Jak sprzątać mieszkanie alergika?

2019-02-12
Jak sprzątać mieszkanie alergika?

Alergia to same problemy

Alergeny bardzo licznie występują w środowisku. Same w sobie nie są szkodliwe dla większości osób - problem pojawia się, gdy układ odpornościowy niewłaściwie na nie zareaguje. Kiedy tak się dzieje pojawiają się nieprzyjemne, męczące i utrudniające normalne funkcjonowanie objawy, takie jak: katar, kaszel, duszności, kichanie, zaczerwienienie, swędzenie, a nawet łzawienie oczu. Można powiedzieć, że alergik ciągle czuje się, jakby był przeziębiony, a trwa to tak długo, że w końcu pogarsza się jego ogólna kondycja organizmu. Samopoczucie jest kiepskie, noc jest udręką, bo zatkany nos przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Inne osoby - nie mające takich dolegliwości - nie do końca mogą zrozumieć, jak fatalnie czuje się alergik.

Wróg na horyzoncie

Głównymi winowajcami pojawienia się alergii są roztocze kurzu domowego, czyli mikroskopijnie, niewidoczne gołym okiem (0,1-0,5 mm długości) pajęczaki. Ich pożywieniem jest głównie złuszczony naskórek, którego w każdym domu mają pod dostatkiem. Odchody i pancerzyki roztoczy po połączeniu z kurzem unosząc się w powietrzu, docierają do każdego zakamarka mieszkania, drażniąc drogi oddechowe osób uczulonych. Musimy więc postarać się, aby tych zanieczyszczeń gromadziło się jak najmniej.

W tym celu zadbajmy o czystość wszelkich powierzchni zmywalnych, takich jak meble, parapety i podłogi, które powinniśmy często przecierać za pomocą wilgotnej ściereczki. Unikniemy wówczas rozprzestrzeniania się drobinek kurzu. To jednak nie wystarczy, bo w trakcie rutynowego, pośpiesznego sprzątania łatwo pominąć zakamarki, w których spokojnie żyją sobie zanieczyszczenia. Jak się ich pozbyć i poprawić sobie zdrowie?

(Wy)kurzmy nieproszonych gości

Alergik powinien trenować sztukę rezygnacji, ale nie z walki o lepsze jutro, czyli odetkany nos, brak kataru i kaszlu, lecz z chęci posiadania przedmiotów zatrzymujących kurz. Odpowiadają za to na przykład grube, włochate dywany czy meble z tapicerką. Struktura tkaniny to idealne środowisko dla gromadzenie się głównych winowajców naszego złego stanu zdrowia. To idealny mikroklimat dla kurzu, naskórka, ludzkich włosów, sierści zwierząt, bakterii, pleśni i oczywiście roztoczy. Z drugiej strony, dlaczego mamy rezygnować z czegoś, co nam się podoba?

Jeśli więc pragniemy urządzić dom po swojemu i nie patrzeć na kurzołapy, musimy na dobre polubić sprzątanie. Regularne i dokładne czyszczenie mieszkania niestety nie leży w naszej naturze. Wiele osób ma dobre chęci, ale szybko traci zapał, co niestety sprawia, że alergia nie odpuszcza. Na szczęście istnieje na to sposób, bo dostępne są roboty odkurzacze!

Tradycyjne odkurzanie to przeżytek

Odkurzanie to bez wątpienia jedna z bardziej znienawidzonych czynności domowych, tym bardziej irytująca, gdy trzeba ją wykonywać niemalże dzień w dzień. Osoby zmagające się z alergią mogą nareszcie odsapnąć, bo roboty sprzątające zwalniają je z tego przykrego obowiązku. Dobrym przykładem jest robot Roomba - oferowany w przeróżnych odsłonach (model E5, 981, 965 czy 606).

Wszystkie zaprogramowane są tak samo - znaleźć zanieczyszczenia, a następnie je zlikwidować. Robot sprzątający wykryje każdy ślad kurzu, roztoczy czy sierści, bo wyposażony został w specjalne czujniki akustyczne. Pomaga też inteligentna nawigacja iAdapt, dzięki czemu robot Roomba niezawodnie porusza się po każdym pomieszczeniu. Doskonale nawiguje wokół mebli i przy ścianach, z łatwością omija przeszkody, nie ma też ryzyka, że spadnie ze schodów czy innych uskoków. Konstrukcja o niskim profilu sprawia, że sprzęt bez problemu oczyści powierzchnie pod sofami i fotelami, żeby żaden brud nie zagościł tam na dłużej. Dla lepszego efektu warto też pomyśleć o robocie myjącym podłogi, który sprawi, że każda powierzchnia będzie lśniła czystością, a świeżość zapanuje w całym domu.

Nie ulega wątpliwości, że każda osoba zmagająca się z alergią powinna regularnie odkurzać swoje mieszkanie. Łatwiej i efektywniej można to zrobić, korzystając z opisywanych tu robotów odkurzaczy. To nie tylko oszczędność czasu i energii, ale również pewność, że to inteligentne urządzenie, wyposażone w najnowocześniejsze podzespoły, odkurzy dokładniej niż nawet najlepszy, najnowocześniejszy tradycyjny sprzęt.
pixel