Czy robot z funkcją mycia to dobry pomysł?

2022-01-04
Czy robot z funkcją mycia to dobry pomysł?

Nowoczesne urządzenia sprzątające szturmem zdobywają rynki światowe. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie coraz więcej osób decyduje się na inteligentne roboty sprzątające. W sprzedaży są dostępne różne modele, także z funkcją mycia. Czy zakup takiego robota to dobry pomysł? Zastanówmy się nad tym!

Nieocenione w codziennych porządkach - roboty sprzątające

Odkurzacze automatyczne zrewolucjonizowały codzienne życie, sprawiając, że jest ono wygodniejsze, bo pozostaje nam więcej czasu na ciekawsze, niż sprzątanie, zajęcia. Roboty sprzątające nie wymagają naszej uwagi, są w pełni samodzielne, wykonując swoje porządkowe zadania z maksymalną skutecznością. To zdecydowanie inny komfort, niż w przypadku tradycyjnych urządzeń sprzątających, gdyż do ich obsługi potrzeba naszego udziału, co wpływa na zmęczenie i zabiera dużo czas. Roboty odkurzacze z funkcją mycia zwalniają nas z przykrych domowych obowiązków. Troszczą się o to, by w każdym pomieszczeniu podłoga była lśniąca - dokładnie odkurzona i umyta.

Są tak skonstruowane, by dokładnie namierzyć każdą drobinkę brudu, szybko ją usuwając. Pomagają im w tym liczne programy i funkcje, którymi nowoczesne roboty sprzątające są naszpikowane. Wystarczy je tylko uruchomić, i właściwie nic więcej nie musimy robić, bo maszyna wie, jakie ma zadania.

Dlaczego warto zainwestować w robota myjącego podłogi?

Robot z funkcją mycia podłóg to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla każdego, kto poza odkurzaniem chce mieć też pewność, że podłogi zostaną dokładnie umyte. Przeważnie większość znanych i szanowanych marek produkujących nowoczesne roboty oferuje modele z funkcją mycia, więc nie powinniśmy mieć problemu, by wybrać interesujący nas produkt. Robot ma nieduże rozmiary, więc bez problemu dostanie się w każde, nawet najtrudniej dostępne, miejsca, na przykład pod meblami.

Trzeba pamiętać, że choć roboty, o czym już wspominaliśmy, są samodzielne i nie potrzebują naszej ingerencji, to przed odkurzaniem oraz myciem, powinniśmy usunąć z podłogi niepotrzebne rzeczy jak buty, zabawki, krzesła itp. To zdecydowanie ułatwi mu pracę. Jeśli jednak natrafi na taką lub inną przeszkodę, zgrabnie ją ominie, nie przestając pracować. Dzięki specjalnym czujnikom nie ma ryzyka, że sprzęt spadnie ze schodów lub w inny sposób zrobi sobie krzywdę. Urządzenie jest tak skonstruowane i zaprogramowane, że samo przygotowuje plan sprzątania, przygotowując mapę pomieszczenia. Odtwarza ją za każdym razem, gdy włączamy robota.

Funkcje czyszczenia - jakie są dostępne?

Większość nowoczesnych robotów myjących podłogi korzysta z dwóch najważniejszych funkcji czyszczenia. Jedną z nich jest ścieranie podłogi na sucho, za co odpowiada moduł odkurzania i zmiatania podłogi. Drugą ścieranie na mokro, a więc mopowania. Wybierając mopowanie, wystarczy do zbiorniczka nalać wodę plus odrobinę detergentu (wedle uznania). Do podstawy należy zamontować ściereczkę wielokrotnego użytku z mikrofibry. Już podczas jednego cyklu robot jest w stanie posprzątać aż 150 metrów kwadratowych podłogi! Warto wiedzieć, że dostępne są też roboty myjące podłogi za pomocą pary wodnej. To ciekawe rozwiązanie, ale nie dla każdego, ponieważ nie nadają się one na olejowane parkiety. To też dość niebezpieczne urządzenie, jeśli w pobliżu przebywają dzieci.

Co ocenić przed zakupem?

Wiemy już, jak działa robot myjący podłogi. Dowiedzieliśmy się również, że warto go kupić, lecz żeby być zadowolonym z zakupu, powinniśmy dokładnie “prześwietlić” interesujący nad model. Weźmy pod uwagę kilka najważniejszych czynników.

  • Na początek trzeba uwzględnić metraż mieszkania, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często zamierzamy sprzątać podłogi. To pozwoli nam dobrać jak najbardziej wydajne urządzenie, które pracuje odpowiednio długo na jednym ładowaniu.
  • Trzeba też ocenić, ile czasu zajmuje ładowanie. Przeważnie wynosi od 7 godzin (wyższej jakości urządzenia) do 12 godzin (roboty o gorszych akumulatorach).
  • Kolejnym ważnym parametrem są tryby robota. W jakie został wyposażony? Jeśli chcemy, aby praca przebiegała bez przeszkód, to zdecydowanie musi mopować, zamiatać, ale i mieć funkcję intensywnego mycia, co przydaje się zwłaszcza w przypadku uciążliwych zabrudzeń.
  • Równie istotne są czujniki, które decydują o efektywności pracy i bezpieczeństwa urządzenia. Gwarantują, że robot nie tylko sprawnie wykona swoją pracę, ale i ominie wszelkie przeszkody.
  • Nie zapominajmy też sprawdzić, jaki hałas generuje robot. Mimo że urządzenie może pracować o każdej porze, nawet jak nie ma nas w domu, to jednak powinniśmy być przygotowani na to, że nie zawsze tak będzie. A przecież przebywając w mieszkaniu, chcemy mieć maksymalny komfort, wolny od wszelkich hałasów. W tym celu oceńmy poziom jego decybeli. Nie powinien przekraczać wartości 60-70 dB.
  • Warto też zwrócić uwagę na dozowanie wody. W sprzedaży dostępne są modele wyposażone w pojemnik na wodę grawitacyjny lub z elektronicznym dozowaniem wody. Pierwszy z nich ma prosty sposób działania. Zgodnie z prawem grawitacji, woda regularnie nasącza część mopującą. Ta prostota działania ma jednak swoje słabe strony, wynikające z tego, że mop, owszem, nawilża się, ale także wtedy, gdy robot nie pracuje. Znacznie lepiej na tym tle wypada dozowanie elektroniczne. Dzięki zamontowanej pompce można regulować dopływ wody, a nawilżenie działa tylko podczas pracy urządzenia.

Kupno robota to nie dobry, a bardzo dobry pomysł, ale jak napisaliśmy powyżej - nim wybierzemy jakiś model, oceńmy jego najważniejsze parametry. Zagwarantuje nam to pełne zadowolenie z zakupu.

pixel