Najlepsze roboty myjące podłogi 2020
2019-12-10
Na każdym kroku ułatwiamy sobie życie, co szczególnie widać w przypadku urządzeń AGD. Jesteśmy przez nie praktycznie otoczeni, gdyż pomagają nam przyrządzać posiłki, sprzątać dom czy nawet kosić trawę. Odpowiedzialne za to są coraz bardziej inteligentne, zaawansowane technologicznie roboty. W ostatnich latach wzrasta popularność automatycznych odkurzaczy, które wykonują za nas tę nielubianą czynność domową. Wraz z nimi pojawiły się również roboty myjące podłogi. Czy warto w nie zainwestować? Zdecydowanie tak, wybierając sprzęt na czasie! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i zaproponujemy najlepsze modele!
Roboty myjące podłogi - jak działają?
Przypomina on wyglądem robota odkurzacza, gdyż tak samo musi być, jak najbardziej kompaktowy, by dostać się we wszystkie zakamarki, szczególnie wjeżdżając pod niskie meble. Roboty myjące podłogi posiadają dwa tryby pracy, najpierw ścierając podłogę na sucho, a następnie na mokro. W pierwszym etapie urządzenie porusza się cały czas do przodu, zamiatając z czyszczonej powierzchni kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Kiedy już to zrobi, przechodzi do mycia podłogi, najczęściej poruszając się krótkimi ruchami w przód i tył, czym naśladuje ruch naszych rąk podczas wykonywania tej czynności.
Jedyne, co musimy zrobić to przyczepić do spodu robota specjalną ściereczkę z miękkiego, chłonnego materiału. I już możemy go włączyć, pozostawiając samemu sobie, a w tym czasie zająć się przyjemniejszymi niż sprzątanie zajęciami. Możemy być pewni, że urządzenie wyznaczy sobie trasę, po jakiej będzie zmierzać. Nie musimy się też obawiać, że robot natknie się na jakieś przeszkody i zostanie uszkodzony. Specjalne czujniki zadbają o to, by zgrabnie je omijał, tak samo, jak dywany i wykładziny, na które nie będzie wjeżdżał. Niestraszne mu też zagrożenia, jak schody, gdyż w porę je wykryje, zapobiegając upadkowi.
Roboty myjące podłogi - najważniejsze parametry
Przed kupnem zwróćmy uwagę na kilka parametrów. To szczególnie:
- Czas pracy na pełnym ładowaniu, który powinien wynosić minimum pół godziny, ale lepiej, jak sprzęt działa dłużej. Pozwala to bowiem podczas jednego cyklu wymyć jedno duże pomieszczenie lub kilku mniejszych;
- Czas ładowania akumulatorów - im krócej, tym lepiej. Wszystko zależy od jakości sprzętu, a także pojemności baterii. Ładowanie poniżej trzech godzin to niezły wynik;
- Rodzaj czujników - zapewniają orientację w terenie. Dzięki nim robot myjący podłogi nie tylko wie dokładnie, w jakie miejsca się udać, ale też niegroźne mu upadki, np. ze schodów;
- Tryb pracy - im jest ich więcej, tym urządzenie jest bardziej wszechstronne;
- Ograniczenie obszaru mopowania - za pomocą tej funkcji mamy pewność, że robot nie powędruje do pomieszczeń, których nie planujemy sprzątać z jego pomocą;
- Generowany hałas - oczywiście nie powinien być zbyt duży, bo w przeciwnym razie będzie nas mocno irytował. Najważniejsze, by nie przekraczał 65-70 dB.
Jakie roboty myjące są godne polecenia?
Spośród ogromnej ilości propozycji ciężko się na coś zdecydować. Powyższa lista parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę, na pewno pomoże dokonać dobrego wyboru. Żeby jeszcze bardziej to ułatwić, przygotowaliśmy kilka propozycji najlepszych robotów myjących podłogi w 2020 roku!
- IRobot Braava jet m6
IRobot Braava jet m6 - to nowoczesne urządzenie sprawdzonej i cenionej marki iRobot. Pomaga w usuwaniu wszelkich nieczystości: plam, brudu i tłuszczu kuchennego. Wystarczy - w zależności od potrzeby - zamontować nakładkę do zamiatania bądź do mopowania. Jedna, jak i druga została wyposażona w jakościowe komponenty. Nakładka do pracy na sucho wykorzystuje siłę elektrostatyczną, żeby wychwycić brud, kurz i sierść zwierząt, na mokro maksymalny efekt mycia uzyskamy za sprawą chłonnych włókien. Dodatkową pracę wykonuje precyzyjny spryskiwacz rozluźniający zanieczyszczenia, sprawiając, że są łatwiejsze do usunięcia. Podczas tego zabiegu nie musimy się obawiać, że zamoczone zostaną inne elementy jak meble, dywany czy ściany. Bardzo łatwo kontrolować robota myjącego podłogi Braava jet m6, gdyż do tego celu służy smartfon i aplikacja iRobot HOME. Gdziekolwiek jesteśmy, określimy harmonogram jego pracy, spersonalizujemy ustawienia i wybierzemy pomieszczenie, które ma zostać wysprzątane.
- Xiaomi Viomi V2 Pro
Ta chińska firma jest przeciwieństwem wszystkich stereotypów mówiących, że produkty pochodzące z tego regionu świata, są słabej jakości. Tak może i było w przeszłości, ale obecnie to się bardzo zmieniło. Xiaomi to najlepszy przykład tego, jaki Państwo Środka zrobiło postęp w zakresie dostarczania technologicznych rozwiązań. Xiaomi zyskała popularność, proponując niedrogie i niezwykle solidne smartfony. Jak się jednak okazuje, ta marka ma w swojej ofercie także wyjątkowe roboty myjące podłogi jak Xiaomi Viomi V2 Pro. Zapewnia dużą moc ssącą, radząc sobie z usuwaniem wszelkich zabrudzeń. Zamiata i mopuje, bazując na technologii lasera LDS. Na uwagę zasługuje bardzo pojemny zbiornik na wodę, który zawsze - za pomocą dedykowanej aplikacji - możemy monitorować. Xiaomi Viomi V2 Pro to zdecydowanie najlepszy stosunek ceny do wydajności!
- Ecovacs DEEBOT Ozmo 950
I jeszcze jedna propozycja w sam raz na 2020 rok - robot myjący podłogi Ecovacs DEEBOT Ozmo 950. To nowatorskie urządzenie doskonale czyści nawet trudno dostępne miejsca, bo wyposażone zostało w inteligentny czujnik laserowy, który jeszcze dokładnie mierzy odległości, dzięki czemu może tworzyć szczegółową mapę każdego pomieszczenia. Jego płaski, kompaktowy kształt pozwala na dotarcie nawet pod niskie meble. Nowa, zoptymalizowana konstrukcja poprawia ssanie i skutecznie redukuje hałas. DEEBOT Ozmo 950 bez trudu pokonuje progi i inne przeszkody. Automatycznie wykrywa, na jakiej powierzchni akurat się znajduje, dobierając moc ssania, gdy jest na dywanie, żeby dokładniej oczyścić występujące tam zabrudzenia. Najnowsza technologia mapowania i nawigacji Smart Navi 3.0 skanuje cały dom oraz tworzy mapę, na podstawie której możemy zaplanować najbardziej efektywny sposób czyszczenia.
Warto pochylić się nad naszymi propozycjami, a jeśli znajdziemy coś innego - koniecznie oceńmy jego wartość, bazując na wymienionych w artykule parametrach. Dzięki temu wybrany przez nas sprzęt będzie rzeczywiście pomocny i wydajny.
Polecane