Jak przygotować przestrzeń do sprzątania przez robota sprzątającego?

2022-04-11
Jak przygotować przestrzeń do sprzątania przez robota sprzątającego?

Roboty sprzątające zmieniły całkowicie sposób, w jaki dbamy o czystość swoich mieszkań. Nie jesteśmy już zmuszeni wziąć na własne barki wszystkich, nawet najbardziej nielubianych i niewdzięcznych obowiązków, ponieważ w wielu zadaniach wyręczają nas te nowoczesne urządzenia. Żeby jednak mogły służyć nam bez przeszkód, skutecznie odkurzając i myjąc podłogi, powinniśmy im w tym trochę pomóc, przygotowując przestrzeń do sprzątania. Jak to zrobić? O czym pamiętać?

Jak działa robot sprzątający?

Robot do sprzątania wyposażony jest w czujniki i kamery, dzięki którym skanuje on pomieszczenie i wykrywa brud. To nic innego jak automatyczny odkurzacz nowej generacji przystosowany do efektywnego odkurzania i mycia praktycznie każdego rodzaju podłogi. Działa bezprzewodowo, sam się ładuje. Jeśli wyczerpie się bateria, wraca do stacji dokującej, by na nowo się “posilić” energią. Brud (za pomocą szczotek) trafia do plastikowego pojemnika, w którym - co niezwykle istotne z punktu widzenia komfortu użytkowania i ekologii - nie trzeba stosować plastikowych worków. Większość modeli, jak robot Roomba, komunikuje się ze smartfonem za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth, co pomaga w ich bezproblemowym sterowaniu.

Sprzątanie mieszkania przez robota - jak przygotować przestrzeń?

Chociaż robot sprzątający to nowoczesne urządzenie, które jest naszpikowane intuicyjnymi funkcjami, między innymi pomagającymi omijać przeszkody, to trzeba zapewnić mu dogodne środowisko do maksymalnego wykorzystania swoich możliwości. W przeciwnym wypadku nie pokaże on pełni potencjału, przez co pomieszczenie nie zostanie dokładnie posprzątane. Żeby więc sprzątanie przez robota sprzątającego były efektywne, musimy wykonać kilka czynności, by przygotować przestrzeń.

Przede wszystkim należy usunąć różne drobiazgi, takie jak resztki śmieci, które może i nie są widoczne na pierwszy rzut oka, lecz mocno utrudniają pracę robotowi, szczególnie jak ów drobiny dostaną się pomiędzy szczotki i zablokują ich pracę. Tak samo postąpmy w przypadku większych przedmiotów, jak zabawki, buty i inne tego rodzaju przedmioty. Jak wspomnieliśmy, choć robot sprzątający mieszkanie został wyposażony w czujniki pozwalające ominąć mu te przeszkody, i tak byłoby w tym wypadku, lecz wydłużyłoby to jego pracę, a co gorsza - mogłoby sprawić, że sprzątanie będzie mniej precyzyjne. O czym dodatkowo pamiętać?

Warto postawić krzesła na stole, bo tu - tak samo jak w poprzednim przypadku - pozostawione na podłodze będą przeszkadzać w efektywnym sprzątaniu. Koniecznie też zabezpieczmy kable, które znajdują się na podłodze. Nowoczesne roboty mają czujniki wykrywające przewody, lecz dla pewności lepiej je usunąć.

Co zrobić, żeby robot sprzątający odkurzał efektywnie i bezpiecznie?

Wiele zależy tu od tego, jakie meble są w pomieszczeniu i jak są rozlokowane. Duże znaczenie ma też kształt danego wnętrza. Jak więc widać, to dość mocno indywidualna sprawa, lecz pewne uniwersalne rady sprawdzają się zawsze. Wspomnieliśmy już we wcześniejszym akapicie o tym, w jaki sposób przeszkadzają krzesła i co należy z nimi zrobić. Napisaliśmy też o tym, jak kłopotliwe mniejsze śmieci i większe przedmioty, wspomnieliśmy też o schowaniu kabli. Pamiętajmy jednak, że aby praca robota była maksymalnie wydajna - zarazem skuteczna i bezpieczna, powinniśmy też zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy.

Dużo kłopotu mogą sprawić włochate i grube dywany, choć tak naprawdę najwięcej zależy tu od klasy robota sprzątającego. Tańsze modele mogą sobie nie poradzić z tym zadaniem, zwłaszcza gdy dywan ma długie włosie. Lepiej więc zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, jak wspomniane już wcześniej roboty Roomba. Sporym problemem może być też opadająca na podłogę narzuta na łóżko, dlatego nim pozwolimy urządzeniu pracować, oceńmy, czy pozostaje ona na łóżko. To tym bardziej ma znaczenie, jak robot wjeżdża pod łóżko i odkurza przestrzeń pod nim.

Ważną kwestią, mającą wpływ na efektywność i bezpieczeństwa, jest też ograniczenie obszaru odkurzania - służy do tego aplikacja, w której możemy to określić. Wystarczy zaznaczyć na stworzonej mapie pomieszczenia obszar roboczy, dzięki czemu robot będzie czyścił podłogę tylko tam, gdzie mu to wskażemy. W ten sposób też można ustawić tzw. wirtualne ściany, żeby urządzenie nie opuszczało danego pokoju.

W jakim mieszkaniu robot sprzątający się nie sprawdzi?

Właściwie sprawdzi się w zdecydowanej większości przypadków, gdyż to bardzo uniwersalny sprzęt. Oczywiście, wiele zależy od jakości urządzenia. Niektóre modele mogą sobie nie poradzić na przykład z niektórymi powierzchniami, jak wspomniane wcześniej gęste dywany. W tej sytuacji robot może pominąć niektóre zabrudzenia, przez co to zadanie spocznie na naszych barkach. Wniosek z tego jest taki, że lepiej zainwestować w lepszy sprzęt, dla którego nie ma przeszkód w efektywnym czyszczeniu powierzchni, nawet jeśli za taki model musimy zapłacić trochę więcej.

Podsumowując, przygotowanie przestrzeni do sprzątania dla robota nie wymaga wiele trudu. Trzeba po prostu pamiętać o kilku zasadach. Zdecydowanie warto się do nich stosować, dzięki czemu urządzenie, zarówno robot odkurzacz, jak i robot myjący podłogi usunie dokładnie wszelkie zabrudzenia, pozostawiając podłogę w nienagannej czystości.

pixel