Jak utrzymać porządek w kuchni?

2018-09-10
Jak utrzymać porządek w kuchni?

Kuchnia – jak o nią zadbać?

Kuchnia różni się od innych miejsc w domu, że jej sprzątanie wygląda trochę inaczej. Trzeba włożyć tu więcej energii, aby wszystko lśniło. Nie wystarczą półśrodki, bo zabrudzenia są bardzo widoczne, co dodatkowo odpycha, jeśli gotujemy czy tym bardziej - jemy posiłki. Kuchnia musi zachęcać do tych aktywności, być - mówiąc językiem kulinarnym - apetyczna, taka, gdzie z miłą chęcią zaprosimy innych do wspólnej uczty. I mimo że większość z nas nie lubi jej sprzątać, to dzisiaj niektóre porządkowe zadania można wykonać przy pomocy nowoczesnych urządzeń. Przykładem jest robot myjący podłogi, do którego wrócimy w tekście, bo teraz zaczynamy, ale nie od podłóg (które zostają na sam koniec), a od przygotowań do... odgruzowywania kuchni.

Czas na sprzątanie

Przed przystąpieniem do prac porządkowych w kuchni, warto mieć plan. Poszczególne etapy dzięki temu będą przebiegać szybciej i sprawniej. Najważniejsze to przygotować wszystko, co potrzeba. To różne ściereczki (zwykłe i z mikrofibry) i gąbki, grubsze gumowe rękawice, by ochronić ręce przed środkami chemicznymi, płyn do mycia podłóg, mleczko do czyszczenia kuchenki gazowej. Warto wyposażyć się też w naturalne składniki, jak ocet, sól, soda oczyszczona, cytryna i… mąka ziemniaczana. Przydadzą się również papierowe ręczniki. Jeśli mamy nowoczesny robot sprzątający, to bardzo dobrze, bo prędzej uporamy się z pracą, otrzymując w zamian czyste powierzchnie.

Naczynia - jak je skutecznie umyć?

Wszystkie prace wykonujemy po kolei, bo wtedy uzyskamy najbardziej efektywne rezultaty. Zaczynając więc od początku, najpierw musimy umyć naczynia, które piętrzą się po ostatnich kulinarnych eksperymentach. Przydadzą się tu gumowe rękawice. Na pewno trafią się ciężkie okazy, czyli takie, których nie da się domyć. Spokojnie, nie warto z nimi walczyć - należy je po prostu włożyć do miski z ciepłą wodą i odczekać trochę. Po pewnym czasie nawet najgorsze zabrudzenia (jak zaschnięte resztki jedzenia), łatwo będzie usunąć.

Czysta kuchnia, czyli sposoby na brudne szafki

Sprzątając kuchnię, w kolejnym kroku należy umyć szafki, które bezpiecznie „potraktować” wodą z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Pomocne będą również domowe sposoby, jak woda z octem, która usuwa kamień oraz woda z dodatkiem sody oczyszczonej, która rozprawi się z tłustymi plamami. Tak wymyte fronty, najlepiej wytrzeć papierowym ręcznikiem (choć i do tego zadania nadaje się lniana ścierka).

Jak rozprawić się z brudną kuchenką?

Na porządną odmianę zasługuje też kuchenka gazowa czy elektryczna. Warto ją czyścić po każdym przygotowaniu posiłków, a jeśli to niemożliwe, chociaż raz na tydzień. W przypadku elektrycznej nie ma większego problemu, bo wystarczy po prostu przetrzeć powierzchnię kuchenki specjalnym do tego celu środkiem czyszczącym. Z większymi zabrudzeniami nie warto się siłować. Po prostu nałóżmy tam preparat i poczekajmy chwilę, aż zmięknie. Jeśli posiadamy kuchenkę gazową, to należy się nastawić się na większą ilość zadań. Najpierw zdejmijmy kratkę z kuchenki, którą trzeba zamoczyć w wodzie z płynem do naczyń. Następnie miękką szczoteczką trzeba wyczyścić emaliowaną powierzchnię. Uwaga: nie wolno używać do tego celu żadnych druciaków i ostrych narzędzi.

Sprytny sposób na zabrudzone ściany

Ściany po gotowaniu lub po kilku dniach bez sprzątania, mogą prezentować się tragicznie. Pełno na nich plam od smażenia i zaschniętych zabrudzeń innego rodzaju (np. od sosów). Na szczęście ich czyszczenie nie jest trudne. Wystarczy wiadro napełnione ciepłą wodą, gąbka i wspomniana wcześniej - mąka ziemniaczana. Powinniśmy zamoczyć w niej mokrą gąbkę, a następnie delikatnie pocierać tłuste plamy na ścianie. Taką warstwę pozostawiamy na 5-7 minut. Po tym czasie czystą, namoczoną gąbką ścieramy mąkę, a na końcu osuszamy ścianę ręcznikiem.

Pomocnik do mycia podłogi

W wielu domach używa się do jej sprzątania mopa i wiaderka, co zabiera bardzo dużo czasu, lepszą więc opcją jest robot myjący podłogi, tani i skuteczny “pomocnik”. Przykładowo, Mamibot SWEEPUR kosztuje około 1000 zł, a precyzyjnie umyje podłogę nie tylko w kuchni, ale i w każdym innym pomieszczeniu. Z takim sprzętem można zapomnieć o tej żmudnej czynności, a wszystkie powierzchnie będą lśniły każdego dnia. Model 2 w 1 - Mamibot PREVAC BLACK pozwoli odzwyczaić się również od innego męczącego zadania, którym jest odkurzanie. Warto pomyśleć o tej zmianie na lepsze, bo dzięki niej część prac można oddelegować temu nowoczesnemu pomocnikowi.

Podsumowując, kuchnia dająca tak wiele możliwości, potrafi też być źródłem cierpień i frustracji, gdy przychodzi pora na doprowadzenie jej do ładu i składu. Wiele prac niestety musimy wykonać samodzielnie, ale nie wszystkie. Niektóre zadania zrobi za nas inteligentny robot myjący podłogi albo funkcjonalny model, który jest jednocześnie robotem odkurzaczem. To takie proste, a ile czasu i nerwów można dzięki temu zaoszczędzić!

pixel