Jak wybrać odkurzacz basenowy?

2019-06-17
Jak wybrać odkurzacz basenowy?

Wiele osób marzymy o pięknym ogrodzie, w którym znajdzie się miejsce dla basenu. Zaraz pojawia się jednak myśl, że nas na niego nie stać. Nic z tych rzeczy! Obecnie ta inwestycja - choć poważna - nie wiąże się z wydatkami, o których nawet strach pomyśleć. Z drugiej strony własny basen to również koszty utrzymania, do których trzeba zaliczyć zakup porządnego odkurzacza basenowego. Jaki zatem wybrać?

Czego brakuje w ogrodzie? Basenu!

Letni, parny dzień zachęca do nicnierobienia. Rozkładamy więc leżaki w ogrodzie, smarujemy się olejkiem do opalania i całkowicie oddajemy się relaksowi. Po pewnym czasie zaczynamy odczuwać pierwsze oznaki skrajnych warunków klimatycznych - wysokiej wilgotności, braku wiatru i spadającego ciśnienia, zwiastującego burzę. Robi się nieznośnie, ciało staje się lepkie, a na horyzoncie nie widać zbliżającego się załamania pogody. I myślimy w tym momencie - jak byłoby miło ochłodzić się teraz w basenie…

Dawniej na basen w ogrodzie mogli sobie pozwolić tylko nieliczni, dzisiaj zaś wiele się zmieniło i nie jest to zadanie niewykonalne. Nie trzeba być dziedzicem fortuny ani specjalnie dużo zarabiać, aby mieć basen, w którym nie tylko w upały, ale i w pozostałe letnie oraz wiosenne dni można popływać, bądź po prostu błogo unosić się na wodzie. O basen jednak trzeba zadbać, co oznacza jego regularne czyszczenie, a do tego idealnie nadają się specjalistyczne odkurzacze basenowe.

Odkurzacz basenowy - dlaczego warto go mieć?

To urządzenie - jak sama nazwa wskazuje - do odkurzania niecki basenowej, za pomocą którego z łatwością poradzimy sobie z zabrudzeniami, piaskiem, osadem, a także innymi niepożądanymi elementami, które znajdują się na dnie akwenu. Można oczywiście dbać o basen innymi sposobami, bez odkurzacza. Mija się to jednak z celem, bo z omawianym sprzętem ta czynność wymaga zdecydowanie mniejszego wysiłku, jak również oszczędza nasz czas.

Poza tym regularne czyszczenie dna basenu jest niezwykle ważne pod względem higieny i estetyki, ale też z tego powodu, że hamuje namnażanie się glonów. Wystarczy trochę zaniedbać obowiązki porządkowe i zaobserwować jak sukcesywnie rozwijają się algi, które za sprawą określonych składników odżywczych, bardzo szybko opanują cały akwen. Kluczem więc do zadbanego basenu jest jego regularne czyszczenie, a bez odkurzacza basenowego to nie tylko żmudne, ale i mało efektywne zadanie.

Wybieramy odkurzacz basenowy - jaki jest godny polecenia?

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe typu urządzeń: odkurzacze ręczne i automatyczne.
Tymi pierwszymi - jak sama nazwa wskazuje - steruje użytkownik, przez co praca jest uciążliwa i czasochłonna, szczególnie w przypadku dużych akwenów. Jeśli jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, sprawdźmy koniecznie wagę odkurzacza. Im lżejszy, tym lepiej, bo łatwiej będzie nim sterować.

Bardziej opłaca się jednak zainwestować w model automatyczny, bo szybko nam się zwrócą przeznaczone na ten cel środki. Odkurzacz po prostu wykona pracę za nas, bardzo dokładnie, nie omijając żadnego zanieczyszczenia. Nasze zadanie sprowadza się wyłącznie do podłączenia, zaprogramowania urządzenia i włożenia go do basenu. I to wszystko. Voila!

Rynek obfituje w wiele ciekawych odkurzaczy. Na pewno sprzętem wartym polecenia, jest odkurzacz basenowy Dolphin. Modele tego producenta to bardzo nowoczesne i zaawansowane urządzenia, które sprawdzają się zarówno w przypadku basenów przydomowych, jak i tych przeznaczonych do użytku publicznego. Wyposażone są w system żyroskopowy, co pozwala im sprawnie się poruszać po dnie akwenu. Na uwagę zasługuje też profesjonalne systemy filtracyjne, zbierające większe odpadki oraz osady i naloty. W naszej ofercie dostępne są zarówno bardziej budżetowe sprzęty jak: Dolphin S100, Dolphin S200 czy S300i, jak i z wyższej półki: Dolphin Supreme M5 Bio, oraz do największych basenów (publicznych - od 25 do 60 metrów długości i 7 metrów głębokości) - Dolphin Wave 300 XL.

Na uwagę zasługują również odkurzacze basenowe włoskiej firmy Zucchetti Centro Sistemi. Podobnie jak sprzęt marki Dolphin, z łatwością dopasowujące się do każdego rodzaju podłoża - w poziomie i pionie. Czyszczą wszędzie tak samo dokładnie, również w narożnikach oraz innych trudno dostępnych miejscach (wyspy, spadki itp.). Zucchetti robot wyposażony został w najnowocześniejszą technologię, a także innowacyjne rozwiązania, co zapewnia wysoką jakość przeprowadzonych prac porządkowych. Polecany model to Zucchetti NEMH20 oferowany w różnych wersjach: Elite, Deluxe i Classic.

Warto również zainteresować się odkurzaczami basenowymi Zodiac, które są bardzo proste w obsłudze, wydajne i nowoczesne. Tak samo, jak omawiane wcześniej modele - wyposażone zostały w najnowocześniejsze technologie, dzięki czemu sprostają nie tylko przydomowym, ale i większym zbiornikom użyteczności publicznej. W ofercie posiadamy odkurzacze automatyczne (Zodiac OT2100 TornaX, RC4401 CyclonX), jak i bardziej budżetowe - półautomatyczne (Barracuda MX6 i MX9).

Jest w czym wybierać, lecz niezależnie od tego, z jakiej oferty skorzystamy, jedno jest pewne - automatyczny odkurzacz basenowy to podstawa!

 

pixel