Jak wymienić łożysko w odkurzaczu?

2023-03-24
Jak wymienić łożysko w odkurzaczu?

Jeżeli Twój odkurzacz niedomaga, nie zawsze musisz od razu zbierać pieniądze na nowy. Naprawa odkurzacza dość często jest możliwa.

Dowiedz się, kiedy Twój odkurzacz może zyskać nowe życie poprzez samodzielnie wykonaną wymianę łożyska. Taka wymiana łożyska w odkurzaczu nie jest trudna i z pewnością sobie z tym poradzisz.

Dlaczego warto wymienić łożysko w odkurzaczu?

Czy warto wymienić łożysko w odkurzaczu? Z pewnością warto. Po takiej wymianie odkurzacz odzyska swoją sprawność i będzie Ci jeszcze długo służył przy sprzątaniu mieszkania. To jest z pewnością opcja tańsza od kupowania nowego urządzenia, które również przecież może ulec awarii, już po czasie trwania gwarancji producenckiej.

Jak rozpoznać, że łożysko w odkurzaczu jest do wymiany?

Jak rozpoznać, że łożysko w Twoim odkurzaczy wymaga wymiany? Jest kilka podstawowych objawów takiego zużycia łożyska:

 • głośniejsza niż normalnie praca odkurzacza;
 • szybkie nagrzewanie się podczas pracy;
 • spadek siły ssania.

Oczywiście takie objawy mogą być spowodowane również innymi sprawami. Zawsze w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan zapełnienia worka lub zbiornika na brud. Przepełnienie może spowodować właśnie takie objawy i doprowadzić przy dłuższym użytkowaniu do poważnej awarii.

Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany łożyska w odkurzaczu?

W celu dokonania wymiany łożyska będą potrzebne Ci takie narzędzia jak:

 • śrubokręt (zazwyczaj krzyżowy – krzyżakowy – Philips);
 • rurka o średnicy zbliżonej do łożyska;
 • mały młotek;
 • ewentualnie specjalny ściągacz do łożysk.

W niektórych modelach odkurzaczy mogą być również konieczne inne rodzaje śrubokrętów od zwykłego płaskiego przez torx lub jeszcze inne stosowane przez niektórych producentów.

Krok po kroku: jak wymienić łożysko w odkurzaczu

Wymiana łożyska odkurzacza nie jest trudna. Po pierwsze należy wcześniej zamówić odpowiednie do modelu Twojego odkurzacza łożysko- najlepiej sprawdzając dostępność: akcesoria i części zamienne. Jeżeli otrzymałeś już zamówione łożysko, możesz przystąpić do wymiany. Po pierwsze i najważniejszy przy każdej naprawie, zacznij od odłączenia urządzenia od źródła prądu. To najważniejsza rzecz, którą musisz wykonać w celu uniknięcia porażenia prądem. Kolejnym krokiem jest rozebranie obudowy.

Tutaj w zależności od modelu odkurzacza może zachodzić konieczność wykręcenia śrub, zazwyczaj śrubokrętem krzyżakowym lub też wypięcia plastikowych zatrzasków. Często konieczne jest usunięcie filtrów przed wyjęciem silnika odkurzacza. Następnie należy wymontować silnik i ściągnąć łożyska z wału. Uwaga: w niektórych starych modelach mogą one być założone przy pomocy prasy i bez specjalnego ściągacza nie uda się tego zrobić, jednak w nowoczesnych konstrukcjach schodzą one bez problemu. Nowe łożyska najłatwiej jest umieścić na miejscu, dopychając je rurką o odpowiedniej średnicy i małego młoteczka. Teraz możesz przystąpić do złożenia całości- w odwrotnej kolejności do rozkładania.

Jakie są najczęstsze problemy z odkurzaczami i jak je rozwiązać?

Jak naprawić odkurzacz? To zależy od tego, co się zepsuło, naprawa odkurzacza może być więc stosunkowo prosta lub też dość skomplikowana. Najczęściej spotykane problemy z odkurzaczami to między innymi:

 • uszkodzone łożysko – wymiana łożyska odkurzacza, czyli postępowanie opisane powyżej;
 • zapchany worek lub zbiornik – wymień worek lub opróżnij zbiornik;
 • uszkodzenie kabla elektrycznego – to uszkodzenie wymaga wymiany kabla zasilającego;
 • zapchanie rury lub przewodu – należy przepchać rurę lub przewód i usunąć to co w nim utknęło;
 • iskrzenie w silniku – prawdopodobnie nastąpiło zużycie szczotek i konieczna jest ich wymiana;
 • brzydki zapach z odkurzacza – prawdopodobnie pochodzi on z brudu, który osadził się w komorze odkurzacza. Poza wymianą worka należy również regularnie czyścić tę komorę;

Jeżeli jesteś posiadaczem świetnego odkurzacza renomowanej marki Miele części oraz akcesoria znajdziesz na stronie: Miele. Naprawy odkurzaczy są z reguły dość łatwe i wiele rzeczy można wykonać samemu, oszczędzając spore sumy. Warto więc się tym zająć, zamawiając potrzebne części przez Internet.

pixel