Czym się kierować kupując odkurzacz basenowy?

2023-03-09
Czym się kierować kupując odkurzacz basenowy?

Masz basen i musisz utrzymywać go w czystości? Nie wiesz, jak to zrobić? Dowiedz się, jak w najłatwiejszy sposób rozwiązać czyszczenie basenu.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak powinien wyglądać wybór odkurzacza basenowego, który zapewni Ci łatwe oczyszczanie basenu. Będziesz już wiedział, czy wybrać odkurzacz ręczny, czy w pełni automatyczny do basenu, jaki posiadasz.

Automatyczne odkurzacze basenowe — zalety i wady

Odkurzacze basenowe można ze względu na sposób działania podzielić na trzy główne kategorie takie jak:

  • odkurzacze basenowe ręczne;
  • odkurzacze basenowe półautomatyczne;
  • odkurzacze basenowe automatyczne.

Najprostsze i zarazem najtańsze są oczywiście ręczne odkurzacze basenowe, które jednak wymagają sporego nakładu Twojej pracy przy czyszczeniu. Musisz wykonywać ruchy teleskopową końcówką odkurzacza w celu oczyszczenia dna i ścian basenu. Odkurzacze półautomatyczne wykonują ruchy same, a użytkownik odpowiada jedynie za kontrolę ciśnienia filtra. Najmniej pracy wymagają automatyczne odkurzacze basenowe. I to właśnie ono wydają się najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu.

Automatyczny odkurzacz basenowy po prostu umieszczasz na dnie basenu i powinien on sam wykonać całą pracę. Oczywiście musisz co jakiś czas dokonywać czyszczenia worków filtracyjnych. I to właściwie wszystko, oczywiście, jeżeli zamówisz model z dobrym systemem sterowania, który sam będzie omijał przeszkody, jakie mogą się znaleźć w basenie, czyli na przykład drabinki czy schodki.

W przypadku modeli akumulatorowych pozostaje jeszcze ładowanie baterii pomiędzy cyklami pracy. W modelach z zasilaniem sieciowym musisz posiadać odpowiednie gniazdko w pobliżu basenu. Modele automatyczne czyszczą dno basenu albo dno i ściany, ale tylko do pewnej wysokości. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić to w specyfikacji konkretnego modelu odkurzacza basenowego. Obejrzyj odkurzacz basenowy Aquatron Robotic — podstawowy model tej firmy potrafi oczyszczać zarówno dno, jak i ściany basenu.

Ręczne odkurzacze basenowe — jak wybrać najlepszy model?

Odkurzacz basenowy ręczny to urządzenie dość proste. Jest on podłączany do systemu filtrującego basenu i korzysta z podciśnienia wytwarzanego przez właśnie ten system. Spotykane są także odkurzacze ręczne z akumulatorem własną pompą i filtrem. Są one bardziej uniwersalne, ale cięższe co ma znaczenie, gdyż trzeba je podczas pracy przesuwać.

Jaki będzie najlepszy model odkurzacza basenowego? Jeśli to model podstawowy, sprawdź, jaki ma zasięg i czy sięgniesz nim do każdego miejsca w basenie oraz, czy przyłącze pasuje do rozmiarów przewodów systemu oczyszczania basenu. W przypadku modeli akumulatorowych sprawdź, na jak długo starcza jedno ładowanie, ile waży dany model oraz jak dokładnie filtruje wodę.

Czyszczenie basenu — jakie akcesoria warto dokupić

Do prawidłowego utrzymania czystości w basenie warto posiadać bardzo wiele akcesoriów. Oprócz odkurzacza do basenu powinny być to dodatki do niego oraz chemiczne środki do czyszczenia. Chlor stosuje się zazwyczaj przy pierwszym rozruchu basenu lub w sytuacjach nagłych i poważnych zanieczyszczeń. W przypadku basenów zewnętrznych ważne są również akcesoria takie jak maty wokół basenu czy plandeka do przykrywania go, gdy nikt z niego nie korzysta. Pozwala to znaczne zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, jakie się do niego dostają i rzadsze czyszczenie basenu.

Do profesjonalnych urządzeń, jakim jest odkurzacz basenowy, można dokupić mnóstwo akcesoriów. Poczynając od szczotek na wymianę czy dodatkowych worków filtracyjnych z podziałem do czyszczenia codziennego lub też dokładniejszego, poprzez dłuższe przewody zasilające, aż do specjalnych sterowników (zapewniających łatwiejsze zdalne sterowanie robotem odkurzającym). W modelach przeznaczonych do dużych basenów mogą to być także wózki do przewozu robota z miejsca, gdzie jest przechowywany do basenu. Odkurzacz basenowy Dolphin to przykład marki oferującej odkurzacze automatyczne zarówno do wielkich basenów w publicznych pływalniach, jak i mniejszych basenów w prywatnych domach.

Najważniejsze cechy dobrego odkurzacza basenowego

Wybór odkurzacza basenowego nie jest łatwy. Najważniejszymi cechami, na jakie należy zwrócić uwagę, są w przypadku modeli ręcznych waga, zasięg i wydajność przy wersjach z własną pompą. W przypadku robotów odkurzających trzeba je dopasować do wielkości basenu. W dużych obiektach powinny być to modele z zasilaniem sieciowym, które mają dużą wydajność i będą w stanie szybko oczyścić cały basen.

Bardzo ważny jest także sposób, w jaki się one poruszają samoczynnie, dobre modele będą w stanie ominąć przeszkody i wyczyścić cały basen bez ingerencji człowieka. Oczywiście im szybciej i dokładniej pracują takie jednostki, tym więcej zazwyczaj kosztują. Dlatego dobierz konkretny odkurzacz do wielkości Twojego basenu i finansów, jakie możesz na niego przeznaczyć.

Pamiętaj, że to inwestycja, która przyniesie Ci duże oszczędności na czasie poświęconym na czyszczenie basenu. Jeżeli chcesz mieć całkowity spokój i zapomnieć o czyszczeniu basenu, sprawdź odkurzacz basenowy Zucchetti Centro Sistemi. Ten model może pozostawać w wodzie przez cały rok, ładowanie następuje automatycznie ze stacji umieszczonej w basenie, robot współpracuje z systemem czyszczącym basenu, więc po prostu zanurzasz go i zapominasz o wszystkim, a basen jest czysty.

pixel