Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

2021-07-14
Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Wielu z nas marzy o pluskaniu się w krystalicznej wodzie o każdej porze. Czy istnieje większa frajda dla dzieci i dorosłych? Obecna technologia pozwala spełnić nasze fantazje. Możemy zbudować klasyczny, murowany basen, jak również wybrać jeden z wielu modeli rozporowych lub stelażowych, stawianych w ogrodzie. Niestety, taki nabytek wiążę się nie tylko z beztroską kąpielą, ale także z obowiązkami. Jak najłatwiej czyścić basen? Odpowiedź to robot odkurzacz basenowy.

Robot posprząta za nas

Otwarta tafla wody przyciąga glony, pyłki, żywe organizmy, jak i zwykłe śmieci. Basen trzeba regularnie sprzątać, nie tylko na koniec sezonu. Oczyszczanie naszego prywatnego kąpieliska nie musi wiązać się ze spuszczaniem wody. To bardzo uciążliwe, nieoszczędne i mało ekologiczne działanie. Jeżeli chcemy sprawnie i skutecznie wyczyścić basen, sięgnijmy po profesjonalny sprzęt. Odkurzacze kojarzone są najczęściej z dobrze znanymi urządzeniami dla domów, biur, sklepów i fabryk. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mają również zastosowanie przy czyszczeniu basenów. Robot odkurzacz basenowy oczyszcza ścianki i dno bez konieczności upustu wody. Urządzenie oczyści również linię powierzchni. Sprzęt wyręcza nas w żmudnych i uciążliwych pracach, a my możemy poświęcić dodatkowe chwile na ulubione aktywności, czy wymarzony relaks.

Robot odkurzacz basenowy – dlaczego warto?

Rozwój technologii sprawił, że specjalne odkurzacze doskonale radzą sobie z czyszczeniem obiektów wodnych. Mogą usunąć nie tylko pływające śmieci, ale również brudy zalegające na posadzce i ścianach, a nawet usunąć nieprzyjemny nalot. Za działanie odkurzacza odpowiada pompa basenowa. Zasysając wodę, wytwarza ciśnienie, jednocześnie uruchamiając mechanizm czyszczący. Odbijając się od ścian, robot sprzątający etapami oczyszcza basen nawet z najbardziej uciążliwych brudów. Wszystkie niechciane rzeczy są filtrowane i trafiają do specjalnego pojemnika. Najlepszym rozwiązaniem są odkurzacze automatyczne, jak np. robot odkurzacz basenowy Zucchetti Centro Sistemi. Wystarczy kilka lub kilkanaście minut, by basen był w pełni oczyszczony i wyglądał jak nowy.

Lekki i prosty w obsłudze

Ręczne szorowanie, korzystanie z siatki lub odkurzacza ręcznego jest związane z wysiłkiem fizycznym i ponawianiem żmudnych czynności. Z robotem sprzątającym oczyszczanie basenu to relaks. Inne istotne zalety urządzenia to prosty montaż i nieskomplikowana obsługa. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii urządzenie jest lekkie. Można je z łatwością przenosić, np. z garażu do samochodu, a z samochodu do działkowego basenu. Zastosowanie automatycznego sprzętu znacząco skróci czas oczyszczania naszego prywatnego kąpieliska. Robot odkurzacz basenowy Dolphin potrafi poradzić sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi sadzawkami, w których położone są sztuczne wyspy, palmy i inne ozdoby. Z dedykowanym urządzeniem możemy być pewni, że nasz basen będzie w doskonałym stanie.

Jak usuwać nieczystości z basenu?

Pompa basenowa przerzuca brudy do pojemnika z filtrem. W razie jego zapełnienia, otrzymamy od urządzenia specjalny komunikat. Aby kontynuować pracę, należy oczyścić pojemnik. Jeżeli nie chcemy tego robić za często, istnieje rozwiązanie problemu. Dla bardziej wymagających właścicieli dedykowany jest robot odkurzacz basenowy Zodiac. Jego innowacyjność polega na użyciu najnowocześniejszej technologii, sterującej mocą ssania odkurzacza. Dzięki niej w trakcie sprzątania powstaje bardzo silny wir wodny, umieszczony wewnątrz pojemnika z filtrem. To błyskotliwe rozwiązanie pozwala na dłuższą pracę odkurzacza bez przepełnienia pojemnika. Taki odkurzacz ma obniżoną moc, przez co zużywa znacznie mniej energii elektrycznej. Jak wiele trzeba zapłacić za takie urządzenie? Wbrew pozorom ceny odkurzaczy basenowych są obecnie przystępne. Z pewnością będą mogli sobie na nie pozwolić właściciele mniejszych posesji, którzy właśnie postawili swój pierwszy basen murowany lub stelażowy.

Odkurzanie i… nie tylko

Automatyczny odkurzacz basenowy działa bez naszej pomocy. Zbierając nieczystości odbija się od ścian i tym samym wytycza własne ścieżki. W ten sposób niektóre powierzchnie basenu mogą wymagać kolejnego „przejazdu” maszyny. To nic trudnego. W razie dużego zanieczyszczenia możemy zostawić robota samemu sobie na wiele godzin, np. na noc. Rano wyłączymy odkurzacz, a basen będzie już lśnił czystością. Co z ładowaniem? Dostępne, bezprzewodowe modele pozwalają na uzupełnianie baterii nawet podczas pobytu w wodzie. Mogą pracować w basenie cały rok, ale nie warto zapominać o innych sposobach dbania o jakość wody. Równie istotne jak regularne sprzątanie jest stosowanie odpowiednio dobranych środków chemicznych. Pomoże wyeliminować problemy z odradzaniem się glonów, osadzaniem się kamienia, „twardą” wodą, a także jej nieestetycznym kolorem.

pixel