5 najlepszych robotów odkurzaczy, które musisz poznać
2018-08-10
Jak działa robot odkurzacz?
To widać od razu - roboty odkurzające są znacznie mniejsze od standardowych modeli. Po włączeniu zaczynają sobie “spacerować” po mieszkaniu, to znaczy przemieszczać się po nim w poszukiwaniu zabrudzeń. Są inteligentne, gdyż zostały wyposażone w specjalne oprogramowanie pozwalające im na orientację w przestrzeni. To dzięki temu mogą planować drogę, a więc omijać przedmioty, które wyrosną na ich trasie. Co ważne, do działania nie potrzebują kabla, ponieważ są zasilane akumulatorem, który co jakiś czas trzeba podładować.
Niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, zawsze oceniajmy:
- Jaka jest pojemność akumulatora - najkorzystniej, gdy jest duży, ale nie tylko to jest tu istotne, bo równie ważne jest, ile wynosi czas pracy na jednym ładowaniu. Poniżej jednej godziny to za mało, od 60 do 120 minut to już wynik optymalny, a powyżej 120 rewelacyjny.
- Jaka jest objętość pojemnika na odpadki - jak już wiemy, roboty odkurzające nie są zbyt duże, a więc i pojemnik taki nie będzie. Chociaż na rynku znajdziemy wiele różnych opcji, to lepiej celować w wielkość od 0,7 do 1 litra (albo powyżej).
- Jaka jest moc silnika - ten parametr odpowiada oczywiście za siłę (także ssania) i szybkość. To od tych wartości zależą tempo i energia pochłaniania kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń.
- W jakie czujniki został wyposażony robot - najważniejsze są te zbliżeniowe (dzięki nim ominie każdą przeszkodę), czujniki uskoku terenu (zatrzyma się zarówno przed schodami, jak i innymi spadkami terenu) oraz wykrywanie kurzu (wskaże miejsca szczególnie zabrudzone).
Wiemy już, co jest szczególnie ważne i co powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności. To absolutne minimum, jeśli chcemy wybrać prawdziwie niezawodny sprzęt. Poniżej przedstawimy modele, które nie dość, że cechują się wspomnianymi parametrami, to zapewniają coś więcej.
Ecovacs DEEBOT OZMO 930 - dotrze do każdego zakamarka!
Czego można oczekiwać od nowoczesnego odkurzacza? Przede wszystkim tego, że dotrze wszędzie tam, gdzie zalega brud. I wychodząc naprzeciw tym pragnieniom, model 930 został wyposażony w intuicyjną technologię SMART NAVI, która bezpiecznie skanuje, mapuje i planuje ścieżkę czyszczenia, aby zagwarantować możliwie najskuteczniejsze sprzątanie.
Łatwo się z nim porozumieć, zlecić mu zadania, które wykona ze stuprocentową precyzją. Dowodem jest mapa wizualna, która będzie sygnałem dla maszyny, co ma robić. Po jej wygenerowaniu i zeskanowaniu powierzchni domu, Deebot Ozmo 930 ustawi precyzyjną trasę oczyszczania, idealnie dopasowaną do otoczenia. Robot rozpoznaje, czy ma przed sobą dywan, czy podłogę, a dzięki temu może albo zwiększyć moc ssania (dywan), albo wykorzystać połączenie odkurzacza i mopa, by wysprzątać podłogę.
W pracy pomaga aplikacja ECOVACS, bo przy jej wsparciu można ustawić przebieg porządków - zaprogramować tryb czyszczenia i na bieżąco monitorować, jak przebiegają zlecone zadania. Sterujemy robotem, kiedy i skąd chcemy.
Powerbot VR9300 - Samsung to nie tylko smartfony, to również wysokiej jakości roboty!
Bez wątpienia w ostatnich latach firma Samsung zasłynęła z produkcji doskonałych smartfonów. Jak się jednak okazuje, sukcesy odnosi też na innym polu - w tworzeniu niezawodnych robotów odkurzaczy. Dobrym przykładem jest Powerbot VR9300. Przeznaczony dla wymagających osób, niegodzących się na żadne kompromisy między wydajnością, mocą ssania a ceną. Maszyna nadaje się do każdego pomieszczenia mieszkalnego - o większej czy mniejszej powierzchni, wyposażona w szeroką (311 mm) szczotkę główną, co zapewnia, że w krótszym czasie oczyszcza duże obszary. Na uwagę zasługują:
- Duża siła odśrodkowa CycloneForce, która oddziela pył i brud do komory zewnętrznej. Dzięki temu Samsung Powerbot VR9300 jest w stanie wytwarzać aż do 70 razy większą siłę ssania, niż inne modele
- FullView Sensor 2.0, czyli innowacyjny, bardzo wydajny czujnik zapewniający dokładne rozpoznanie miejsc i omijanie przeszkód
- Czujnik Wi-Fi, który gwarantuje sterowanie robotem w każdej chwili i wszędzie
- Liczne programy (automatyczne, odkurzanie, odkurzanie miejscowe, odkurzanie ręczne), trzy ustawienia siły ssącej czy harmonogram i tryb czujnika kurzu. Wszystkie one sprawiają, że odkurzacz poradzi sobie z pracą w różnych sytuacjach
Electrolux ERV5210TG - dobra cena i wysoka wydajność!
Znana i ceniona firma Electrolux również ma swoich przedstawicieli w kategorii odkurzaczy robotów. Z wielu dostępnych wybraliśmy model ERV5210TG, bo to korzystna korelacja między ceną a wydajnością. Sprzęt został wyposażony w ciekawe rozwiązania:
- Mechaniczny czujnik ruchu Motion Sense, który dostosowuje ruch odkurzacza zarówno do otaczających obiektów, jak i typu podłogi. Zastosowane tu opcje, jak bariera podczerwieni oraz system wykrywania zagłębień i przeszkód, chronią meble i urządzenie przed uszkodzeniami.
- ClimbForceDrive jest tym, co sprawia, że dla omawianego robota nie ma powierzchni, do których nie może dotrzeć. Technologia ta bowiem przenosi go na podwyższone miejsca, na przykład próg (do 2,2 cm)
- Precyzyjne czyszczenie zapewnia zaś trójkątny kształt Trinity (plus technologia PowerBrush), gdzie szczotka boczna z uchwytem magnetycznym dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc - rogów i narożników
- FlowMotion natomiast zbierze kurz i brud z każdego typu powierzchni, bo prędkość szczotki dostosowuje się tak, aby było to możliwe
KÄRCHER RoboCleaner 3 - tradycja i pewność
Marki Karcher raczej nie trzeba przedstawiać, bo to firma, która słynie z produkcji urządzeń służących do czyszczenia. Model odkurzacza RC_3 jest wzorowany na najlepszych praktykach technologicznych tej firmy, więc nie dziwi, że gwarantuje pewne i skuteczne osiągi. Odpowiada za nie laserowa nawigacja, dzięki której dwie specjalne szczotki i dodatkowa boczna dotrą wszędzie tam, gdzie zgromadził się brud, także w schowanych narożnikach i krawędziach.
Ten model ma wszystko to, co powinien posiadać zaawansowany jakościowo produkt: wygodne planowanie czasu odkurzania, którą określimy za pomocą funkcji timera. Służy do tego wygodna aplikacja. Na bieżąco będziemy informowani o położeniu urządzenia i o tym, jak postępują prace.
RoboCleaner ma doskonałą orientację w terenie, a zapewniają to jego czujniki - podczerwieni i zderzeniowe. Ochronią go przed wypadkami na schodach i kolizjami z różnymi rzeczami w pomieszczeniu. Za ich sprawą z wyprzedzeniem wykrywa przeszkody, omijając je bez problemu. Nie ma znaczenia, czy mamy dywan, czy podłogę z drewna lub płytek ceramicznych, RoboCleaner poradzi sobie w każdych warunkach.
IRobot Roomba 965 - kompletne rozwiązanie dla każdego
Ostatni z prezentowanych, ale na pewno nie najgorszy, to IRobot Roomba 965 - nowość z 2018 roku.
Jest inteligentny:
- Dzięki nowoczesnej nawigacji iAdapt 2.0, płynnie i sprawnie porusza się po domu.
- Automatycznie się ładuje (gdy wyczerpie się akumulator, sam podjeżdża do stacji dokującej, aby się doładować),
- Czyści podłogę wszędzie, pod większością mebli, więc żaden brud się na ukryje.
- Nie spada ze schodów, a chronią go przed tym specjalne czujniki.
Jest łatwy w obsłudze:
- Łatwo się z nim połączyć z każdego miejsca (służy do tego aplikacja iRobot HOME), a specjalnie przygotowane raporty Clean Map pokażą, gdzie sprzątał robot.
- Dostosuje się do harmonogramu i czyści zgodnie z tym, jak go zaprogramujemy - możemy to zrobić nawet na 7 dni w tygodniu.
Jest funkcjonalny:
- Został wyposażony w 3-stopniowy system czyszczący AeroForce, który intensyfikuje moc ssącą, a jak trzeba, dostosowuje ją w zależności od powierzchni do czyszczenia (czy są to wykładziny, chodniki, a może podłogi twarde).
- Wyczyści każdy kąt, każdą krawędź i narożnik, wyłapie zabrudzenia i kurz gromadzący się wzdłuż ścian, a wysokowydajny filtr przechwyci do 99% alergenów, pyłków oraz cząstek o wielkości do 10 mikronów.
Jesteśmy pewni, że po lekturze tego artykułu będą Państwo wiedzieć, jakie parametry cechują dobry robot odkurzacz, a które modele warto wybrać. Jak widać, niezależnie od marki - każdego charakteryzuje pełna paleta inteligentnych rozwiązań, które znacząco ułatwiają porządkowanie domu. Wybierzmy interesującego nas robota i zaangażujmy go do zadania, które wykonuje najlepiej, a my w tym czasie zajmijmy się czymś innym, bardziej interesującym.