Robot do koszenia trawy, czyli pielęgnacja ogrodu bez wysiłku
Robot do koszenia trawy - jest tyle powodów, żeby go mieć!
Nie potrzebują opieki, same wiedzą, co mają robić. Nie trzeba się o nic martwić, bo to inteligentne bestie wyposażone w specjalistyczne czujniki rozpoznawania obiektów, więc bez problemu omijają takie przeszkody, jak meble ogrodowe, rozłożyste krzewy czy drzewa. Gdyby porównać je do zwierząt, to bez wątpienia roboty do koszenia trawy zasługiwałby na miano kotów - tak samo sprytne, jak te czworonogi i ciche, bo prawie niesłyszalne. Ten dyskretny tryb pracy stanowi totalne przeciwieństwo tradycyjnych kosiarek manualnych, które generują nieprzyjemny hałas, zakłócając spokojny wypoczynek domowników oraz sąsiadów.
Robot do koszenia trawy jest zwinny, bezgłośny, ale nie chadza własnymi ścieżkami, bo z łatwością go zaprogramujemy, żeby zajmował się swoją pracą w najlepszych - z naszego punktu widzenia - godzinach. Na przykład wczesnym rankiem, gdy nie korzystamy jeszcze z ogrodu. Niestraszne mu upały, bo sprzęt jest wyposażony w system kontroli temperatury, co zapobiega przegrzaniu. To jednocześnie bardzo ekologiczne - zaopatrzone w wydajny akumulator - urządzenie, dzięki czemu może pracować bardzo długo, bez żadnej ingerencji z naszej strony.
Tego typu nowoczesne maszyny nie stanowią zagrożenia ani dla ludzi, ani dla zwierząt, bo umieszczono w nich czujniki zapewniające bezpieczeństwo (np. pochylenia i podnoszenia). Sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie regularnie trzeba przycinać trawę, a więc nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale też w miejscach publicznych, jak parki i skwery. Inwestując w to rozwiązanie, raz na zawsze możemy zapomnieć o konieczności samodzielnego koszenia trawnika
Roboty do koszenia - najlepsze do regularnej pielęgnacji trawnika
A przecież każdy, kto dba o ogród, wie, ile czasu trzeba mu poświęcić. Jednym z głównych celów jest schludny wygląd trawy, a więc jej idealne przycięcie. Część zielona jest jak wizytówka naszego domostwa, świadczy o naszym zamiłowaniu do porządku lub po prostu o zwykłym poczuciu estetyki. A łatwo to zaniedbać, bo choć strzyżenie zależy od rodzaju trawnika, to minimum raz - dwa razy w tygodniu musimy o tym pamiętać. Temu rekreacyjnemu wystarczy jeden raz, natomiast ozdobny jest bardziej wymagający, dlatego powinien być skracany dwukrotnie w ciągu tygodnia na wysokość około 3 cm.
Z nadmiaru obowiązków pojawia się myśl, aby sobie odpuścić, skupić się na bardziej pilnych zadaniach. “Trawa poczeka, nigdzie nie pójdzie ani nie wyjedzie” - można sobie nawet zażartować. I faktycznie, pozostanie, coraz brzydsza i wyższa, a nasza praca cięższa i bardziej frustrująca. Z tego względu lepiej pomyśleć o tym inteligentnym urządzeniu - pytanie jednak: jakiego robota najlepiej wybrać?
Roboty do koszenia - przykładowe modele
Rynek obfituje w tego rodzaju pomoce ogrodowe, a to jaki model będzie odpowiedni, zależy od naszych potrzeb. Przede wszystkim ważne jest to, jak dużym terenem zielonym się opiekujemy. Do małych i średnich polecane są roboty do koszenia trawy firmy Gardena. Przykładowo model R130Li Sileno zaprojektowany został dla powierzchni do 1300 m2, choć optymalnie, gdy mamy obszar około 1000 m2. Sprzęt cechuje się mocnym napędem tylnego koła, więc poradzi sobie na nierównym podłożu, nawet do 35-procentowego nachylenia. Mimo że maszyna wyposażona jest w przewód ograniczający, to nie stanowi on problemu, bo jest bardzo prosty do układania. Przyrząd zaopatrzony jest też w różne funkcje, jak:
-
EasyPassage dzięki czemu może z powodzeniem kosić wąskie przejścia bez opuszczania toru
-
SensorControl który określa intensywność wzrostu trawy, a na tej podstawie dostosowuje swoje działanie (np. częstotliwość koszenia).
Większa przestrzeń zielona wymaga jednak czegoś bardziej zaawansowanego, a takim czymś jest bez wątpienia L350i ELITE firmy Ambrogio. Obsługuje aż do 7000 m2, a na jednym ładowaniu będzie pracować 7 godzin.
Ten bardzo wydajny, przeznaczony do intensywnej, codziennej pracy robot, znajdzie więc zastosowanie zarówno w dużych, przydomowych ogrodach, jak również na skwerach, gdzie jest sporo trawy do przycięcia. Jest praktycznie bezawaryjny, a zapewniają to dokładnie dobrane elementy, między innymi bezszczotkowe silniki czy najnowszej generacji płyta główna. Sprzęt został naszpikowany nowatorskimi technologiami, na przykład:
- system koszenia Inteligentne Obszary dzięki któremu robot tworzy i przechowuje wirtualne mapy koszonego terenu
- moduł komunikacji ZCS Connect zapewniający obsługę sprzętu z poziomu smartfona lub tabletu, tj. włączanie i wyłączanie, jak również konfigurację ustawień czy sprawdzanie lokalizacji.
Roboty do koszenia nie są jeszcze tak powszechne, jak ich tradycyjne odpowiedniki, ale w niedalekiej przyszłości to się zmieni. Podobnie zresztą dzieje się z innymi urządzeniami nowej generacji, które początkowo były tylko ciekawostką, później interesującą alternatywą, aż w końcu stały się czymś standardowym, bez czego trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie.
Życie staje się wygodniejsze, a dostępna technologia w znaczący sposób w tym pomaga i rozwija ten trend. Omawiane roboty to kolejna część pewnej całości, nowej rzeczywistości, gdzie od niewdzięcznej roboty są właśnie… roboty.