Jak utrzymać porządek w domu, mając małe dziecko?

2018-08-13
Jak utrzymać porządek w domu, mając małe dziecko?

Dziecko w domu - witamy w nowej rzeczywistości

Pojawienie się w naszym życiu dziecka zmienia wszystko nie do poznania. Nawet jak będziemy się starać, planować, brać wszystkie ewentualności pod uwagę, tworzyć listy spraw, o których nie można zapominać, nawet gdy zrobimy to wszystko i wiele innych rzeczy, to nowa rzeczywistość nas zaskoczy. Tak mówi praktycznie każdy rodzić, bo najpierw jest wielkie bum, jakby spadła bomba atomowa - radość, ale i strach, podniecenie, ale i niepewność, miłość pomieszana z bezsilnością, a później - chociaż wszystko się reguluje - to pojawiają się nowe wyzwania.

Nowy dzień przynosi niby to samo, ale jednak coś innego, bo dla małego dziecka ten krótki okres dziennej aktywności jest jak wielka przygoda, podróż w nieznane, czas trwający inaczej, niż u dorosłych. A dziecko z każdym kolejnym dniem rozwija się coraz szybciej, umie coraz więcej, a jego sprawność ruchowa jest lepsza. Tak więc, jeśli brzdąc wcześniej nie dosięgał do blatu w kuchni albo nie potrafił dostać się do zamkniętej szafki - to teraz już tak. Cały czas więc musimy trzymać rękę na pulsie, by maluch nie zrobił sobie krzywdy, a jednocześnie wprowadzić pewne rozwiązanie, żeby dom pozostał w jako takim ładzie.

Jak sprzątać, gdy w domu jest małe dziecko?

Dobry plan to podstawa - przeważnie nie sprząta się codziennie, przynajmniej gruntownie. Po prostu nie ma na to czasu. Wybiera się jeden dzień w tygodniu, najczęściej sobotę i wtedy można nadrobić te zaległości. Tak to wygląda w domu, gdzie nie ma dzieci, bo tam, gdzie one są, tam niekończące się pobojowisko, które wymaga rekonstrukcji. To oznacza, że sprzątanie stanie się zajęciem codziennym, szczególnie odkurzanie mycie podłóg będzie tym, na co każdego dnia trzeba poświęcić czas.

Z tego względu musimy zaplanować, co, jak i kiedy - przykładowo, o jakiej porze zabieramy się za sprzątanie kuchni, a jaki jest najlepszy czas na doprowadzenie do porządku pokoju gościnnego. Korzystnie wykonywać pewne czynności, gdy dziecko śpi. Dobrą praktyką jest sporządzenie elastycznego harmonogramu z listą zadań, dzięki czemu łatwiej będzie nad wszystkim zapanować.

Jak utrzymać czystość w domu?

Co oznacza, aby sprzątać na bieżąco, bo to sprawi, że prace porządkowe będą łatwiejsze, zajmujące mniej czasu. Przykładowo nie będziemy musieli męczyć się z kilkudniowym brudem w kuchni lub łazience, bo będzie po prostu mniejszy. Może na początku nie docenimy zalet takiej systematyczności, ale po pewnym czasie, gdy robota przysłowiowo nie “zwali” nam się na głowę w jednym czasie, zobaczymy, że to popłaca. Na pewno nie będzie łatwo, bo ciężko z dnia na dzień zmienić swoje nawyki, ale warto wziąć się w garść i zacisnąć zęby. Podstawą zaś jest postawa, aby nie odkładać czegoś na bliżej nieokreślony czas, co można zrobić od razu, bo późniejszy nawał zadań będzie trudny do ogarnięcia. A nawet jak sobie z nim poradzimy, to będziemy potwornie zmęczeni.

Dziecko przy odkurzaczu

Roboty, czyli jak sprzątać, mając dziecko?

Do dyspozycji jest tak wiele nowoczesnych udogodnień?! Wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć, jak technologia poszła do przodu i jak dziś mamy dużo możliwości, by ułatwić sobie pracę. Nasi dziadkowie czy rodzice mogli tylko o tym pomarzyć. Zwłaszcza że mówimy o sprzętach, których nie używamy od czasu do czasu, nie kupujemy ich, “bo moda”, a później stoją nieużywane…

Tutaj mamy do czynienia z urządzeniami, które pomagają w codziennej pracy, jak robot odkurzacz czy robot myjący podłogi. Z tradycyjnymi sprzętami mają tylko tyle wspólnego, że odpowiadają za wykonanie tych samych zadań, robią natomiast to lepiej, szybciej, a do tego samodzielnie. A my w tym czasie możemy albo odpoczywać, albo wykonywać inne zadania, bądź poświęcić czas dziecku. Na rynku znajdziemy dużo różnych modeli takich nowoczesnych odkurzaczy - droższych, jak IRobot Roomba 965 czy tańszych, ale równie niezawodnych - Robojet Air AH-157. Każdy rodzic więc, aby oszczędzić swój czas i siły, powinien pomyśleć nad taką opcją.

Nowoczesne roboty, czyli jak zadbać o dom, w którym mieszka dziecko?

I na koniec pewna rada, która może sprawiać problemy osobom, które przyzwyczajają się do rzeczy, mówiąc o nich: “a to się może jeszcze do czegoś przyda?”. Gromadzenie zbędnych bibelotów prowadzi do jednego - do zmniejszenia naszej życiowej przestrzeni, co w konsekwencji sprawia, że mamy więcej do sprzątania. Może więc i to nie łatwe, ale warto co jakiś czas wyrzucić stare ubrania, a także pozbyć się przedmiotów, które nie służą do niczego innego, jak do łapania kurzu.

Podsumujmy: liczy się planowanie, systematyczność i regularność, brak sentymentów do zbędnych rzeczy, a wszystko to wzmocnione nowoczesnymi urządzeniami, które zdecydowanie ułatwiają zapanowanie nad porządkiem w mieszkaniu. Pamiętając o tych kilku radach, zawsze będziemy o te parę kroków do przodu, a pomysły naszego urwisa nie zakłócą naszego przemyślanego, dobrego planu.

pixel