Jak zadbać o panele w domu? Jak je czyścić?
Panele podłogowe są chętnie wybierane przez wiele osób, cenione za swój wygląd i wytrzymałość. Żeby jednak zawsze prezentowały się nienagannie, powinniśmy wiedzieć, jak o nie zadbać. Dowiedzmy się więc, jak je czyścić?
Czym myć panele podłogowe? Domowe sposoby na lśniące panele
Podłoga z paneli zawsze prezentuje się wyjątkowo, niezależnie od tego, czy została położona w dużym salonie, małym pokoju, a może innym pomieszczeniu. Panele przypominają prawdziwe drewno, a jednocześnie nie kosztują tak dużo, jak ten szlachetny materiał. O ich popularności świadczy też szeroki asortyment, dzięki czemu łatwo dopasować odpowiedni model do pozostałych elementów wnętrza. Ale żeby naprawdę zachwycały, musimy wiedzieć, jakie środki do mycia paneli używać. Nie musimy jednak inwestować w żadne drogie specyfiki, bo wystarczą domowe sposoby na lśniące panele. Sprawdza się zwłaszcza ocet. Rozrabiamy go z wodą — wystarczy jedna szklanka na 5 litrów wody. Idealnie nabłyszcza podłogę. Czyszczenie paneli to również stosowanie najprostszych sposobów, czyli użycie ciepłej wody i odrobiny płynu do naczyń.
Jak ułatwić sobie mycie paneli podłogowych?
Łatwo to zrobić, korzystając podczas sprzątania z urządzeń elektrycznych, zwłaszcza takich, które łączą funkcje odkurzacza i mopa (na przykład robot myjący podłogi), czy odkurzacza i parownicy (odkurzacz parowy). Nowoczesny sprzęt sprzątający zapewnia zdecydowanie skuteczniejsze i wygodniejsze mycie niż ręczne, co pozwala na perfekcyjną pielęgnację paneli. To samo powiemy o innych urządzeniach tego rodzaju, jak robot odkurzacz, zapewniający efektywność sprzątania i łatwość obsługi. W tym czasie, gdy on czyni swoją powinność, my możemy zająć się czymś innym lub po prostu się relaksować.
Jak chronić panele podłogowe?
Regularne dbanie o panele podłogowe to podstawa, ale z równą mocą powinniśmy też je chronić. Narażone są na długotrwały kontakt z wodą, jak również na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Jak je właściwie zabezpieczyć? W miejscach, w których pojawia się najwięcej piasku i innych drobin, odpowiedzialnych za powstawanie nieestetycznych śladów, warto rozłożyć maty antypyłowe lub dywaniki. Powinniśmy je przymocować do podłoża specjalnymi rzepami, bo panele wykazują słabą przyczepność. Pod żadnym pozorem nie chodźmy po panelach w butach na obcasach. Najlepiej mieć na nogach miękkie kapcie lub skarpety z antypoślizgową podeszwą. Zabezpieczmy je też przed zarysowaniami powstałymi w wyniku przesuwania mebli, stosując podkładki z grubego filcu.
Czyszczenie paneli podłogowych – odkurzanie
Jak wspomnieliśmy, panele podłogowe łatwo uszkodzić przez drobinki piasku i inne zanieczyszczenia, ale dzieje się też tak na wskutek nieumiejętnego odkurzania. Najczęściej wynika to z tego, że używamy do tego celu niewłaściwych urządzeń. Tymczasem do dyspozycji są różne godne polecenia sprzęty, jak opisany poprzednio robot odkurzacz, ale też odkurzacze workowe, bezworkowe, cyklonowe czy wodne wyposażone w dedykowane szczotki z delikatnym włosiem. Bez wątpienia, najistotniejsza w odkurzaniu twardych podłóg jest właśnie szczotka. Nie tylko zabezpiecza delikatną powierzchnię podłogi, ale i ułatwia poruszanie się po danej nawierzchni, zwiększając tym samym wydajność odkurzania. Kolejnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest moc urządzenia. Tutaj też — wśród nowoczesnych robotów sprzątających mamy bardzo dużo modeli do wyboru.
Mycie podłogi z paneli
Podczas mycia podłogi z paneli powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwsza z nich dotyczy rodzajów paneli i tego, jak sobie radzą z nadmierną wilgocią. Najlepiej sprawdzają się panele winylowe, bo są one dodatkowe zabezpieczone przed wodą. Jeśli zaś mamy w swoim domu inne panele, musimy przestrzegać pewnych zasad. Najważniejsze to zadbać o to, by szmatka lub mop były, co najwyżej wilgotne. Jak zaś zabrudzenia są zbyt uciążliwe i co gorsza — zlokalizowane przy krawędziach desek, lepiej je usunąć osobno. Warto też zadbać o szybkie schnięcie, wycierając podłogę na sucho. Można też otworzyć okna w ciepłe i suche dni. Zachęcamy też do kupna robota myjącego podłogi, które wszystkie powyższe czynności wykona perfekcyjnie, dzięki czemu podłoga będzie nie tylko idealnie czysta, ale i odpowiednio chroniona przed nadmierną wilgocią.
Konserwacja paneli podłogowych
Troska o panele podłogowe dotyczy nie tylko odkurzania i mycia, ale też ich konserwacji, żeby prezentowały się pięknie, mimo upływu lat. Nie jest to szczególnie skomplikowane, wystarczy używać środków do impregnacji, na przykład w trakcie cotygodniowego czyszczenia. Najlepiej sprawdzają się standardowe preparaty dostępne w sklepach, które są antystatyczne, lekko nabłyszczają i zmniejszają jednocześnie prawdopodobieństwo pojawienia się plam.
Teraz już wiemy, jak zadbać o panele w domu, zarówno gdy mowa o codziennym sprzątaniu, jak i czynnościach konserwacyjnych wykonywanych co jakiś czas. Wystarczy stosować się do zawartych w artykule porad, by panele pozostały w nienagannym stanie.