Jak oszczędzić wodę podczas sprzątania w domu?

2022-07-28
Jak oszczędzić wodę podczas sprzątania w domu?

Woda jest na wagę złota - to stwierdzenie nie jest żadną przesadą, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy zwłaszcza latem, czyli w okresie największej suszy, w wielu regionach zaczyna jej brakować. Powinniśmy wszyscy się starać, aby ją oszczędzać w czasie różnych czynności, także podczas sprzątania domu. Jak to zrobić? Jakie są na to sposoby?

Kilka faktów na temat wody i jej wykorzystywania w gospodarstwie domowym

Bez wody nie ma życia, jest absolutnie podstawowym składnikiem przetrwania. Bezbarwna, bezwonna, bez smaku, ale też pozbawiona kalorii - wydaje się przez to niepozorna, a wszyscy wiemy, ile jej zawdzięczamy. Tym bardziej że nie da się jej niczym zastąpić. Oszczędzanie wody powinno być więc każdego obowiązkiem, bez żadnych kompromisów.

Musimy pić ją regularnie - około dwóch i pół litra dziennie. Zresztą, warto pamiętać, że stanowi ona większość masy ludzkiego ciała - 70% (u noworodka jeszcze więcej, o około 15%). Ale nie dotyczy to tylko ludzi, bo wszystkie znane organizmy też jej potrzebują do normalnego funkcjonowania. Woda jest niezbędnym składnikiem przyrody, biorąc udział w ogromnej ilości reakcji niezbędnych do życia na ziemi - uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych, reguluje temperaturę, uczestniczy w reakcjach hydrolizy itp.

Woda odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu każdego gospodarstwa domowego. Tak naprawdę nie da się bez niej prowadzić domu. Z jednej strony służy do przygotowywania różnych potraw, z drugiej pozwala na utrzymanie czystości gospodarstwa domowego. Tutaj zużycie wody bywa bardzo duże, na przykład podczas zmywania naczyń. Na szczęście mamy dostęp do nowoczesnych sprzętów, jak zmywarki do naczyń, roboty sprzątające, co pozwala zmniejszyć marnowanie wody. Nie zapominajmy też, że woda jest niezbędna w codziennej pielęgnacji. Potrzebujemy jej, żeby zadbać o higienę swojego ciała. A przecież dochodzą jeszcze inne obszary, związane z pielęgnacją ogródka, np. podlewanie roślin.

Jak oszczędzać wodę?

Biorąc to pod uwagę, patrząc na to, jak bardzo woda jest ważna i jak wiele zużywamy jej na co dzień, powstaje kluczowe pytanie: jak zaoszczędzić na wodzie? Tak naprawdę sposobów na mniejsze zużycie wody jest wiele. Najważniejsze to stosować się do zasad i być w tym regularnym. Dowiedzmy się więc, jak oszczędzać wodę na co dzień?

  • Zacznij od codziennej higieny, wybierając prysznic zamiast wanny. Tak, długie kąpiele są przyjemne i warto sobie na nie pozwolić co jakiś czas, ale na co dzień zdecydowanie lepiej wybrać szybki prysznic. To nie tylko doskonały sposób na to, by oszczędzić wodę, ale i duża ulga dla domowego budżetu.
  • I pozostajemy w tematach higieny, zalecając, by podczas mycia zębów zakręcać wodę. Wydaje się oczywiste, ale niestety nie dla wszystkich, przez co jej bardzo duża ilość zostaje zmarnowana. Najlepiej nalać ją do kubka, można też odkręcać tylko wtedy, gdy chcemy przepłukać jamę ustną.
  • Ogromne oszczędności można też zyskać, wykorzystując wodę ponownie. Można ją wykorzystać do spłukiwania toalety lub mycia podłóg. Ponownie stosować można też wodę z mydlinami, na przykład usuwając mszyce bądź chwasty w ogrodzie.

Oszczędzaj wodę na co dzień - mądre sprzątanie domu

I właśnie, oszczędzanie przez sprzątanie przynosi dużo dobrych rezultatów i co najważniejsze - pozwala uniknąć zbytniego marnowania wody. Kontynuując temat mądrego jej oszczędzania, wymieniając działania, które możemy zastosować każdego dnia.

  • Zbieraj deszczówkę, wykorzystując ją np. do prac ogrodniczych;
  • Naprawiaj wadliwe instalacje, bo przez to niepozorne kapanie ucieka naprawdę dużo wody;
  • Zainwestuj w zmywarkę i wypełniaj ją do końca. To samo powiemy o pralce, którą powinniśmy uruchomić dopiero wtedy, gdy zapełnimy ją ubraniami;
  • Wymień baterie na nowoczesne, czyli z ogranicznikiem. To samo dotyczy perlatora i słuchawek prysznicowych;
  • Zaopatrz się w pomocne sprzęty sprzątające, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas, ale też zużywają mniej wody - tylko tyle, ile jest im potrzebne do wykonania swojego zadania. Prym tutaj wiodą nowoczesne roboty sprzątające - roboty odkurzacze i roboty myjące podłogi.

Jakie urządzenia pozwolą Ci oszczędnie sprzątać?

Sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego wiele osób decyduje się na zakup urządzeń sprzątających, takich jak wspomnieliśmy w powyższym akapicie - a więc robotów odkurzaczy czy mopujących podłogi, ale nie tylko, bo bardzo popularne są też roboty do mycia okien, roboty do koszenia trawy czy nowoczesne urządzenia prasowalnicze. Zapewniają one ogromną ilość zalet, zwalniając z przykrego obowiązku sprzątania, ale i są tak skonstruowane, by podczas swojej pracy oszczędzały wodę. Zyskujemy więc przydatnego pomocnika do wykonywania zajmujących i żmudnych prac domowych, a przy okazji nie marnujemy tak dużo wody, jak podczas tradycyjnego sprzątania.

Zdecydowanie warto zastosować się do zawartych w artykule porad, gdyż dzięki nim zaoszczędzimy dużo wody, co ma same zalety - nie tylko dla domowego budżetu, ale i środowiska naturalnego.

pixel