Jak zadbać o podłogę z paneli?

2022-03-01
Jak zadbać o podłogę z paneli?

Podłoga powinna być jednocześnie solidna, odporna na różne negatywne czynniki, jak i estetyczna, zawsze zadbana i prezentująca się stylowo. To, nie mniej, nie więcej, jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Nieprzypadkowo bardzo często wybór pada na panele podłogowe, które prezentują się nie tylko ładnie, ale i cechuje je duża wytrzymałość. Aby jednak tak było, trzeba odpowiednio o nie dbać. O czym pamiętać?

Podłoga z paneli - jak troszczyć się o jej nienaganny stan?

Pielęgnacja podłogi z paneli powinna być przeprowadzona starannie, by nie uszkodzić ich struktury. Tak naprawdę trzeba o tym myśleć każdego dnia, by nie narażać podłogi na uszkodzenia i inne negatywne czynniki. To ważne, bo już nawet drobinki piasku mogą je porysować. Powinniśmy więc regularnie je usuwać z paneli, przy okazji pozbywając się innych zanieczyszczeń, jak na przykład pył.

Systematyczne zamiatanie i odkurzanie to podstawa, co jednocześnie może zmartwić wiele osób, bo przecież wymienione czynności są dość zajmujące. A jak jeszcze dojdzie do tego mycie podłogi, to już w ogóle rozpościera się przed niektórymi wizja niekończące się pracy. To prawda, że te zadania porządkowe bywają zajmujące, jak korzystamy z tradycyjnego odkurzacza i mopa. Zupełnie inaczej to się przedstawia, gdy zainwestujemy w odkurzacz, robot hybrydowy do domu wyposażonego jednocześnie w mopowanie, który nie tylko dokładnie oczyści podłogę, ale i ją starannie umyje, nie omijając żadnych zabrudzeń.

Nowoczesna pomoc domowa

Jeśli poszukujesz sprawdzonej marki, która ma w swojej ofercie niezawodne roboty, skorzystaj z możliwości, jakie zapewnia iRobot Roomba. Produkująca je firma iRobot zadebiutowała już w 1990 roku, czyli w czasach, gdy jeszcze nikt nawet nie wyobrażał sobie, że w niedalekiej przyszłości roboty sprzątające staną się dostępne niemalże dla każdego. Roboty Roomba to dzieło tęgich umysłów z Massachusetts Institute of Technology (MIT), których marzeniem było stworzyć praktyczne, uniwersalne roboty odkurzacze do codziennych zadań. Udało się to zrealizować z nawiązką, bo roboty Roomba to już kilka kolejnych, stale ulepszanych urządzeń, które szturmem zdobywają światowe rynki. To seria profesjonalnych urządzeń, wśród których znajdziesz roboty odkurzacze, roboty hybrydowe czy odkurzacze parowe.

Odkurzanie i mycie podłóg - zostaw to zadanie dla robota

O zainwestowaniu w robota powinniśmy szczególnie pomyśleć, gdy posiadamy panele o niższej klasie ścieralności. O tego rodzaju podłogę trzeba zatroszczyć się w szczególności. Używając tradycyjnego odkurzacza, należy używać końcówek z miękką szczotką, ponieważ twarde ssawki mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku, tworząc rysy i inne drobne uszkodzenia na powierzchni podłogi. Tymi problemami nie będziesz musiał się przejmować, gdy wybierzesz robota do podłogi, który jest przystosowany do wydajnej pracy i każdej powierzchni, nie ma więc ryzyka, że ją uszkodzi.

Mycie paneli podłogowych jest równie istotne, bo łatwo o zabrudzenia. Najgorsze są tłuste plamy po oleju czy z błota naniesionego pod butami. Warto usuwać je na bieżąco, bo pozostawione mogą przyczynić się do szybszego niszczenia paneli. Do ich usuwania wystarczy użycie miękkiej, lekko wilgotnej ścierki, lecz ważne też, by regularnie myć podłogę, w czym wymiernie pomoże robot myjący podłogi, a więc taki, który nie tylko odkurza, ale i dokładnie myje panele, usuwając z nich większe i mniejsze zabrudzenia.

Jak sprawić, aby panele lśniły?

Robot sprzątający zapewni, że twoja podłoga będzie lśnić, jak nowa, lecz możesz też zwiększyć ten rewelacyjny efekt, stosując preparaty nabłyszczające, przeznaczone stricte do mycia paneli podłogowych. To dlatego, że zawierają one specjalne polimery wnikające głęboko w porowatą strukturę paneli, sprawiając, że ich powierzchnia jest jednolita. Ale to nie wszystko, bo cechuje je też to, że pozostawiają po sobie warstwę zabezpieczającą przed takimi czynnikami, jak wilgoć czy zarysowania. Tym bardziej warto stosować takie preparaty, bo są niezwykle łatwe w użyciu. Wystarczy je po prostu rozprowadzić po czystych panelach i pozostawić do wyschnięcia. Żeby uzyskać najlepszy efekt nabłyszczenia, warto tę czynność powtarzać co około 3 miesiące. Można też stosować bardziej ekologiczne rozwiązanie, jaką jest mieszanka wody z octem.

Żeby zadbać o podłogę z paneli, potrzeba też pamiętać o tym, jak codzienna eksploatacja może na nie wpływać. Ograniczmy chodzenie po nich w butach z twardą podeszwą, a tym bardziej z obcasami, ich ostre krawędzie mogą przyczynić się do ich niszczenia. Warto też wiedzieć, że źle na nie wpływają kapcie z gumową podeszwą, przez które powstają smugi. Każdorazowe przesuwanie mebli - stolików, szaf, krzeseł itp., również wpływa źle na ich kondycję, dobrze więc, aby stosować specjalne filcowe podkładki, jakie nakleja się pod meble. Zdecydowanie też polecamy wybierać panele wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zarysowania, które ograniczają ewentualne uszkodzenia. Niech więc cena nie będzie jedynym wyznacznikiem, na jaki zwracamy uwagę podczas kupna, bo koniecznie trzeba ocenić ich klasę ścieralności, a także dobrać je do pomieszczenia (w jednym są narażone na większą eksploatację, np. przedpokój, w innym mniejszą).

Podłoga z paneli będzie piękną ozdobą domu przez długi czas, ale żeby mogła zachwycać pięknem, potrzeba jej w tym trochę pomóc, stosując się do zaleceń wymienionych w artykule.

pixel