Odkurzanie czy trzepanie dywanów? Co jest lepsze?

2022-10-03
Odkurzanie czy trzepanie dywanów? Co jest lepsze?

Dywany są piękną ozdobą każdego pomieszczenia, ale dość szybko ulegają zabrudzeniu i ”łapią” mnóstwo kurzu i wiele innych zanieczyszczeń. Niezbędne więc jest, aby regularnie o nie dbać, odkurzając je bądź trzepać? No właśnie — co jest lepsze? Odkurzanie czy trzepanie dywanów?

Dlaczego należy regularnie czyścić dywany?

Regularne czyszczenie dywanów pozwala zachować ich nienaganny wygląd, sprawiając, że prezentują się lepiej, są świeże i higieniczne. Należy to robić, co jakiś czas, nawet gdy stwierdzimy, że dywan wcale nie jest brudny. Tak naprawdę czają się w nim różne zabrudzenia niewidoczne dla oka. A jest ich tam naprawdę dużo, zwłaszcza piasku, włosów, resztek jedzenia (jak okruszki), sierści zwierząt itp. Brud wnosimy do domu praktycznie każdego dnia, na przykład na podeszwach butów. Czyszczenie dywanów to również usuwanie mało estetycznych plam. Najgorsze, bo stanowiące zagrożenia dla zdrowia są takie zanieczyszczenia, jak roztocza, bakterie i grzyby. Tak samo ważne jest pranie dywanów i ich odkurzanie, choć niektórzy, zamiast tego wolą je trzepać. Czy warto? O tym napiszemy w kolejnym akapicie.

Czy trzepanie dywanów ma sens?

Trzepanie dywanów kojarzy się z dawnymi czasami, gdy praktycznie na każdym osiedlu był stale oblegany trzepak. Albo bawiły się na nim dzieci, albo właśnie ktoś w ten sposób czyścił swój dywan. Dzisiaj to już nie jest tak popularne, ale jak przekonują niektórzy — mimo że nowoczesne odkurzacze zapewniają wysoką efektywność, to jednak porządne, regularne trzepanie przynosi wymierne rezultaty. Dzięki niemu można dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia, jak kurz, piasek, sierść czy włosy. Usuwane są zabrudzenia nie tylko znajdujące się na powierzchni dywanów, ale i w jego głębszych warstwach.

Odkurzanie dywanów w domu — jak często?

Wydaje się jednak, że choć trzepanie dywanów ma sens i dlatego też wiele osób preferuje taki sposób ich czyszczenia, to znacznie efektywniejsze jest odkurzanie dywanów, zwłaszcza że do dyspozycji mamy nowoczesne roboty odkurzacze, wśród których prym wiodą zwłaszcza roboty Roomba. Powstaje jednak pytanie, jak często to robić? Mając do dyspozycji robota, zyskujemy ogromny komfort, bo możemy codziennie, jeśli tylko mamy taką ochotę, włączyć robota, by odkurzył mieszkanie. Dla niego to żaden problem. Co więcej, kupując tak niezawodny sprzęt jak model ECOVACS DEEBOT X1 OMNI - Nowość 2022, mamy jeszcze więcej czasu dla siebie, bo robot poza odkurzeniem, myje też podłogę.

W innym wypadku, gdy korzystamy z tradycyjnego odkurzacza, raczej nie będzie nam się chciało każdego dnia odkurzać dywanów. Nie ma takiej potrzeby, warto jednak zachować jakąś regularność. Można powiedzieć, że niezbędne minimum to dwa razy w tygodniu. Ale jak mamy małe dzieci i do tego zwierzęta musimy odkurzać częściej, więc w tym wypadku robot odkurzacz jest jak znalazł!

Dbanie o dywaniki domowe — trzepać czy odkurzać? Co lepsze?

Jak więc widzimy — dywany można zarówno trzepać, jak i odkurzać, lecz jeśli chcemy przeznaczyć na to zadanie mniej czasu i zyskać lepsze efekty sprzątania, to lepiej zdecydować się na odkurzanie. Ale tu też, jak wspomnieliśmy, wiele też zależy od tego, w jaki sprzęt zainwestujemy. Jeśli wybierzemy tradycyjne rozwiązanie, jakim jest zwykły odkurzacz, musimy i tak przeznaczyć na sprzątanie sporo czasu, a i nie zawsze efekty będą zadowalające. Wiele zależy od jakości urządzenia. Jak zaś nie chcemy mieć takich problemów, zainwestujmy w wysokiej jakości robota odkurzacza i zapomnijmy o tym żmudnym zadaniu. Taki sprzęt od początku do końca odkurzy wszystkie pomieszczenia, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc. Inteligentny, pełen czujników, kompaktowy. Odkurza efektywnie, wiedząc dokładnie, jaką powierzchnię podłóg ma posprzątać. Praktycznie bezobsługowy. Gdy jego bateria jest bliska rozładowania, sam wraca do stacji dokującej, gdzie posila się energią.

Jak często prać dywany? Czym czyścić dywany?

Warto robić to 1-2 razy do roku, najlepiej wiosną lub latem, bo dzięki wysokim temperaturom powietrza i dużemu nasłonecznieniu łatwo i szybko wysuszyć dywan na świeżym powietrzu. To sprawi, że nie nabierze brzydkiego zapachu. Nie ma sensu prać go częściej, gdyż rzadsze moczenie dywanu zapewni, że wytrzyma on dłużej w dobrej kondycji. Jeśli zaś dywan zostanie poplamiony, wyczyśćmy jedynie zabrudzony obszar. Czym czyścić? Można stosować specjalistyczne środki, ale istnieją też domowe, skuteczne mikstury. Jedną z nich uzyskamy, łącząc sodę oczyszczoną z wodą. Trzeba je wymieszać, aż powstanie z tego gładka pasta. Do tłustych plam zaś świetnie nadaje się mąka ziemniaczana lub sproszkowana kreda. Wystarczy je rozsypać i poczekać kilka godzin na to, aż wchłoną. Po tym czasie wystarczy odkurzyć dywan. Świetnie sprawdza się też woda utleniona.

Trzepanie dywanów przynosi dość dobre rezultaty, ale nie ulega wątpliwości, że to żmudny, męczący i zajmujący proces, dlatego też warto postawić na odkurzanie, korzystając z wysokiej jakości sprzętu. Polecamy wspomniane wcześniej roboty Roomba, ale na uwagę zasługują też inne, zwłaszcza Xiaomi Mopy i odkurzacze akumulatorowe.

pixel