Alergia a odkurzacz parowy i oczyszczasz powietrza

2019-03-01
Alergia a odkurzacz parowy i oczyszczasz powietrza
Podstępna, bezlitosna i ciężka do zwalczenia - taka jest alergia. Osoby cierpiące na wywołane przez nią objawy wiedzą, jak to nierówna walka, bo nie jest to wróg, którego łatwo można namierzyć i zniszczyć. Wręcz przeciwnie - uczulające drobinki kurzu znajdują się w niezliczonej ilości miejsc, chowając się w najmniejszych zakamarkach, okopując się między książkami, za meblami, ścieląc sobie posłanie na miękkim dywanie. Sfrustrowani dochodzimy do wniosku, że jedynym sposobem na wygraną wojnę jest… pozbycie się wszystkiego, co przyciąga roztocze. Czy jednak taktyka “spalonej ziemi”, jest tu jedyna i właściwa? Oczywiście, że nie - to ostateczność, więc nie idźmy tą drogą. Zamiast tego, zainwestujmy w prawdziwie skuteczne bojowe środki na niewidzialnego przeciwnika - odkurzacz parowy i oczyszczacz powietrza!

Czego boją się patogeny?

Gdyby patogeny mogły mówić, czy choćby wydawać jakieś odgłosy, to w tym momencie ich paniczny krzyk powinien być dość mocno słyszalny. To nieprzyjemne towarzystwo - roztocza, grzyby, pleśnie i kurz - wie doskonale o tym, że wymienione sprzęty to początek ich końca, efektywne środki, które z jednej strony za pomocą odkurzacza parowego - wykurzą wszystkie uczulające drobinki, z drugiej nie pozwolą, aby wróg znów panoszył się po naszym mieszkaniu, co zapewnia oczyszczacz powietrza.

Nie tylko dla alergika

Odkurzacz parowy to niejako urządzenie pierwszej potrzeby alergika, który marzy o domu wolnym od uczulających pyłków. Nie tylko jednak w takiej sytuacji się sprawdza, bo to doskonałe rozwiązanie do każdego domu - sprzęt usuwający wszelkie zabrudzenia, pozostawiając podłogi czyste, a unoszące się powietrze pachnące świeżością. Co równie istotne, odkurzacz parowy nie potrzebuje żadnych środków chemicznych i detergentów, aby pozostawić wszystkie powierzchnie w doskonałym stanie.

Jak to możliwe, że jest tak skuteczny?

Wszystko za sprawą zasady działania, bo w takich urządzeniach ogromną rolę odgrywa zarówno siła ssania, jak i technologia czyszczenia parą wodną. W urządzeniu znajduje się zbiornik na wodę - podgrzania, zaczyna parować. Tak powstała para wodna - dosłownie i w przenośni - zmiękcza brud, powodując, że łatwo odchodzi od powierzchni. Pomaga tu też siła ssania, gdyż dzięki niej zanieczyszczenia szybciej trafiają do zbiornika na odpady. Możemy być pewni, że systematyczne korzystanie z odkurzacza parowego jak Eolo Motor Vapor to nie tylko usuwanie zwykłych zabrudzeń, ale także tych starych, zaschniętych, które ciężko zlikwidować innymi sposobami. To wreszcie pewność, że dzięki parze wodnej nie ostaną się w naszym domu żadne powodujące alergię - roztocza, bakterie i grzyby.

I-Robot Roomba kosz pojemnik AeroVac

Co równie ciekawe, odkurzacz parowy ma o wiele więcej możliwości niż równie chętnie wybierany (także do mieszkań alergików) - mop ponieważ poza podłogą, czyści dokładnie również inne powierzchnie: dywany, armaturę kuchenną i łazienkową, płyty grzejne, a nawet żaluzje. Jak więc widzimy, odkurzacz parowy to urządzenie o ogromnych możliwościach, ale żeby mieć z niego maksymalny pożytek, zwracajmy uwagę na to, co wybieramy. Na rynku bowiem znajdziemy wiele różnych opcji, jedne gorsze, drugie lepsze, warto więc wiedzieć, w co warto zainwestować. Polecamy szczególnie produkty firmy EOLO, jak model Motor Vapor LP03, który został m.in. wyposażony w wysokiej jakości dwufazowy silnik Ecopower, zapewniający ciągłe wytwarzanie potężnej siły ssącej przy jednoczesnym niskim zużyciu energii elektrycznej.

Co to takiego? Jak to działa?

Odkurzacz parowy jest absolutnie obowiązkowym wyposażeniem, żeby wykurzyć z domu wszystko, co uczula, wprowadzając do każdego pomieszczenia powiew świeżości. Aby jednak patogeny wyprowadziły się na dobre, warto pomyśleć o zakupie jeszcze jednego sprzętu - oczyszczacza powietrza. Nie przepusci żadnych zanieczyszczeń, bo zastosowany w nim mechaniczny filtr lub zestaw filtrów (przeważnie HEPA i aktywny węgiel), gwarantuje wysoką skuteczność w zwalczaniu pyłków, zarodników grzybów, sierści i lotnych związków organicznych. Wbudowany w urządzenie wentylator wymusza obieg powietrza, przez co dostaje się ono do oczyszczacza, gdzie następuje jego filtracja. W niektórych modelach - poza podstawowym zadaniem - zastosowano również dodatkowo nawilżanie i jonizację.

Co sprawdzić przed zakupem?

Rynek jest pełen ciekawych, wartościowych oczyszczaczy, ale nim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy zwrócić uwagę na określone parametry. 
  • Przede wszystkim, jak skutecznie - w ilu procentach - zatrzymywane są cząstki, których najbardziej chcemy się pozbyć;
  • W dobrej klasy oczyszczaczach znajdziemy filtr HEPA. Powinien cechować się odpowiednią klasą, co najmniej H10. Pamiętajmy, że im wyższe ma oznaczenie, tym pewność, że zatrzyma więcej zanieczyszczeń;
  • Istotna jest wydajność, co pokazuje, ile powietrza oczyścić może urządzenie w czasie godziny. Najczęściej określana w metrach sześciennych na godzinę, lecz czasem producenci podają inny wskaźnik - tzn. jaki metraż pomieszczenia może obsłużyć oczyszczacz;
  • Zwracajmy też uwagę na głośność urządzenia, bo choć ten parametr może początkowo wydawać się mało ważny, to po pewnym czasie zbyt głośna praca może wprowadzać w dyskomfort. Starajmy się kupić urządzenie emitujące jak najmniejszy hałas - wystarczy około 35 dB, chociaż w najlepszych ta wartość wynosi zaledwie 16 dB. Ani odkurzacz parowy, ani oczyszczacz powietrza nie wyleczą nas z alergii, ale zmniejszą w sposób znaczący patogeny powodujące nasze gorsze samopoczucie.
pixel