Nie lubisz prasować? Tutaj znajdziesz kilka rad, jak sobie z tym poradzić!
Rzadko się zdarza, że ktoś lubi prasować. To raczej czynność żmudna i czasochłonna, na którą jesteśmy niejako skazani. Ale czy na pewno? Jak się okazuje, są sposoby, żeby zmniejszyć związane z tym frustracje. Warto poznać najważniejsze rady dotyczące metod prasowania. Nie ma też wątpliwości, że mogą nas zainteresować nowoczesne urządzenia do prasowania, o których też wspomnimy w artykule!
Prasowanie – różne metody, by je usprawnić
To fakt, może i prasowanie nie jest tak męczące jak inne domowe obowiązki, na przykład mycie okien, lecz wymaga naprawdę dużo cierpliwości, zwłaszcza jak tkaniny — mimo naszych starań — nie chcą się uprasować, tak jak chcemy. Na szczęście są na to sposoby!
Prasowanie ubrań zaczyna się już tak naprawdę od przygotowania ich do… prania. Tak, dokładnie! Jeśli bowiem nie pomieszamy ubrań z ciężkich materiałów z tymi delikatniejszymi, to te drugie nie będą tak pogniecione. Warto też zapełniać pralkę do 2-3 pojemności, co też wpłynie pozytywnie na ich stan. Równie istotne jest odpowiednie wieszanie na suszarce — muszą być rozłożone równo, bez zagnieceń. Ściągajmy je lekko wilgotne, gdyż takie najłatwiej wyprasować. Jeśli zaś są już całkiem suche, to nic straconego, bo wystarczy zabrać je do łazienki, kiedy będziemy brali prysznic, dzięki czemu wchłoną parę wodną i zawilgotnieją. Na usprawnienie w ogromnej mierze wpływają też nowoczesne sprzęty, jak roboty do prasowania, stacje prasowania czy manekiny do prasowania. Opiszemy je w jednym z poniższych akapitów.
Tkaniny niewymagające prasowania
Nie zawsze jednak jesteśmy skazani na prasowanie. Żeby tego uniknąć, wystarczy kupować ubrania z materiałów, które się nie gniotą. Wymieńmy je teraz.
- Jedwab — naturalna tkanina, pozyskiwana z kokonów jedwabników, gładka i miękka. Niestety, ze względu na kosztowny proces produkcji, ubrania z tego materiału bywają dość drogie.
- Wełna — naturalna o świetnych właściwościach termoizolacyjnych. Choć nie trzeba jej prasować, to wykazuje dużą podatność na mechacenie się.
- Poliester — choć to materiał sztuczny to wykazuje dużą odporność na zagniecenia.
- Szyfon — to tkanina również wykonana ze sztucznych włókien, ale ma dużo zalet — jest lekka, zwiewna i delikatna.
- Lyocell — sztuczny odpowiednik jedwabiu wytwarzany z celulozy. Miękki, przewiewny i oddychający.
Jak wyprasować ubrania bez żelazka? Domowe sposoby
Co ciekawe, nie zawsze musimy mieć pod ręką żelazko, by wyprasować ubrania. Można to zrobić domowymi sposobami.
Jednym z lepszych sposobów jest powieszenie ubrań w zaparowanym pomieszczeniu. Wspominaliśmy już o tym wcześniej — wystarczy, że podczas kąpieli lub prysznica rozwiesimy ubrania i odczekamy przynajmniej kilkanaście minut. Żeby efekty były jak najlepsze, w łazience musi być wtedy naprawdę gorąco. Nie trzeba jednak brać prysznica, aby uzyskać taki rezultat, bo można też zaparzyć wodę w czajniku i skierować ulatniającą się z niego parę na zagniecione miejsca.
Inna niezawodna metoda polega na tym, by spryskać ubrania kropelkami wody. Najlepiej do tego celu użyć pustej butelki z rozpylaczem. W prasowaniu bez żelazka bardzo pomaga też ocet. Wymieszajmy go z wodą w proporcji 3:1 (większą część ma stanowić woda). Dodajmy go do atomizera i spryskajmy ubranie.
Urządzenia do prasowania — robot i manekin do prasowania
Nic tak jednak nie pomaga w prasowaniu, jak nowoczesne urządzenia przeznaczone do tego celu, a więc robot do prasowania. Korzystając z tego sprzętu, oszczędzamy czas i siły. To innowacyjne rozwiązanie, które jest jednocześnie bardzo proste w obsłudze. Jedyne, co musimy zrobić to założyć na manekina wilgotne ubranie, a następnie napiąć materiał klipsami. Teraz już wystarczy rozpocząć proces suszenia i pracowania za pomocą strumienia gorącego powietrza. Prasowanie tkanin w ten sposób minimalizuje ryzyko wybłyszczenia materiału, co dość często się zdarza w przypadku tradycyjnego prasowania za pomocą żelazka. Robot prostuje włókna nawet w najbardziej niedostępnych miejscach, jak mankiety czy kołnierzyki. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary robot do prasowania nie zajmuje wiele miejsca. Dostępne są zarówno roboty manekiny profesjonalne, jak i roboty manekiny do celów domowych.
Parownica do ubrań, czy warto? Czyli możliwe zastosowania
A może, zamiast robota kupić parownicę do ubrań, która nie tylko usuwa zagniecenia, ale też pomaga pozbyć się brzydkich zapachów? To łatwy w użytkowaniu sprzęt, bo wystarczy tylko wygodnie powiesić ubranie na wieszaku oraz nalać wody do zbiornika. Dużą zaletą parownicy jest też jej nieduży rozmiar. Można ją stosować do wielu zadań. Podstawą jest oczywiście prasowanie, lecz poza tym dzięki niej usuniemy roztocze z materaców, poduszek i kołder, odświeżymy firany i zasłony, zdezynfekujemy ubrania, zabawki i miejsca zabaw, usuniemy nieprzyjemne zapach, a także skutecznie wyczyścimy powierzchnie materiałowe takie jak sofy, kanapy, tapicerkę samochodową itp.
Jak widać, nie trzeba tracić czasu na prasowanie, bo są sposoby, żeby tego uniknąć!