IRobot Roomba - porady dotyczące użytkowania

2019-09-10
IRobot Roomba - porady dotyczące użytkowania
Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu roboty sprzątające uważane były za urządzenia jedynie dla nielicznych, dzisiaj goszczą w coraz większej ilości domów. Głównie przez to, że wśród różnych modeli można znaleźć także te, których cena nie odstrasza. Widoczne jest to szczególnie wśród renomowanych marek, które oferują zarówno profesjonalne, najnowocześniejsze technologicznie modele, jak i wersje budżetowe, wyposażone we wszystko, co ważne, aby mieszkanie lśniło. Firmą zapewniającą taki wybór jest iRobot Roomba. Niezależnie jednak od tego, na jaki produkt nas stać, musimy z taką samą mocą o niego dbać. Poznajmy więc najważniejsze porady dotyczące użytkowania.

Robot sprzątający zamiast zwykłego odkurzacza? Czemu nie!

Roboty sprzątające powoli, acz sukcesywnie zdobywają swoją silną pozycję w naszych mieszkaniach, zastępując tradycyjne odkurzacze i zestawy myjące podłogi, czyli mopy z wiadrem. W przeszłości nikt nie myślał, że nastąpi to tak szybko, lecz obecnie stajemy przed nie lada dylematem, zadając sobie pytanie: czy porzucić dawne przyzwyczajenia i kupić robota odkurzacza, czy jeszcze trochę się wstrzymać?

Ci, co odrzucają taką myśl, robią to przeważnie z jednego powodu - ceny, lecz zmieniają zdanie, gdy widzą, że nie ma się czego bać, bo koszt zakupu robota sprzątającego wcale nie przeraża. Idealnym przykładem takie modele jak iRobot Roomba 606 czy 695. To samo powiemy o robotach z serii 700 jak Roomba 782e. Nie zapominajmy jednocześnie, że roboty sprzątające to całkiem nowe urządzenia dostępne dopiero od kilku lat, z tego względu często nie wiemy, jak o nie dbać. A przez złą eksploatację mogą nie zapewniać odpowiedniej wydajności i być podatne na szybsze zużycie.

Najważniejsze to regularnie czyścić robota - już po paru cyklach pracy w warunkach, w których występują różne zanieczyszczenia (pył, brud, włosy itp.), co zapobiegnie niespodziewanym awariom i utrzyma go w dobrej kondycji. Na co więc koniecznie zwrócić uwagę?

Czyszczenie szczotek i filtrów - pamiętajmy o regularności

Szczotki (główne i boczne) odpowiadają za to, jak intensywnie będzie znikać brud. Nie mogą być więc obarczone pozostałościami po wcześniejszych cyklach czyszczenia. Oznacza to, że należy regularnie doprowadzać je do porządku, najlepiej co 2-3 przejazdy. Jeśli zaś mamy zwierzęta musimy robić to jeszcze częściej - za każdym razem. Sierść naszych pupili jest wszędzie i to w ogromnych ilościach, nie możemy więc tego zlekceważyć, bo odbije się to na kondycji urządzenia.

Żeby oczyścić szczotki główne, powinniśmy wyjąć je z robota. Doskonale do tego zdania nadaje się specjalne narzędzie, które w swojej ofercie posiada iRobot. Po pewnym czasie łożyska szczotki ulegną zużyciu - warto sprawdzić, czy to już czas i trzeba wymienić je na nowe.

Bezwzględnie po każdym użyciu robota sprzątającego iRobot Roomba powinniśmy wyczyścić filtry. Zapobiegnie to bowiem sytuacji, że zbierze się na nich gruba warstwa kurzu. W tym celu powinniśmy opróżnić pojemnik na kurz, lecz nim to zrobimy - najpierw wyjmijmy filtr powietrza. Można też delikatnie i kilkukrotnie stuknąć filtrem o obudowę kosza. Dobrym sposobem jest także użycie sprężonego powietrza, jak również wody, lecz w tej sytuacji musimy pamiętać, aby dobrze wysuszyć filtr przed ponownym włożeniem go do kosza. Jeśli o to nie zadbamy i zamontujemy mokre akcesorium, możemy spodziewać się najgorszego - nawet uszkodzenia urządzenia.

Gruntowne porządki

Jeśli chcemy, aby nasz Robot Roomba pozostawał w doskonałej kondycji przez cały czas, nie zapominajmy, że poza regularnym czyszczeniem musimy też zatroszczyć się o gruntowny przegląd, który powinniśmy przeprowadzić raz w tygodniu. Wystarczy kilka minut, by wykonać dokładniejszą konserwację, co zaprocentuje na przyszłość. Jakie zadania wykonać?

• Przede wszystkim wyciągnijmy szczotkę główną wraz z łożyskiem i używając narzędzia do czyszczenia, wyczyśćmy ją z sierści i włosów. To ważne, bo często nawijają się one na szczotkę, powodując opór, co może się skończyć uszkodzeniem silnika;

• Zadbajmy też o koło środkowe - wyciągnijmy je wraz z podstawką i oczyśćmy na tyle dobrze, aby zaczęło kręcić się bez oporu, całkowicie swobodnie;

• Rzadziej, na przykład raz w miesiącu, postarajmy się przeznaczyć czas, aby dokonać pełnej konserwacji robota odkurzacza. W tym celu odkręćmy 4 śrubki znajdujące się na obwodzie urządzenia - tak zdemontujemy dolną pokrywę. Skupmy się na obszarze pod szczotką boczną, bo tam najczęściej zbiera się dużo brudu. Do tego zadania wystarczy sucha szmatka na kurz lub sprężone powietrze.

Dobre praktyki - o czym szczególnie pamiętać?

• Robot zawsze powinien być podłączony do prądu! Bardzo ważne, aby urządzenie w trakcie przerw od pracy stało na bazie ładującej, bo zwiększa to wydajność oraz żywotność akumulatora. Dobrze też sprawdzać, czy diody na stacji ładującej świecą się światłem ciągłym;

• Nie czekajmy z filtrami - zmieniajmy je co 2-3 miesiące. Wymiana filtrów zapewnia nie tylko zwiększenie skuteczności czyszczenia, ale też ograniczenie ilości zanieczyszczeń: kurzu, alergenów i innych pyłów;

• Nie powinniśmy też za długo zwlekać z wymianą akumulatora, choć okres jego żywotności jest dość długi, bo wynosi od 2 do 3 lat (w zależności od eksploatacji);

• Regularnie wymieniajmy też szczotki boczne, które w ogromnym stopniu narażone są na eksploatację, znacznie mocniej niż szczotki główne.

Zakup robota odkurzacza to pierwszy krok do tego, by zapewnić sobie komfort, bo nie będziemy już tak jak wcześniej skazani na wykonywanie znienawidzonego zadania - sprzątania podłóg. Mimo tej wygody musimy regularnie dbać o nasz sprzęt, co zapewni jego długą żywotność i wysoką efektywność.
pixel