Jak zadbać o piękną trawę przed domem?

2019-08-28
Jak zadbać o piękną trawę przed domem?
Marzy nam się piękny trawnik z soczyście zieloną trawą? Jako idealne tło dla różnych, bogatych od kształtów i kolorów, roślin? Miły dla okna, uspokajający pejzaż? Nie jest to zadanie niemożliwe do wykonania, lecz wymaga znajomości podstawowych zasad pielęgnacji. Równie ważny jest sam proces zakładania trawnika, bo to właśnie te początkowe etapy nierzadko decydują o tym, w jakiej formie będzie nasza przydomowa murawa. Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom bliżej, dobierając optymalne rozwiązania.

Coraz więcej czasu spędzamy przed różnymi ekranami - nie tylko telewizora, ale również komputera, smartfona czy tabletu. Życie kręci się wokół tych urządzeń, przez co męczą się nasze oczy, a w konsekwencji odczuwamy permanentne zmęczenie. Im częściej zatapiamy się w tym świecie, tym intensywniej powinniśmy dawać sobie na wstrzymanie, odpoczywając na świeżym powietrzu, najlepiej wśród zieleni, gdzie odczuwamy prawdziwe ukojenie, rozładowując stres i niepokoje. Własny ogródek nawet z niedużym fragmentem trawnika, to wartość, której nie można przecenić. Starajmy się spędzać jak najwięcej czasu w takich okolicznościach przyrody, dbając o niego należycie, troszcząc się niczym o ukochanego członka rodziny.

Zakładamy trawnik - najważniejsze wskazówki

Nim jednak pochylimy się z troską nad naszą ogrodową murawą, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jej obecny stan w pełni nas zadowala? Może jest tak zaniedbana, że nawet mimo naszych usilnych starań, nie uda się polepszyć jej kondycji? Jeśli tak stwierdzimy, warto na nowo stworzyć trawnik. Możemy to zrobić na dwa sposoby: siejąc trawę bądź kupić gotową rolkę.

• W pierwszym przypadku trawnik najlepiej zakładać pod koniec lata - na przełomie sierpnia i września bądź na wiosnę (w kwietniu lub maju). To optymalny okres, bo sprzyjają temperatury, a podłoże jest odpowiednie nawilżone. Oczywiście, można spróbować siać w innych miesiącach, ale efekt może okazać się gorszy.

• Pod tym względem trawa z rolki daje większości pole do manewru, bo bez przeszkód można ją zakładać od kwietnia do listopada. Wszystko dlatego, że kiełkująca darń wykazuje większą odporność na przymrozki niż kiełkująca trawa. Żeby jednak rosła zdrowo podłoże musi być stale nawilżone.

• To jednak nie wszystko, co najistotniejsze, bo jeszcze przed zasianiem trawnika musimy zastanowić się jaki gatunek trawy wybrać, biorąc pod uwagę warunki panujące w ogrodzie, a także jakie ma być przeznaczenie trawnika. Najbardziej znane są mieszanki rekreacyjne, czyli uniwersalne, ale poza nimi też inne, jak dywanowe (bardzo ozdobne), parkowe (niezbyt odporne na deptanie, ale dobrze znoszą brak słońca), sportowe (ciężkie w utrzymaniu; wymagają fachowej opieki) i łąkowe (zawierające nasiona roślin kwitnących, polecane do dużych ogrodów).

Jak sobie ułatwić koszenie?

Żeby trawnik był schludny, musimy go regularnie kosić, dzięki czemu trawa będzie nie tylko ładnie wyglądać, ale i pozostanie w dobrej kondycji przez cały czas. Pierwsze koszenie nowego trawnika warto przeprowadzić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Początkowo (i tak przez kolejne dwa-trzy razy) skracamy je delikatnie - o 1-1,5 cm, lecz potem możemy darń kosić coraz niżej, aż do osiągnięcia planowanej wysokości.

Sezon z roku na rok się wydłuża, co łatwo zaobserwować po szybko kończącej się zimie i przedłużającej ciepłej jesieni. A dobra, słoneczna aura, to stale rosnąca trawa, nawet do końca października! Oznacza to, że do tego okresu musimy ją przycinać. Zapał koszenia, który mamy na początku, czyli zaraz po założeniu trawnika, szybko mija i pojawia się zniechęcenie. Może się wtedy okazać, że dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w robota do koszenia trawy.

Te małe, sprytne i niezwykle wydajne urządzenia są dziś coraz częściej spotykane w przydomowych ogrodach, bo zapewniają nie tylko idealnie przystrzyżony trawnik, ale i oszczędność czasu. Są odporne na różne warunki pogodowe czy ukształtowanie terenu. Mogą pracować bez nadzoru, więc w tym czasie możemy zająć się innymi zadaniami. Docierają do każdego zakątka ogrodu, wszędzie tam, gdzie normalnie - za pomocą zwykłej kosiarki (np. pod krzewami czy ogrodzeniem), ciężko się dostać.

Niektóre osoby nie biorą nawet pod uwagę takiego pomysłu, bo myślą, że to dużo kosztuje. Wcale tak nie jest - można oczywiście kupić bardzo profesjonalnego robota do koszenia trawy jak Ambrogio 4.0 Elite Extra Premium, ale i mniej zaawansowany, lecz w pełni wystarczający do potrzeb naszego ogrodu. Idealne przykłady to: ZCS Tech D1 czy Gardena Sileno City 500 Smart.

Nie tylko koszenie - o czym dodatkowo pamiętać?

Poza regularnym koszeniem trawy musimy też wykonywać inne, ale równie ważne zadania. Oto one:

• Właściwe nawodnienie trawnika to jedno z ważniejszych zadań - musimy zapewniać odpowiednie nawilżenie, czyli niewskazany jest ani niedostatek, ani nadmiar wody;

• Co jakiś czas, gdy zajdzie taka potrzeba, starajmy się wyrównywać brzegi darni. Trawa, która wrasta na rabaty, nie wygląda zbyt estetycznie, podobnie jak pióropusze nieprzyciętych źdźbeł w rogach trawnika. Linię murawy najłatwiej wyrównać szpadlem - może być zwykły, choć do tego zadania najlepiej nadaje się model półokrągły. Przy ścianach i murkach trawę przytniemy specjalnymi nożycami do darni;

• Równie istotna jest regeneracja trawnika, o co musimy się zatroszczyć po okresie zimowym. Trawa w tym czasie nie przypomina pięknego, zielonego dywanu, więc jak tylko obeschnie, powinniśmy przystąpić do działania: zagrabić zeszłoroczne suche pędy, zrobić aerację, wertykulację, rozsypać nawóz wieloskładnikowy, a później - po okresie około czterech tygodni - wysiać regeneracyjną mieszankę nasion.

Zadania wydają się dość łatwe, ale ważne, by zachować regularność, bo zaniedbana trawa szybko zacznie rzucać się w oczy, irytując swoim nieestetycznym wyglądem. Jeśli czujemy, że możemy mieć problem, by utrzymać właściwy rytm - warto pomyśleć o robocie do koszenia trawy.
pixel