Na co zwrócić uwagę kupując drona?
2020-01-08
Coś lata nad głową i brzęczy? Niepokojący dźwięk przybliża się i oddala? Czy to rój szalonych os? Nie - to po prostu dron, czyli bezzałogowy statek powietrzny, który z roku na rok zyskuje na popularności. Wykorzystywany do bardzo poważnych zadań, na przykład przez wojsko, ale też w celach zarobkowych (branża reklamowa) i typowo rozrywkowych jako ciekawe hobby. Współcześnie coraz więcej osób stać na kupno drona, jeśli też planujemy zakup, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, nim zdecydujemy się na konkretny model.
Drony to nie zabawki
Drony wielu osobom mogą kojarzyć się tylko z większą i droższą zabawką, tymczasem od lat używane są przez siły zbrojne do obserwacji oraz rozpoznania konkretnego terenu. Bardzo często więc są bogato wyposażone w profesjonalny sprzęt w postaci głowic optoelektronicznych. Także nasze siły zbrojne mają kilka bezzałogowych statków powietrznych, a jeden z nich nawet wykorzystywany był przez żołnierzy służących w Afganistanie.
Z dronów chętnie korzystają naukowcy, bo pomagają w przeróżnych badaniach. Są zwłaszcza przydatne w miejscach, do których ciężko dotrzeć, na przykład do monitorowania obszarów podbiegunowych. Ich zadania to między innymi pomiary grubości warstwy ozonowej, zliczanie populacji zwierząt (najczęściej fok) czy tworzenie map zbiorników wód spływających podczas roztopów.
Jak więc widzimy, drony mogą sprawiać wrażenie niepozornych zabawek, ale jest zupełnie inaczej - to urządzenia, które są wykorzystywane w coraz większej ilości dziedzin. Podane wyżej przykłady to ledwie kilka przykładów. Pierwotnie to właśnie w tych celach - wojskowych i naukowych - drony zostały zaprojektowane, lecz jak to często bywa, te bezzałogowe statki szybko zostały dopuszczone do powszechnej sprzedaży. Oczywiście, nie są tak wyposażone, jak najbardziej profesjonalne modele, ale to ciągle maszyny o wielkich możliwościach. Wybierając więc własnego drona, powinniśmy ocenić wszystkie najważniejsze parametry!
Jak dzielimy drony?
Wcześniej jednak zastanówmy się, w jakim celu chcemy go wykorzystywać? Mamy bowiem 3 grupy dronów, które różnią się w zależności od zastosowania.
- Do pierwszej z nich zaliczamy najprostsze modele - rekreacyjne bez kamery. Niektóre z nich są tak małe, że można je nawet zmieścić w dłoni! Przeznaczone są typowo do zabawy, a więc świetnie sprawdzą się jako prezent zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
- W drugiej grupie znajdziemy drony do filmowania, które najczęściej są dużo większe od modeli rekreacyjnych i oczywiście - są wyposażone w kamerę. To, czy możemy go używać do celów profesjonalnych, zależy od zastosowanej w nim kamery, ale nie tylko, o czym napiszemy w dalszej części artykułu.
- Ostatni typ to drony wyścigowe, które jednak nie są zbyt popularne. To raczej (przynajmniej na razie) niszowe rozwiązanie dla prawdziwych zapaleńców.
Kupujemy drona - oceńmy najważniejsze parametry
Jeśli chcemy kupić drona do filmowania, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
- Pierwsze co, to określenie budżetu, gdyż oferta tego rodzaju urządzeń jest przeogromna, a więc i ceny mogą nas zaskoczyć pozytywnie, jak i negatywnie. Za drona możemy nierzadko zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, ale jeśli nie poszukujemy profesjonalnego sprzętu do tworzenia iście hollywoodzkich ujęć, to już budżet kilkusetzłotowy może nam wystarczyć.
- Zwracajmy uwagę na zasięg drona, ponieważ w głównej mierze decyduje on, jak daleko poleci nasz bezzałogowy statek. Warto porównać ten parametr z czasem lotu, aby na spokojnie sprowadzić go bezpiecznie na ziemię jeszcze przed wyczerpaniem baterii.
- Dobrze jak dron został wyposażony w moduł GPS, który pozwala zlokalizować urządzenie, kiedy się zagubi. GPS to również inne przydatne funkcje, na przykład informacje o tym, w jakim miejscu wykonywane były zdjęcia z lotu ptaka.
- Koniecznie też dowiedzmy się przed zakupem, jak sterować dronem. To ważne z tego względu, że wiele zaawansowanych urządzeń posiada własne panele sterujące. Mniej profesjonalne można spokojnie kontrolować z poziomu urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów (oczywiście po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji).
- A co z dodatkowymi funkcjami? Oceńmy parametry kamery. Najlepiej jak zapewnia jakość 4K, możliwość robienia zdjęć panoramicznych itp. Przydatne są też takie opcje jak slow motion czy HDR. Przekonajmy się, czy dron został wyposażony w funkcję śledzenia, co pozwoli nam np. nagrać własną wyczynową jazdą na rowerze. Istotny jest też stabilizator, który zagwarantuje stabilny obraz podczas nagrywania filmów.
Używanie dronów, a kwestie prawne
Nie zapominajmy też o przepisach, które regulują korzystanie z dronów. Stosowne regulacje weszły w życie 7 września 2016 roku. Jeszcze przed ich wprowadzeniem dronami można było latać bez licencji nad zabudowaniami i miastami poniżej 25 tysięcy mieszkańców. Teraz zaś bez stosownych uprawnień praktycznie nigdzie nie można się nimi poruszać - nawet nad wsiami i wolno stojącymi budynkami. Konieczne jest zachowanie odległości 100 metrów od zabudowań i 30 metrów od osób oraz pojazdów. Ważna uwaga: przepisy obejmują modele ważące powyżej 0,6 kg.
Jeśli mamy poważne plany i chcemy używać drona w celach zarobkowych, powinniśmy zdać egzamin państwowy w jednej z dwóch kategorii. Może to być UAVO VLOS (Visual Line of Sight), który uprawnia do lotów w zasięgu wzroku, oczywiście zachowując bezpieczną odległość od obiektów. Operator musi być też odpowiednio oznakowany - mieć kamizelkę, droń zaś powinien posiadać tabliczkę identyfikacyjną. Innym certyfikatem jest UAVO BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) pozwalający na loty poza zasięgiem wzroku. W tym wypadku dronem steruje się za pomocą obrazu przesyłanego z drona.
Do celów rozrywkowych, jako hobby, a może poważniejszych - zarobkowych? Dron może nam służyć w wielu zadaniach, lecz niezależnie od tego, jakie mamy wobec niego plany, zawsze oceńmy, czy interesujący nas model charakteryzuje się porządnymi parametrami.
Polecane