iRobot - historia firmy. Jak zmieniały się roboty?

2019-06-17
iRobot - historia firmy. Jak zmieniały się roboty?

Groźna wieść się niesie, że roboty nas zastąpią, pozbawiając podmiotowości. Nie ma co bagatelizować zagrożenia, ale uczciwie trzeba przyznać, że więcej w tym fantastyki rodem z dzieł filmowych i literackich niż wyważonej, popartej dowodami analizy. Obecnie dzieje się wręcz odwrotnie, bo dzięki nowoczesnym technologiom korzystamy z inteligencji i automatyzmu robotów, czego przykładem są urządzenia sprzątające marki iRobot. Jej historia zaczęła się dawno temu, w czasie gdy futurystyczne wizje wydawały się odległe niczym inne galaktyki.

iRobot od początku

Firma powstała w 1990 roku, gdy rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Nie było jeszcze ani internetu (przynajmniej w powszechnym użyciu), system GPS raczkował, a filmy oglądało się nie za sprawą płyt DVD, lecz kaset video. iRobot to dzieło pracowników znanego i cenionego Massachusetts Institute of Technology (MIT), pragnących urzeczywistnić bardzo ambitną wizję - stworzyć praktyczne, pomocne w codziennych zadaniach roboty.

Te plany udało się zrealizować, co widać po dzisiejszych osiągnięciach - stworzenie pomocnych urządzeń, doskonale sprawdzających się nie tylko w domu, ale i na innych powierzchniach, miliony dolarów przychodu, a także zatrudnienie najlepszych specjalistów z branży robotycznej: wysokiej klasy mechaników, elektryków oraz inżynierów oprogramowania. Dzisiaj firma jest największym na świecie producentem robotów sprzątających, ale nie tylko, bo na uwagę zasługują również iRoboty wykorzystywane do ochrony i bezpieczeństwa.

Gdzie wykorzystywane są iRoboty? Czy tylko w domu?

Roboty Roomba szturmem zdobywają kolejne rynki, bo stanowią inteligentny sposób, aby utrzymać mieszkanie w należytym porządku. Zamiast długich godzin poświęconych na zamiatanie i mycie podłóg, seria profesjonalnych urządzeń, wśród których znajdziemy roboty odkurzacze, roboty myjące podłogi oraz odkurzacze parowe skutecznie nas wyręczy z codziennych zadań. Statystyki nie kłamią, pokazując skalę wykorzystania ich do żmudnych domowych obowiązków, bo już 20 milionów tego rodzaju urządzeń, zostało sprzedanych na całym świecie. A przecież poza robotami odpowiedzialnymi za odkurzone i wymyte podłogi, warto wspomnieć o innych seriach: iRobot Mirra - do czyszczenia basenów czy iRobot Looj - do czyszczenia rynien.

iRoboty to jednak dużo więcej, co udowadniają sprzęty zaprojektowane do ochrony osób w niebezpieczeństwie. Sprawdzają się na polu walki, gdzie zabezpieczają żołnierzy i pracowników służb bezpieczeństwa publicznego. Specjalnie dla armii USA został opracowany Mały Bezzałogowy Pojazd Naziemny (SUGV), który wykorzystywany jest do akcji mobilnych. Inny model - iRobot Pack Bot - używany był już wcześniej i jest słusznie uznawany za jeden z bardziej udanych robotów na świecie, który sprawdza się na polu bitwy. Jego zadania związane były z przeszukaniami miejsc niebezpiecznych oraz rozpoznawania i neutralizacji ładunków wybuchowych.

Jak na przestrzeni lat zmieniały się iRoboty?

Jak widać, iRoboty to nie tylko urządzenia sprzątające, jak najbardziej popularny robot Roomba, ale bardziej zaawansowane sprzęty do zadań specjalnych. W dalszej części artykułu skupimy się jednak na tych używanych w gospodarstwach domowych i zobaczymy - na przykładzie konkretnych modeli - jak zmieniała się ich konstrukcja i możliwości.

iRobot Roomba I generacji

Niektórym może się wydawać, że roboty sprzątające to wytwór ostatnich lat, co oczywiście nie jest prawdą. Jako potwierdzenie niech posłuży Roomba I generacji wyprodukowana w 2002 roku. Była to prawdziwa rewolucja, a dostępne wersje - standardowa, Pro oraz Pro Elite, pozwalały dobrać sprzęt do własnych potrzeb, zarówno mieszkalnych, jak i finansowych. Cała pierwsza generacja to łącznie trzy programowalne przyciski pozwalające na wysprzątanie małych, średnich i dużych powierzchni.

iRobot Roomba 400

Pierwsza generacja była ogromnym sukcesem, o czym świadczą wyniki sprzedaży na poziomie miliona urządzeń. Nie dziwi więc, że producent szybko, bo już w 2004 roku zaprezentował kontynuację - iRobot Roomba 400. Seria tych robotów odkurzaczy zachwycała nie tylko ulepszonymi komponentami, ale i oprogramowaniem, które pozwalało na lepsze efekty czyszczenia. Zadbał o to specjalny czujnik zanieczyszczeń.

Kolejne ulepszenia to modele:

  • Seria 500 (2007 rok) - modele z tej serii zostały wyposażone w bardzo przydatny czujnik na podczerwień, co pozwoliło urządzeniu na omijanie przeszkód, a także zwalnianiu w miejscach, gdy było to niezbędne. Roomba z serii 500 to również solidniejsza obudowa, lepiej działające oprogramowanie i nowe podzespoły.
  • Seria 600 (premiera w 2008 i poważne odświeżenie w 2012 roku) - w urządzeniach czwartej generacji położono nacisk na ulepszenie konstrukcji, czego rezultatem była wymiana dotychczasowej standardowej komory na nowoczesną AeroVac.
  • Seria 700 (2011 rok) - roboty sprzątające z serii 700 nie zmieniły się jakoś specjalnie pod względem możliwości czy konstrukcji, twórcy zaś mocno skupili się na rozwoju akcesoriów, które współpracowały z robotem. Pierwszy raz zastosowano technologię określaną mianem Wirtualnej Ściany, bazującej na specjalnych czujnikach, co pozwoli iRoombie jeszcze lepiej wykonywać swoje zadania. Podobne usprawnienie to Wirtualna Latarnia, dzięki której robot odkurzacz czy robot myjący podłogi sprawniej porusza się po skomplikowanym układzie pomieszczeń.
  • Seria 800 (2013 rok) - pod względem funkcjonalności te roboty sprzątające nie różnią się jakoś mocno od poprzedników, co nie oznacza, że nie zaszły żadne zmiany, bo wprowadzono kilka elementów. Mamy tu lepsze szczotki - gumowe, specjalnie profilowane nazywane AeroForce, które zwiększają efektywność odkurzania. Wprowadzono też technologię XLIFE Extended Battery Life, zapewniając dłuższy czas pracy akumulatorów.
  • Seria 900 (2015/2016 rok) - w robotach sprzątających tej generacji pierwszy raz pojawił się nowatorski system nawigacyjny - iAdapt 2.0, który nie tylko pozwala się inteligentnie poruszać urządzeniu, ale i buduje w pamięci plan pomieszczeń, co wpływa na większą efektywność sprzątania. Robot poza tym korzysta z technologii vSLAM, co pozwala mapować całe pomieszczenie, ale prawdziwą rewelacją jest możliwość sterowania robotem z poziomu smartfona.

Ostatnie lata to dalsze ulepszanie iRobotów, czego potwierdzeniem jest Roomba 980, ale i nowe generacje robotów działających za pośrednictwem łączności Wi-Fi: Roomba 695/696 oraz 891/095/896. To również wprowadzenie do sprzedaży Roomby e5 oraz i7 ze stacją dokująco-ładującą Clean Base. Kiedy powstaje ten artykuł, twórcy iRobot główkują już pewnie nad kolejnymi rewolucyjnymi urządzeniami, a może już mają gotowe maszyny, które niedługo pojawią się w sprzedaży! Patrząc na historię marki to bardzo możliwe!

pixel