Dlaczego warto zainwestować w hulajnogę elektryczną? Jak ją wybrać?
2020-02-17
Pędzące po chodnikach, ścieżkach rowerowych, a niekiedy i ulicach hulajnogi elektryczne nie budzą zdziwienia, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie istnieją wypożyczalnie tego typu sprzętu. Wpisały się w ten krajobraz, stając się obok innych środków transportu - samochodów, autobusów, tramwajów i rowerów, kolejnym ciekawym sposobem na szybkie dotarcie do celu. Wiele osób tak sobie ceni tę możliwość, że zamiast wypożyczać, decyduje się na zakup własnej hulajnogi. Może i my się zastanawiamy, ale nie wiemy, czy warto? Dlaczego to dobry pomysł? A jeśli tak, to, jak ją wybrać? Na co zwracać uwagę?
Dlaczego warto - czyli słów kilka o zaletach elektrycznych hulajnóg
Bez dwóch zdań - hulajnogi elektryczne zdominowały miejską przestrzeń, wzięły ją nie siłą czy podstępem, ale swoim urokiem, prostotą obsługi i mobilnością. Są nie tylko ładne, przypominające z czasów dzieciństwa tradycyjne modele, lecz również bardzo wdzięczne dla każdego, kto chce, ot tak, z nich skorzystać. Nie trzeba do tego specjalnie się przygotowywać, bo ich obsługa i kierowanie nimi jest naprawdę proste. Wspaniale sprawdzają się w przemierzaniu dłuższych tras w mieście, dzięki czemu sprawnie omijamy korki, a przy tym nie męczymy się, jak na przykład na rowerze.
Co równie ważne, hulajnogi elektryczne są bardzo ekologiczne, ponieważ nie produkują spalin, charakteryzują się też praktycznie zerową emisją hałasu, co w głośnych, pełnych samochodów, miastach, ma ogromne znaczenie. Ogromną zaletą też jest to, że z łatwością można je zabrać do komunikacji miejskiej, czy schować do bagażnika samochodu.
Kupujemy hulajnogę elektryczną? Oceńmy następujące parametry!Jak widzimy, hulajnoga elektryczna ma wiele mocnych stron, nim jednak ją kupimy, warto, abyśmy zwrócili uwagę na szereg parametrów. Dzięki tej analizie zyskamy pewność, że wybrany przez nas model rzeczywiście spełni nasze oczekiwania.
- Jaka moc?
W pierwszej kolejności sprawdźmy moc silnika, bo im mocniejszy, tym lepiej, co zapewnia wyższe osiągi. Oczywiście, jeśli kupujemy sprzęt dla dziecka, lepiej, aby ta moc nie była zbyt duża, czym ograniczymy ewentualne niebezpieczne zdarzenia. Najpopularniejsze urządzenia na rynku wyposażone są w silniki 250W, 350W oraz 500W, choć dostępne są też modele z 2 silnikami o mocy 800W, co zapewnia aż 1600W. Związane jest to również z innym parametrem - maksymalną prędkością. W przypadku dzieci nie powinna ona być zbyt duża, bo to po prostu niebezpieczne. Dorosłym spokojnie wystarczy sprzęt, który maksymalnie osiąga do 40 km na godzinę.
- Rozmiar i waga
Hulajnoga elektryczna nie powinna być zbyt ciężka, gdyż jest trudniejsza w transporcie. Warte uwagi są składane modele, ponieważ ich gabaryty, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, możemy szybko ograniczyć niemalże do minimum. Przy okazji oceńmy też rozmiar kół. Dla dzieci lepiej, jak są małe, bo łatwiej się na nich jeździ. Duże - mimo że bardziej amortyzują wszelkie nierówności (jakich w mieście nie brak), to sprawiają jednocześnie, że jazda jest mniej komfortowa.
Koniecznie też sprawdźmy maksymalne obciążenie interesującego nas sprzętu. Nigdy nie można przekraczać dopuszczalnej maksymalnej wartości, ponieważ to ryzykowne, co może przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji hulajnogi, ale też znacznie poważniejszych konsekwencji związanych z ewentualnym wypadkiem.
- Czas pracy baterii - ile wytrzyma hulajnoga?
Nie zapominajmy, że hulajnoga elektryczna ma tego rodzaju wadę, że do funkcjonowania potrzebuje ciągłego zasilania. To szczególnie istotne, jak zamierzamy się na niej poruszać między odległymi od siebie punktami. W tym celu musimy mieć pewność, że sprzęt został wyposażony w mocny akumulator, zapewniając dłuższy czas pracy. Ten parametr nie jest aż tak istotny, jak zamierzamy traktować hulajnogę typowo rekreacyjne, na przykład korzystając z niej, by pojeździć w parku.
- Nie zapominajmy o sprawdzeniu hamulców
Podobnie jak w każdym innym pojeździe, także w hulajnodze elektrycznej zwracajmy uwagę na jakość hamulców. Do dyspozycji są ich dwa rodzaje - jeden zamontowany w rączce kierownicy, kolejny w podeście hulajnogi, czyli tak jak w przypadku klasycznych modeli. Pamiętajmy, aby zawsze je sprawdzać przed wyruszeniem w podróż, co ograniczy wystąpienie przykrych zdarzeń drogowych - wypadków, potrąceń itd.
- Co dodatkowo?
Oferta różnych modeli hulajnóg elektrycznych jest coraz większa, także tych, które zapewniają opcje dodatkowe. Dość popularne są modele z siodełkiem, dzięki czemu sprzęt przypomina niewielki skuter. To niezwykle komfortowe rozwiązanie zwłaszcza na dłuższych trasach. Zwraca również uwagę hulajnoga z wysuwanymi platformami pod stopy, zapewniając jazdę w pozycji idealnie na wprost kierunku jazdy (a nie pod lekkim skosem), inaczej więc niż na klasycznej hulajnodze.
Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w hulajnogę elektryczną to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza jak mieszkamy w dużym mieście i zależy nam na dostępie do szybkiego, wygodnego środka transportu. Zamiast stania w korkach - wskakujemy na to niepozorne urządzenie i zmierzamy do celu!