedażą nowoczesnych robotów. Inne nie występują tak powszechnie - wśród nich są urządzenia trójkątne, kwadratowe o zaokrąglonych rogach lub połączenie koła z kwadratem, łudząco przypominające literę D.

Okrągły kształt robota sprzątającego – zalety

Widzimy, że robot sprzątający okrągły jest zdecydowanie najpopularniejszy, więc istnieje duża szansa, że to właśnie w to urządzenie zainwestujemy. A jeśli tak, to warto się dowiedzieć, jakie ma zalety. Zapewnia zarówno zwiększenie ergonomiczności sprzątania, jak i większe bezpieczeństwo użytkowania. Z jednej strony więc zyskujemy komfort i efektywność codziennego porządkowania, z drugiej pewność, że korzystanie z robota jest w pełni bezpieczne. Ten kształt robota sprzątającego sprawia, że łatwiej porusza się po pomieszczeniu, zminimalizowane jest też ryzyko, że zaklinuje się w jakimś newralgicznym miejscu.

Korzyści z posiadania robota okrągłego widać też po tym, jak zestawimy go z robotami kwadratowymi i trójkątnymi. Omawiany model wykazuje dużą autonomiczność, więc na przykład wjeżdżając w wąską przestrzeń, ma on większą możliwość wycofania się poprzez obrót, czego nie można powiedzieć o modelach o innych kształtach. W przypadku wspomnianych przed chwilą robotów o kształcie kwadratowym i trójkątnym niezbędna może się okazać ingerencja człowieka.

Kształt robota sprzątającego a odkurzanie – które rozwiązanie jest lepsze?

Przedstawiliśmy kilka zalet robota myjącego o okrągłym kształcie, zaprezentowaliśmy też kilka modeli wartych uwagi, ale czy rzeczywiście okrągłe roboty zapewniają najlepsze efekty pracy? Które rozwiązanie jest tak naprawdę najlepsze? Nie ma tu jednomyślności, gdyż na przykład wielu producentów jest zdania, że kwadratowy kształt zapewnia najlepsze efekty sprzątania, zwłaszcza przy kątach i pod ścianami. Nie sposób się z tym nie zgodzić, ponieważ za sprawą tego kształtu maszyny te mają możliwość podjechania pod samą krawędź pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że taki typ robota odkurzy lepiej podłogę, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od szczotek - głównej i bocznej. Pierwsza z nich znajduje się w centralnej części urządzenia. Tak są skonstruowane roboty o każdym kształcie, przez co niezależnie od tego, czy robot jest kwadratowy, czy okrągły, przez położenie szczotki i tak pozostanie pewna część obszaru, do którego szczotka nie dotrze. Z drugiej strony za wymiatanie kurzu i innych zabrudzeń odpowiada szczotka boczna. I tu ważna kwestia - im jest dłuższa, tym lepiej, bo zapewnia większą efektywność sprzątania. To kluczowa kwestia w każdym rodzaju odkurzaczu - okrągłym, kwadratowym czy trójkątnym.

Odkurzacz do wnętrza – jaki sprawdzi się najlepiej?

Wiele zależy tak naprawdę od wnętrza, które będzie nasz odkurzacz sprzątał. Powszechnie wybierany model okrągły sprawdzi się w większości przestrzeni i przy dowolnej aranżacji. Jeśli więc poszukujemy robota, z którym naprawdę się “zakolegujemy”, to bez wątpienia model okrągły będzie najlepszym wyborem. To szczególnie dobra opcja dla osób lubiących często zmieniać wystrój wnętrza. Robot mimo tych zmian świetnie sobie poradzi ze swoimi obowiązkami.

Z kolei inne modele są mniej uniwersalne, ale mają swoje mocne strony. Trójkątny może być ciekawym rozwiązanie w przypadku niewielkich mieszkań, a to z tego powodu, że traci więcej czasu - niż model okrągły - na manewrowanie. Gorzej też manewruje między meblami, zwłaszcza jak jest ich dużo. Te same problemy będzie miał robot kwadratowy. Na pewno jednak doskonale odnajdą się na dużych, wolnych przestrzeniach.

Widzimy, że w większości sytuacji idealny kształt ma robot okrągły, lecz zawsze wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

 

pixel