Czy warto kupić stację parową? Podpowiadamy!

2021-05-11
Czy warto kupić stację parową? Podpowiadamy!

Prasowanie ubrań to dość żmudny i czasochłonny proces, który można przyśpieszyć, stosując nowocześniejszy niż żelazko sprzęt - stację parową. Czy rzeczywiście warto ją kupić? Podpowiadamy!

Na początku było żelazko...

Żelazko ma długą historię - pojawiło się już w VIII wieku. Oczywiście, nie wyglądało jak współczesne modele. Były to rondle zawierające rozpalone węgle. Od początku prasowanie sprawiało problemy ze względu na sposób nagrzewania. Mimo że próbowano różnych sposobów (na przykład kładziono je na piecu kuchennym), ciężko było utrzymać na dłużej jego wysoką temperaturę. W efekcie prasowanie trwało bardzo długo! W późniejszym czasie ulepszono je, umieszczając nad stopą żelazka małe palenisko na węgiel drzewny. To unowocześnienie miało jeden poważny mankament - łatwość przypalenia prasowanego materiału. Czasem tak się działo, ponieważ z palącego się węgla “wyskakiwały” iskry, przez co ubranie po prasowaniu było dziurawe, nie mówiąc już o tym, że też mocno wygniecione. Żeby temu zapobiec, zamiast węgla stosowano blok metalu (tzw. dusza), który wcześniej nagrzewano i umieszczano w środku żelazka.

Dopiero wraz z nastaniem elektryczności żelazka stały się urządzeniami całkiem nowej jakości, bo szybko i trwale nagrzewały się za pomocą łuku elektrycznego. Kolejnym ważnym udoskonaleniem były żelazka z regulacją temperatury, co pozwoliło dopasować ją idealnie do każdego, nawet delikatnego, materiału. Prawdziwą rewolucją stały się jednak żelazka parowe - nie tylko ułatwiły pracę, ale raz na zawsze wyeliminowały ryzyko, że ubrania podczas prasowania zostaną przypalone. Poznajmy stacje parowe i przekonajmy się, dlaczego warto stać się jej posiadaczem!

Stacja parowa - co to takiego?

Stacją parową (nazywana też generatorem pary) określamy nowoczesny, specjalny rodzaj żelazka, który prasuje szybciej i lepiej za sprawą wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem pary wodnej. Pozwala to na lepszą penetrację i wygładzenie tkaniny. Chociaż stacje parowe w przeszłości wykorzystywane były tylko przez profesjonalistów - krawców i podczas większych, komercyjnych wydarzeń (np. pokazy mody), to współcześnie coraz więcej osób może sobie pozwolić, by zakupić ten sprzęt, zamiast tradycyjnego żelazka.

Nie ulega wątpliwości, że generatory pary prasują lepiej, są wydajniejsze i dokładniejsze, lecz jednocześnie trzeba przeznaczyć na ich zakup większą ilość pieniędzy. Niemal pewne jest, że za tego rodzaju sprzęt zapłacimy minimum ponad 1000 złotych, ale zdecydowanie warto o tym pomyśleć.

Jednym z bardziej budżetowych modeli jest stacja parowa EOLO AV02. Składa się z komponentów najwyższej jakości: szczotki parowej do pionowego prasowania, miedzianego, oszczędzającego energię 2-litrowego zbiornika i zewnętrznej powłoki odpornej na osiadanie kamienia. Sprzęt został wyposażony w precyzyjne czujniki pomiarowe (termostat, elektrozawór pary, zawór maksymalnego ciśnienia), dzięki czemu działa bez zarzutu, a jednocześnie gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo.

Stacja parowa - jak działa?

Chociaż stacja parowa ma to samo przeznaczenie, co żelazko, to jej sposób działania różni się dość mocno od tego tradycyjnego urządzenia, bowiem para nie jest wytwarzana wewnątrz urządzenia prasującego, lecz ma to miejsce w specjalnym bojlerze. Tam generowana jest pod wysokim ciśnieniem, co zapewnia jeszcze większą skuteczność prasowania. Warto pamiętać, że jednym z głównych elementów stacji parowej jest duży zbiornik na wodę, który w przypadku niektórych modeli został tak skonstruowany, że można go uzupełniać w trakcie prasowania. Jak sama nazwa wskazuje, w stacji parowej to para odpowiada za wygładzanie tkanin. Ciężar i temperatura nie mają tu żadnego znaczenia, jak ma to miejsce w tradycyjnych żelazkach. Ten mechanizm zapewnia, że ubrania dłużej zachowują lepszą jakość, głównie z tego powodu, że materiał nie ulega tak szybkiemu wytarciu pod wpływem mechanicznego nacisku.

Stacja parowa - dlaczego warto?

  • Warto zainwestować w stację parową, bo sprzęt ten cechuje się wieloma zaletami. To przede wszystkim ogromna oszczędność czasu, ponieważ ubrania są prasowane wydajniej przy mniejszym nakładzie sił. Odnosi się to do każdego rodzaju materiału, nawet jak jest on złożony lub sztywny, bo para skutecznie go wygładza.
  • Ogromnym plusem jest także łatwość prasowania. Nie musimy ciągle sprawdzać parametrów żelazka i dobierać ich pod kątem każdej tkaniny, gdyż stacja parowa ze względu na swój sposób działania traktuje je wszystkie z odpowiednią skutecznością i wyczuciem.
  • To jednocześnie sprawia, że generatory pary są bezpieczne dla tkanin. Nie ma ryzyka, że przez zły dobór parametrów prasowania materiał ulegnie uszkodzeniu. Para jest odpowiednia zarówno dla ubrań delikatnych, jak i kreacjach o bardziej zdobnych krojach.
  • Istotne funkcje dotyczą również odświeżania i dezynfekcji. Generator pary skutecznie usuwa drobnoustroje i pozostałości po środkach czyszczących. Eliminuje też nieprzyjemne zapachy.
  • Bardzo dużym ułatwieniem jest opcja prasowania w pionie, która umożliwia wygładzenie zawieszonych na wieszakach płaszczy i marynarek, ale też zasłon oraz kotar.

Zdecydowanie warto kupić stację parową, by pożegnać się raz na zawsze ze żmudnym, zajmującym prasowaniem.

pixel