Jak zadbać o swój trawnik? Poznaj nowoczesne sposoby koszenia!

2020-04-02
Jak zadbać o swój trawnik? Poznaj nowoczesne sposoby koszenia!
Warto przeczekać trudy jesienno-zimowe, by znów ciepło “przywitać” się z wiosną. Ta pora pełnego rozkwitu przyrody zachwyca całą paletą barw, cudownych zapachów i ogromną ilością słońca. To jednocześnie szalenie rosnąca trawa, którą regularnie, co parę dni trzeba przycinać. Powstaje więc pytanie - jak zadbać o swój trawnik, by prezentował się schludnie i soczyście, a zarazem nie zmęczyć się zbytnio tą pracą ogrodową? Rozwiązaniem nowoczesne sposoby koszenia. Poznajmy je!

Wiosna - siła życia

Własny ogród to przyjemność obcowania z naturą, ale też cała masa obowiązków związanych z jego utrzymaniem w należytym porządku. Zatroszczyć się musimy o szybko rozkwitające rośliny, które teraz, gdy słońce najdłużej przygrzewa, a temperatura wzrasta z każdym dniem, rosną w niebywale szybkim tempie. Trawa nie jest tu wyjątkiem, pnie się do góry jak szalona, co łatwo zauważyć już po kilku dniach bez koszenia. Musimy więc zadbać o jej regularne przycinanie, ponieważ wpływa to pozytywnie na wzrost i krzewienie się trawy. Jednocześnie ogranicza to rozwój chwastów, dzięki czemu nasze oczy cieszył będzie piękny, gęsty zielony ogrodowy dywan.

Jak kosić trawę? Najważniejsze zalecenia

Żeby faktycznie taki był, warto poznać najważniejsze zasady dotyczącego jego pielęgnacji. Przede wszystkim lepiej kosić często i mało, niż rzadko, lecz dużo. Najlepiej przycinać niewielką część źdźbła, zamiast kosić rzadko i bardzo nisko. Trawnik przydomowy powinien mieć około 3-4 cm wysokości. Pierwsze koszenie najlepiej przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia, lecz to oczywiście jest uzależnione od aury za oknem. Po prostu zdajmy się na obserwację tego, jak rośnie trawa, a pierwsze koszenie wykonajmy, jak źdźbła osiągną około 6-8 cm. Warto również rozważyć zakup robota do koszenia trawy, by oszczędzić sobie siły i czas. To mądre urządzenie zrobi za nas tę pracę, dokładnie przycinając trawnik. Dowiedzmy się więcej o tym nowoczesnym sposobie koszenia.

Robot do koszenia trawy - co potrafi? 

Roboty wkroczyły w nasze życie z przytupem, coraz bardziej pomagając nam z wieloma domowymi obowiązkami. Znane są szczególnie roboty odkurzacze, modele myjące podłogi czy prasujące ubrania. Do tej grupy inteligentnych sprzętów zaliczają się też roboty do koszenia trawy. Wyposażone w specjalne czujniki rozpoznawania obiektów bez większych problemów poruszają się po trawniku, omijając wszelkie przeszkody jak drzewa, krzewy czy meble ogrodowe. A przy tym są bardzo ciche (w przeciwieństwie do niezwykle głośnych tradycyjnych kosiarek), nie zakłócając spokoju ani domownikom, ani sąsiadom.

Łatwo go zaprogramować, żeby pracował wtedy, kiedy sobie tego życzymy, na przykład wczesnym rankiem bądź wieczorem. Większość modeli wyposażono w system kontroli temperatury, więc nie musimy się obawiać jego przegrzania. Cechuje się również tym, że potrafi pracować bardzo długo - wszystko to za sprawą wydajnego akumulatora. Nie jest też żadnym zagrożeniem dla przebywających w pobliżu ludzi i zwierząt, co zapewniają czujniki bezpieczeństwa, między innymi pochylenia i podnoszenia. Co ważne, tego rodzaju roboty sprawdzają się nie tylko w przydomowych ogrodach, lecz również w miejscach publicznych typu parki i skwery.

Jaki model wybrać?

Oferta rynkowa jest dość bogata, znajdziemy więc modele idealne do niedużych ogrodów, jak i bardziej zaawansowane, które można używać na większych obszarowo terenach. Wartym uwagi jest szczególnie robot ZCS TECH D3. To model, który pojawił się w sprzedaży niedawno, lecz zdecydowanie powinniśmy się nim zainteresować. Jest nie tylko mały (42 cm), lekki (niewiele ponad 4 kg) i łatwy w transporcie, ale również cichy, więc jak kosi trawę, nie wydaje denerwujących dźwięków.

Świetnie zaprojektowany, zachwycają jego futurystyczne kształty. Przeznaczony do małych i średnich przestrzeni - do 800 m2. Dzięki wydajnym cyklom roboczym szybko i precyzyjnie kosi trawnik. Wyposażony w procesor najnowszej generacji, silnik bezszczotkowy i akumulator litowo-jonowy. Może obsługiwać do 3 oddzielnych obszarów. Łatwo go obsługiwać za sprawą dedykowanej aplikacji. 

Jeśli jednak potrzebujemy czegoś bardziej profesjonalnego, warto poznać robota kosiarkę ZCS PROTECH, który radzi sobie z koszeniem trawy na wielkim terenie - do 7000 m2! Zachwyca jego odświeżony dizajn, ale nie tylko o wygląd chodzi, ponieważ opływowa obudowa znacznie usprawnia mu poruszanie się po dużym terenie. Kosiarka może pracować na 8 odrębnych strefach, wykonując swoje zadania nieprzerwanie na jednym ładowaniu aż 7 godzin!

Bezawaryjna, co zapewniają perfekcyjnie dopasowane części - najnowszej generacji płyta główna, bezszczotkowe silniki oraz innowacyjny system “Inteligentne Obszary”. Dzięki niemu robot tworzy i przechowuje wirtualne mapy koszonego terenu. Samopoziomujące się, przednie koła sprawiają, że radzi sobie na nierównym terenie, poniewaz każde z nich porusza się niezależnie. Świetnie też sprawdzają się koła tylnie ze specjalnym bieżnikiem wykonanym z elastycznej gumy. Z łatwością dopasowują się do każdego rodzaju nawierzchni. Moduł komunikacji “ZCS Connect” został uzupełniony o GSM i Bluetooth, co gwarantuje łączenie i współpracę z robotem niezależnie od tego, gdzie akurat przebywamy. Wystarczy tylko smartfon lub tablet, żeby włączyć i wyłączyć robota w dowolnym momencie.

Podsumowując, regularne dbanie o trawnik to podstawa, by cieszyć się z jego dobrej kondycji. Łatwiej jednak zatroszczyć się o nasz zielony dywan, korzystając z pomocy zaawansowanego robota do koszenia trawy. Naprawdę warto pomyśleć o zakupie tego sprzętu!

pixel