Jak działają kosze automatyczne? Dlaczego to dobra inwestycja?

2020-03-12
Kosz na śmieci, jaki jest, każdy widzi. Zwracamy na niego uwagę dopiero wtedy, gdy jest tak pełny, że trzeba go opróżnić. Na co dzień staramy się mieć z nim jak najmniej do czynienia, ponieważ kontakt z nim nie jest przyjemny, zwłaszcza gdy otwierany jest poprzez uchylenie pokrywy ręką. Każdorazowo w takim przypadku mamy styczność bakteriami, które się na nim znajdują. Jak się przed tym ustrzec? Doskonałym rozwiązaniem są kosze automatyczne! Dlaczego to dobra inwestycja?

Kosze automatyczne - co to takiego?

Kosze bezdotykowe to wygodne, ale i świetnie wyglądające produkty, które pasują zarówno do użytku domowego, jak i we wszelkiego rodzaju miejscach, w których liczy się estetyka oraz zachowanie dużej sterylności. Mowa tu szczególnie o gabinetach lekarskich, zabiegowych itp. Dzięki temu, że nie mamy z nimi styczności podczas wyrzucania odpadów, nie narażamy się kontakt z różnymi szkodliwymi drobnoustrojami. Te, choć ich nie widać, okupują każdy najmniejszy skrawek kubła na śmieci, stając się potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Inwestując w kosz automatyczny, mamy pewność, że ograniczymy tę przykrą ewentualność, dystansując się od siedliska bakterii na bezpieczną odległość.

Jak to działa?

Wbrew pozorom zasada działania jest bardzo prosta. W pokrywie zainstalowano specjalny czujnik podczerwieni, który reaguje, gdy zbliżymy się do niego na odległość około 10 cm. Kiedy wyczuje, że jesteśmy w pobliżu, pokrywa się otworzy. Gdy już wrzucimy do śmietnika odpad, zamknie się samoczynnie, a przykre zapachy pozostaną szczelnie odizolowane od otoczenia. Otwieranie i zamykanie jest praktycznie bezgłośne, więc nie musimy obawiać się nieprzyjemnych odgłosów. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, kosz można otwierać i zamykać ręcznie. To szczególnie przydatne, gdy chcemy opróżnić kosz bądź przez dłuższy czas wyrzucać odpadki.

Kosze bezdotykowe - gdzie znajdują zastosowanie?

Praktycznie w każdym miejscu, gdzie chcemy zatroszczyć się o wygodę, higienę i estetykę. Niezależnie, czy planujemy mieć taki kosz w domu, firmie czy gabinecie, zyskujemy pewność prawdziwego komfortu usuwania śmieci, brak nieprzyjemnego kontaktu z drobnoustrojami, a dodatkowo ładnie wyglądający dodatek w kuchni czy łazience. Projektanci koszy automatycznych starają się tworzyć nie tylko funkcjonalne, ale jednocześnie ciekawie, minimalistycznie zaprojektowane kosze, żeby gustownie wpasowały się w każdą przestrzeń. 

Nieprzypadkowo więc poza zastosowaniem typowo domowym, kosze automatyczne są coraz częściej spotykane w różnego rodzaju ośrodkach zdrowia (gabinety lekarskie, stomatologiczne), salony kosmetyczne, SPA itp., miejscach, gdzie przyrządza się jedzenie, więc kwestie higieniczne są niezwykle ważne (restauracje, kuchnie, różnego typu punkty gastronomiczne), a poza tym zakłady produkcyjne, laboratoria, szkoły, biura i wiele innych.

Jaki model warto polecić?

Jeśli planujemy kupić swój pierwszy kosz automatyczny, powinniśmy postawić na sprawdzoną markę - Simplehuman. To produkty najwyższej jakości, w których zastosowano wydajne i cicho pracujące silniki. Choć czujniki znajdują się w dwóch miejscach - u góry i z przodu - to reagują wtedy, kiedy naprawdę chcemy coś wyrzucić. Nie otwierają się za każdym razem, jak koło nich przechodzimy, ponieważ odróżniają szybki ruch od właściwej czynności pozbywania się odpadów. Kosze Simplehuman są wykonane z niezwykle wytrzymałej i odpornej na różne uszkodzenia stali.

  • Inteligentnie reagują, otwierając się, kiedy tylko tego chcemy. To dzięki układowi podczerwieni, które rejestruje przestrzeń nad i przed koszem. Pracując w kuchni, nie musimy się obawiać, że podczas wykonywania zadań go zabrudzimy - otworzy się i zamknie automatycznie;
  • Jak wspomnieliśmy, czujniki zostały zaprogramowanie w ten sposób, aby niepotrzebnie się nie otwierać. Z drugiej strony, jak kosz już się otworzy, pozostanie w trybie gotowości - tak długo, jak tego potrzebujemy;
  • A wszystko to funkcjonuje jak w dobrze naoliwionej maszynie. Dzieje się tak za sprawą zintegrowanego układu przekładni, który pozwala na szybkie i płynne uruchamianie pokrywy kosza. Tak samo dobrze i przede wszystkim bardzo cicho otwiera się pokrywa kosza. Odpowiada za to nieduża głośność silnika wynosząca jedynie 52 dB;
  • Mimo że to tylko kosz na śmieci, jego wygląd przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym osobom. Zachwyca też komfort jego użytkowania - zewnętrzną stronę pokrywy można podnieść, by wymienić worek, nie trzeba więc usuwać całej górnej części kosza. Bardzo praktycznie prezentuje się też zintegrowany zasobnik na worki, dzięki któremu nowa torba jest zawsze pod ręką;
  • I co równie ważne - powierzchnia kosza została pokryta nanotechnologią chroniącą stal nierdzewną nie tylko przed patogenami (wirusami, bakteriami), ale też nieestetycznie wyglądającymi odciskami palców.

Warto wymienić swój starszy tradycyjny kubeł na śmieci na nowszy model - kosz automatyczny. To nie tylko wygodne, ale i higieniczne.
pixel