Co cechuje i wyróżnia Roboty Roomba z serii 900?

2019-12-25
Co cechuje i wyróżnia Roboty Roomba z serii 900?
Roboty Roomba są najpopularniejszymi urządzeniami sprzątającymi na rynku. Odpowiedzialna za ich projektowanie i tworzenie, firma iRobot, stale opracowuje nowe rozwiązania, które mają ulepszyć automatyczne odkurzanie oraz mycie podłóg. Innowatorska tradycja zobowiązuje, nie zapominajmy bowiem, że to właśnie iRobot stoi za stworzeniem pierwszego w historii w pełni automatycznego robota odkurzającego. Stało się to w 2002 roku, a od tamtej pory został on ulepszony wielokrotnie, czego potwierdzeniem kolejne serie - zwłaszcza 900. Co cechuje i wyróżnia roboty opatrzone dziewiątką oraz dwoma zerami?

IRobot - jak to się zaczęło?

Firma iRobot powstała w roku 1990, czyli w czasach, gdy rzeczywistość prezentowała się zgoła odmiennie niż obecnie. Nie było większości rozwiązań technologicznych, z których korzystamy współcześnie. Mowa tu oczywiście o takich zdobyczach cywilizacyjnych jak internet, GPS czy smartfony. W pierwszych latach firma nie tworzyła jednak rozwiązań dla gospodarstw domowych, lecz skupiała się na projektowaniu nowoczesnych robotów dla wojska, między innymi opracowała urządzenia wykrywające i eliminujące miny (model Ariel). Inny wielki sukces to robot badający przestrzeń kosmiczną (Genghis) oraz specjalnie skonstruowany iRobot PackBot do przeszukiwania terenu World Trade Center po atakach terrorystycznych z 11 września 2001. Pierwszy model typowo przeznaczony dla każdego - do sprzątania, pojawił się rok później - w 2002 roku.

Roomba - stale ulepszane roboty sprzątające

Pierwsza generacja robotów sprzątających Roomba okazała się ogromnym sukcesem, więc szybko, bo już w 2004 roku nastąpiła kontynuacja - seria 400. Oczywiście ulepszono tu komponenty, jak i oprogramowanie pozwalające osiągnąć jeszcze lepsze efekty czyszczenia, między innymi za sprawą specjalnego czujnika. Kolejne lata to coraz nowocześniejsze urządzenia. W 2007 roku pojawiła się seria 500, w której na uwagę szczególnie zasługuje czujnik na podczerwień pozwalający omijać przeszkody. Następnie w 2008 dostępne już były Roomby 600, w 2011 - 700, w 2013 - 800 i wreszcie seria 900, która zadebiutowała w 2016 roku. Mimo że w kolejnych latach wypuszczono na rynek jeszcze nowsze modele, np. roboty odkurzacze e5, i7+ czy szczególnie najnowsze “dziecko” iRobota - s9+, to jednak popularność modeli z serii 900 jest ciągle ogromna. Z czego wynika to powodzenie?

Roomba 900 - co potrafią roboty z tej serii?

  • Roomba serii 900 została dokładnie tak zaprojektowana, by dostosować się do nowoczesnych standardów sprzątania. Odpowiada za to głównie bardzo duża moc ssania oraz możliwość kontrolowania całego procesu sprzątania za pomocą aplikacji iRobot HOME. To niezwykle inteligentne roboty odkurzacze, wiedzące dokładnie, gdzie już sprzątały i w jakim miejscu tę czynność należy powtórzyć. Doskonałą orientację w terenie zawdzięczają technologii vSLAM, która wykorzystuje optyczny czujnik do przetwarzania ogromnej ilości danych na sekundę. Pozwala to na tworzenie dokładnej mapy swojego otoczenia.
  • Roboty z serii Roomba 900 sprzątają zawsze gruntownie, za co odpowiadają dwie dedykowane gumowe szczotki główne. Radzą sobie z każdą powierzchnią. Idealnie przylegają do podłogi, dostosowując się do sprzątanego podłoża. Usuwają wszystko, zarówno drobny kurz, jak i większe zabrudzenia.
  • Na uwagę zasługuje 3-stopniowy system sprzątania, dzięki któremu żaden brud nie ma szans. Odpowiadają za to - wspomniane przed chwilą - dwie gumowe szczotki, ale też specjalnie zaprojektowana szczotka do sprzątania przy krawędziach. Dopełnieniem tej siły skuteczności jest bardzo duża moc ssania z pięciokrotnie większym przepływem powietrza, szczególnie jak porównamy je do modeli Roomba z serii 600. Pozwala to eliminować nawet najcięższe do usunięcia zabrudzenia.
  • Przez cały czas mamy kontrolę nad robotem Roomba z serii 900, co zapewnia łączność Wi-Fi oraz możliwość tworzenia map. Nie ma więc problemu, by opracowywać harmonogramy prac, zarządzając robotem za pośrednictwem telefonu, nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. A już po zakończeniu sprzątania z łatwością sprawdzimy mapę odkurzonej powierzchni, potwierdzając, że nasz robot spisał się wzorowo.

Roomba 900 - jakie modele są szczególnie polecane?

  • Robot odkurzający Roomba 980 - jeden z lepszych z serii 900, płynnie poruszający się po każdej powierzchni. Niezwykle inteligentny, podejmujący ponad 60 decyzji na sekundę. Niestraszne mu przeszkody, zwinnie je pokonuje, docierając we wszystkie zakamarki;
  • Roomba 965 - podobnie jak poprzednik sprawnie porusza się po całym domu, czyszcząc brud z każdego miejsca i powierzchni. Za pomocą nawigacji iAdapt 2.0 możemy śledzić jego lokalizację, reagując w razie potrzeby;
  • Wiele do zaoferowania ma również model 981, między innymi za sprawą specjalnie zaprojektowanej i zamocowanej pod kątem 27° wirującej szczotki bocznej. Dociera w każde miejsce, wyłapując wszelkie zanieczyszczenia, także z trudnodostępnych rogów i krawędzi.
  • Nieprzypadkowo roboty sprzątające Roomba z serii 900 są jednymi z najchętniej wybieranych z całej rodziny urządzeń iRobot. Zapewniają optymalne odkurzanie różnych powierzchni, są w pełni zautomatyzowane, łatwe w obsłudze i bardzo bystre. Co równie istotne - nie kosztują tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu.
pixel