Kolejność sprzątania — poznaj najważniejsze zasady!
Sprzątanie mieszkania czy domu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale można sobie to ułatwić, stosując się do odpowiedniej kolejności wykonywanych zadań. To nie tylko ułatwi nam prace, lecz sprawi jednocześnie, że efekty pracy będą bardziej zadowalające. Dowiedzmy się więc, jak sprzątać i nie zmęczyć się za bardzo, zyskując zadowolenie z przeprowadzonych porządków.
Jak poprawnie sprzątać mieszkanie? Zasady sprzątania w domu:
- Najważniejsza jest organizacja. Musimy ustalić, kiedy sprzątamy — czy wyznaczamy na ten cel jeden dzień (na przykład sobotę), czy może poświęcamy na to trochę czasu każdego dnia.
- Żeby efektywnie sprzątać dom, warto wykonywać czynności zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a więc od lewej do prawej i od góry do dołu. Dzięki temu niczego nie przeoczymy.
- Równie istotna jest kolejność sprzątania — w tym celu zacznijmy od starcia kurzu, usuwając go z wyższych partii, gdyż będzie on opadał na niższe. Do tego celu najlepiej używać ścierek kuchennych z mikrofibry.
- Do sprzątania warto wykorzystać naturalne specyfiki jak ocet, zamiast inwestować w specjalistyczne środki. Ocet przyda się szczególnie mycia okien bez smug. Wystarczy zmieszać 2 łyżki octy z 3,5 litrami wody.
- Dywany należy dokładnie odkurzyć i wytrzepać. W przypadku plam należy je usunąć. Dobrym sposobem jest wykorzystanie mikstury z wody z dodatkiem kwasku cytrynowego lub octu.
- Do oczyszczenia ścian i sufitów idealnie nadaje się miotełka z gęstym włosiem wykonanym z włókien syntetycznych. Dzięki naturalnym metodom posprzątamy też meble — wykorzystajmy kilka kropel soku z cytryny i oliwy z oliwek (w proporcji 1:1).
- Na sam koniec pozostaje sprzątanie podłóg. Do tego celu można użyć tradycyjnych, ale i czasochłonnych akcesoriów, jak mop z wiadrem, lecz zdecydowanie lepiej skorzystać z nowoczesnego sprzętu sprzątającego, jak robot odkurzacz czy robot myjący podłogi. O tym urządzeniach wspomnimy jeszcze w późniejszym akapicie.
Jak zaplanować sprzątanie w domu?
Jak wspomnieliśmy, w przypadku sprzątania domu najważniejsza jest organizacja, a do tego celu potrzeba odpowiedniego planu. Może on przybrać różne formy, aby sprzątanie było zarówno w miarę wygodne, jak i efektywne. Doskonale sprawdzają się plany z rozpisanymi obowiązkami z podziałem na to, co należy zrobić co tydzień, raz w tygodniu, raz w miesiącu, a nawet raz w roku. Dzięki temu nic nam nie umknie, a nasze mieszkanie zawsze będzie prezentować się schludnie.
Plan na każdy dzień powinien obejmować każde pomieszczenie, na przykład w łazience trzeba wytrzeć umywalkę i toaletę od wewnątrz, w kuchni umyć brudne naczynia, a w salonie uporządkować ławę, poprawić poduszki itp. Tak samo powinniśmy postąpić w przypadku porządkowych tygodniowych i miesięcznych, nie mówiąc już o porządkach przedświątecznych, które wymagają wykonania jeszcze większej ilości obowiązków.
Schemat sprzątania
Biorąc pod uwagę poprzednio podjętą myśl, łatwiej nam będzie stworzyć własny schemat sprzątania, czyli taki, który nam najbardziej odpowiada i jest dopasowany wedle własnych potrzeb, stylu życia i wymagań. Naszym zdaniem nie warto poświęcać weekendu na sprzątanie, lecz lepiej porządkować codziennie, tworząc mądry schemat sprzątania. Stwórzmy go, uwzględniając każdy dzień tygodnia, przeznaczając przykładowo poniedziałek na pranie i wycieranie kurzu, wtorek na pracowanie, odkurzanie i mycie podłóg, środę — całkowicie na kuchnie, czwartek zaś na łazienkę.
Przyrządy i urządzenia potrzebne do sprzątania w mieszkaniu
Wspominaliśmy wcześniej o tym, że nie tylko kolejność sprzątania i odpowiednia organizacja pomagają w sprzątaniu, ale też nowoczesne przyrządy oraz urządzenia. Teraz rozwiniemy tę myśl.
Jeśli chcemy ułatwić i przyspieszyć porządki w domu bez wątpienia powinniśmy zainwestować w robota odkurzacza, który dokładnie oczyści podłogi, zwalniając nas z tego przykrego obowiązku. Sprawdzą się one przy sprzątaniu praktycznie każdego rodzaju podłóg, także tych, które przykryte są wykładzinami i dywanami. To niewielkie urządzenie ma zazwyczaj okrągły (lub zbliżony do okręgu) kształt, a dzięki temu, że jest niewysokie, łatwo dociera nawet w trudno dostępne miejsca. Robot odkurzacz wyposażony jest w czujniki, pozwalają mu one zarówno wykryć zabrudzenia, jak i przeszkody na swojej drodze. Bardzo podobnie działa inne genialne urządzenie — robot myjący podłogi. Warto też pamiętać, że wśród nowoczesnych sprzętów sprzątających są też takie, które pomagają w innych domowych czynnościach, na przykład robot do mycia okien.
Środki do ekologicznego sprzątania w domu
Żeby utrzymać nienaganną czystość w domu, nie potrzeba kupować drogich i chemicznych detergentów, bo zdecydowanie wystarczy to, co mamy w domu. Są nie tylko skuteczne, ale i ekologiczne. Wspomnieliśmy już wcześniej o tym, że za pomocą kwasku cytrynowego czy octu można myć meble, czy podłogi, pamiętajmy jednak, że poza nimi istnieje wiele innych naturalnych detergentów. To soda oczyszczona lub kalcynowana, olejek z drzewa herbacianego, woda utleniona, spirytus salicylowy, boraks czy mydło marsylskie.
Podsumowując, utrzymanie domu w czystości wymaga mądrego zaplanowania wszystkich czynności. To absolutna podstawa. Równie ważne są jednak nowoczesne sprzęty, jak roboty odkurzacze, które zwalniają nas z przykrych porządkowych obowiązków. Warto więc pomyśleć o zakupie takiego rodzaju urządzenia.